عروس داعش از بازگشت به انگلیس منع شد


۱۴۰۱/۱۲/۰۴ - ۱۰:۴۱ | کد خبر: ۳۱۹۵۳ چاپ

زن ۲۳ ساله‌ای که به عضویت گروه تکفیری درآمده و به عروس داعش معروف بود، از بازگشت به بریتانیا منع شده است، زیرا او در نبرد قانونی برای حذف تابعیت بریتانیایی خود شکست خورده است و همچنان تهدیدی برای امنیت ملی محسوب می‌شود.

عروس داعش از بازگشت به انگلیس منع شد
کلانشهر:  شمیمه بیگم که به عروس داعش معروف است، امروز چالش حقوقی خود را بر سر تصمیم سلب تابعیت انگلیس از دست داد و اجازه بازگشت به این کشور را نخواهد داشت.

 این عروس جهادی ۱۵ ساله بود که به همراه دو دانش آموز دیگر در شرق لندن در فوریه ۲۰۱۵ برای پیوستن به داعش به سوریه سفر کردند.
شهروندی بریتانیایی او به دلایل امنیت ملی توسط ساجد جاوید، وزیر کشور وقت، درحالی که در یک اردوگاه پناهندگان سوری باردار بود در فوریه ۲۰۱۹ لغو شد.

این زن ۲۳ ساله از آن زمان تاکنون درگیر یک نبرد قانونی با دولت انگلیس بوده است و اخیراً وزارت کشور در کمیسیون ویژه استیناف مهاجرت (SIAC) را با ادعای اینکه قربانی قاچاق کودکان است به چالش کشیده است.

 

اما دادگاه امروز اعتراض او را رد کرد و حکم داد که در حالی که دلایل معتبری وجود دارد که خانم بیگم برای استثمار جنسی به سوریه قاچاق شده است، این برای موفقیت درخواست تجدید نظر کافی نیست.

قاضی جی افزود که اینکه آیا او تهدیدی برای امنیت ملی است یا خیر تصمیم سیاستمداران است نه دادگاه. انتظار می‌رود وکلای شمیمه بیگم به دنبال اعتراض به این حکم در دادگاه تجدید نظر باشند.

ساجد جاوید، که در زمان سلب تابعیت بریتانیایی شمیمه بیگم وزیر کشور بود، امروز گفت: از حکم دادگاه استقبال می‌کنم که بار دیگر تصمیم من برای سلب تابعیت یک فرد به دلایل امنیت ملی را تایید کرد.

وی افزود: این یک پرونده پیچیده است، اما وزرای کشور باید این قدرت را داشته باشند که از ورود هر کسی که ارزیابی می‌شود به کشور ما تهدید محسوب می‌شود، جلوگیری کند.

در یک جلسه استماع پنج روزه در سال گذشته، وکلای شمیمه بیگم، سامانتا نایتز و دن اسکوایرز گفتند که او با هدف استثمار جنسی و ازدواج با یک مرد بالغ در سوریه استخدام، انتقال و پذیرش شده است.

آن‌ها همچنین استدلال کردند که وزارت کشور به طور غیرقانونی در نظر نگرفت که او به سوریه سفر کرده و در آنجا به عنوان قربانی قاچاق کودکان باقی مانده است.

نظر شما:

security code