بازار تاریخی روستای ۳۵۰۰ ساله گیلان ثبت ملی می شود

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایرنا، شهرود امیر انتخابی روز دوشنبه افزود: در زمان حاضر ۵۰مغازه سنتی در این بازار تاریخی قرار دارد و پیشتر مشاغلی همچون چلنگری، طب سنتی، پالان دوزی، خیاطی، خواربار فروشی، چای خانه نانوایی و … در آن مشغول فعالیت بودند.

وی اظهار داشت: پرونده مقدماتی ثبت بازار سنتی آماده شده اما به سبب تکمیل پرونده ثبتی و به دلیل اهمیت موضوع به تامین اعتبار نیاز است لذا توافقی با یکی از تشکل‌های مردم نهاد انجام شد تا با همکاری انجمن میراث فرهنگی و طبیعی گیلان این پرونده ثبتی تکمیل شود.
امیرانتخابی تصریح کرد: کارشناسان معاونت میراث فرهنگی اداره کل باهمکاری اعضای انجمن میراث فرهنگی و طبیعی گیلان برای مستندسازی و نقشه برداری به منطقه‌ موردنظر عزیمت کرده اند.
وی ادامه داد: زمانبندی اداره کل برای تکمیل پرونده حدود یک هفته است و درصدد هستیم تا پایان شهریور ماه بازار تاریخی و سنتی آسیابر را به عنوان تنها بازار سنتی ثبت شده گیلان، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت برسانیم.
وی خاطرنشان کرد: کلیه هزینه‌های مربوط به این پرونده توسط انجمن حمایت از میراث فرهنگی و طبیعی گیلان پرداخت شده و از مردم دیلمان، مسئولان استانی و شهرستانی انتظار می‌رود نهایت همکاری را با این اداره کل به عمل آورند تا بتوانیم جشن ثبت ملی بازار سنتی آسیابر را دردهه مبارک فجر برگزار کنیم.

شهرستان سیاهکل با دو بخش مرکزی و دیلمان، در ۵۵ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و دیلمان، در ۴۵ کیلومتری شهر سیاهکل است و مسیر جنگلی سیاهکل به منطقه کوهستانی دیلمان از زییاترین محورهای گردشگری و توریستی استان و کشور به شمار می رود.

علاوه بر روستای ۳۵۰۰ساله آسیابر ،آثار تاریخی دیگری نیز در این روستا وجود دارد که تعدادی از آن‌ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند؛ حمام قدیمی مربوط به دوره صفویه و گورستان‌ها و قنات تاریخی از آن جمله اند که همگی این آثار قابل احیاء هستند.
یک هزار و ۸۰ اثرتاریخی از گیلان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

نظر شما:

security code