استاندار گیلان در دیدار سفیر بلاروس در ایران؛

فضای اقتصادی استان فرصت مناسبی برای گسترش همکاری های خارجی است


۱۴۰۱/۱۱/۱۱ - ۱۶:۲۷ | کد خبر: ۳۱۱۴۲ چاپ

استاندار گیلان گفت: فضای اقتصادی گیلان همچون خط آهن و نیز اقتصاد دریا محور فرصتی ارزشمند برای توسعه مناسبات خارجی است.

فضای اقتصادی استان فرصت مناسبی برای گسترش همکاری های خارجی است
کلانشهر: اسدالله عباسی ظهر امروز (سه شنبه) در دیدار سفیر جمهوری بلاروس در ایران افزود: با توجه به عضویت ایران در اتحادیه گمرکی اوراسیا و سازمان شانگ‌های و کشورهای عضو اکو فرصت بسیار خوبی برای ارتباط با کشورها از جمله بلاروس است.

وی ادامه داد: در این راستا، علاقمندیم مناسبات با بلاروس را در سطح اقتصادی و تجاری هم به شکل منطقی مدیریت شده ارتقا دهیم.

عباسی بر آمادگی استان برای گسترش سرمایه‌گذاری دوجانبه تاکید کرد و گفت: در تلاشیم سرمایه گذاری مشترک بین گیلان و بلاروس را در منطقه آزاد انزلی و آستارا فعال کنیم.

 

وی خاطر نشان کرد: افتتاح و بهره برداری خط ریلی رشت به کاسپین و رشت به آستارا و منطقه اوراسیا، قفقاز، آسیای میانه و اتصال کریدور شمال به جنوب بسیار حائز اهمیت است.

حمل و نقل گیلان ظرفیت مطلوبی برای همکاری بین ایران وبلاروس است

سفیر جمهوری بلاروس در ایران نیز در این دیدار با قدردانی از استقبال استاندار گیلان گفت: ظرفیت حمل و نقل گیلان دورنمای خیلی خوبی برای همکاری بین دو کشور ایران و بلاروس را فراهم می‌سازد و می‌تواند منجر به توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور شود.

دمیتری کالتسوف افزود: بلاروس و ایران روابط، همکاری ها و دوستی دیرینه‌ای دارند و مناسبات سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی این دو کشور همیشه در سطح بالا بوده است.

وی، هدف اصلی سفر به گیلان را بررسی ظرفیت‌ها و امکانات همکاری در حوزه‌های اقتصادی و تجاری عنوان کرد و ادامه داد: ما به روابط دو کشور خوشبینانه نگاه می‌کنیم و علاقه‌مندیم سطح این روابط و تعاملات اعم از فرهنگی و اقتصادی گسترش یابد.

وی تصریح کرد: در این میان استان گیلان با ظرفیت‌های گردشگری، اقتصادی و فرهنگی و قرارگیری در حاشیه خزر می‌تواند در توسعه مناسبات دو کشور نقش موثری ایفا کند.

در این دیدار طرفین نمادهایی از صنایع دستی و هنر میراث فرهنگی دو کشور را به یکدیگر هدیه دادند.