از ابتدای سال آبی تا ۲۲ بهمن ماه رخ داد؛

کاهش ۱۱ درصدی بارش‌ها در کشور/ میزان بارندگی‌ها به ۱۱۴ میلیمتر رسید


۱۴۰۱/۱۱/۲۳ - ۱۹:۵۲ | کد خبر: ۳۱۵۸۴ چاپ

میزان بارندگی‌ها در کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۱۴۰۱) تا ۲۲ بهمن‌ماه به ۱۱۴.۹ میلیمتر رسید، اما همچنان نسبت به دوره بلندمدت و سال گذشته ۱۱ درصد کاهش دارد.

کاهش ۱۱ درصدی بارش‌ها در کشور/ میزان بارندگی‌ها به ۱۱۴ میلیمتر رسید
کلانشهر: تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران نشان می‌دهد که میزان بارش از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۱۴۰۱) تا ۲۲ بهمن‌ماه در مقایسه با دوره بلندمدت با بارش ۱۲۸.۹ میلیمتر، کاهش ۱۱ درصدی دارد.

همچنین میزان بارش در این مدت در مقایسه با ۱۲۹.۵ میلی‌متر بارش در زمان مشابه پارسال بازهم ۱۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

برپایه این گزارش، استان کهگیلویه و بویراحمد در بین استان‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۲ بهمن با دریافت ۴۸۹.۹ میلیمتر بارش در مقایسه با ۴۳۶.۹ میلیمتر بارش پارسال، با رشد ۱۲ درصدی مقام پُربارش‌ترین استان‌های کشور را دارد.

 

استان سیستان و بلوچستان نیز در مدت یاد شده با دریافت ۳۷ میلیمتر بارش در مقایسه با ۶۰.۸ میلیمتر بارش پارسال با کاهش ۳۹ درصدی، دارای بیشترین کاهش بارندگی در بین استان‌های کشور است.

ایران دارای اقلیم خشک و نیمه‌خشک بوده و دارای متوسط بارش ۲۵۰ میلی‌متر است که این میزان بارش حدود یک‌سوم متوسط جهانی است.

وضعیت بارش‌ها از نظر توزیع مکانی و زمانی، شرایط مطلوبی برای تقویت منابع آبی و دسترسی مناسب به منابع آبی در سطح کشور فراهم نبوده است، به‌طوری که میزان بارش در مناطق کویری حدود ۴۶ میلیمتر است درحالی‌که این رقم در استان‌های شمالی کشور به بیش از یک‌هزار و ۴۰۰ میلیمتر افزایش می‌یابد و از نظر زمانی نیز پنج درصد بارش کشور در تابستان دریافت می‌شود و چندان کمکی در تأمین آب‌کشت‌های تابستانه و دائمی نمی‌کند.

متوسط بارش کشور در گذر زمان روبه‌کاهش بوده است، به‌طوری که میانگین بارش ۵۳ ساله کشور حدود ۲۵۰ میلیمتر بوده، اما میانگین ۱۳ ساله اخیر به ۲۳۲ میلیمتر کاهش‌ یافته است.