نشست خبری مشترک روسای جمهور فرانسه و آمریکا؛

مکرون : امروز از روحانی خواستم با ترامپ دیدار کند


۱۳۹۸/۰۶/۰۴ - ۲۱:۱۰ | کد خبر: ۳۱۶۳ چاپ
مکرون : امروز از روحانی خواستم با ترامپ دیدار کند

مکرون در کنفرانس دو نفره با ترامپ گفت: با ترامپ به توافق رسیدیم که ایران باید به تعهدات هسته‌ای پایبند باشد. ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و نباید ثبات منطقه را تهدید کند.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از انتخاب، مکرون اضافه کرد: از ظریف خواستم به فرانسه بیاید تا به طرح نقشه کاری برای پیشرفت در پرونده ایران برسیم.

وی گفت: امروز در تماس تلفنی از رییس‌جمهوری ایران خواستم با دونالد ترامپ دیدار کند.

 

رئیس جمهور فرانسه افزود: فکر می‌کنم گفت‌وگوهای ما برای اطمینان از دست 
پیدا نکردن ایران به سلاح اتمی‌ موثر بوده است.

وی گفت: ما امیدواریم قوانین حکم‌فرما بر تجارت جهانی تغییر کند تا به هیچ‌ طرفی ظلم نشود. البته همه ما در این نشست به دلیل معضلات عمده در زمینه تجاری کمی عصبی بودیم.

مکرون گفت: من به روحانی گفتم اگر با ترامپ ملاقات کند به یک توافق میرسیم، بنابراین امیدوارم بتوانیم در هفته های اینده بین ترامپ و روحانی و خودم ملاقاتی داشته باشیم. در هفته های گذشته پیام های زیادی رد و بدل شده. می خواهم محتاط باشم ولی فکر کنم به راه حل مناسبی برسیم.

ترامپ در این کنفرانس گفت: ایران توان بسیار زیادی دارد و ما خواهان تغییر نظام در ایران نیستیم. ایران می تواند یک کشور بزرگ شود اما بدون تسلیحات هسته ای.

رئیس جمهور آمریکا بیان کرد: اگر شرایط مناسب باشد من موافقم که با رییس‌جمهوری ایران دیدار کنم. مکرون به من گفته بود که چه کسی (ظریف) قرار است به اینجا ( نشست سران گروه هفت) بیاید. احساس مثبتی به ایران دارم. دوستان ایرانی زیادی در نیویورک دارم.