مدیر پزشکی انتقال خون گیلان با اشاره به نیاز فوری به تمامی گروه‌های خونی از مردم نوعدوست و واجدشرایط برای اهدای خون دعوت کرد تابا مراجعه به پایگاه‌های انتقال خون در این امر خیر مشارکت کنند.

انتقال خون گیلان به تمامی گروه های خونی نیاز فوری دارد
کلانشهر: دکتر گیتی ایزدی‌پور روز پنجشنبه عنوان کرد: اگر چه طی ۱۱ ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه پارسال اهدای خون در گیلان بیش از هشت درصد افزایش یافت اما هم‌اکنون به مشارکت اهداکنندگان در تمام گروه‌های خونی نیاز فوری است.

وی با بیان اینکه طی ۱۱ ماه گذشته ۹۳ هزار و ۴۶۱ نفر به پایگاه‌های انتقال خون گیلان مراجعه کردند، اضافه کرد: از این تعداد مراجعه کننده ۸۰ هزار و ۲۰ نفر موفق به اهدای خون شدند.

مدیر پزشکی انتقال خون گیلان اظهار کرد: از مجموع اهداکنندگان، ۴۵ هزار و ۱۸۶ نفر اهداکننده مستمر و ۲۲ هزار و ۹۴۲ نفر باسابقه بودند و ۱۱ هزار و ۸۹۲ نفر برای اولین بار برای اهدای خون اقدام کردند.

 

وی اضافه کرد: با توجه به این که نیاز به خون و فرآورده‌ های خونی نیازی همیشگی بوده و تهیه فرآورده‌های آن اعم از پلاکت تنها از خون تازه امکان ‌پذیر است از افراد دارای شرایط دعوت می شود تا با اهدای این مایع حیاتی، زندگی را به بیماران نیازمند به خون هدیه دهند.

دکتر ایزدی‌پور خاطر نشان کرد: اهداکنندگان با حضور در پایگاه‌های انتقال خون رشت، بندرانزلی، آستارا، تالش، لنگرود، رودسر، فومن و لاهیجان می‌توانند در کار خداپسندانه اهدای خون شرکت کنند.

وی اظهار کرد: علاوه بر این، اهداکنندگان می‌توانند ابتدا در سایت سازمان انتقال خون ثبت‌نام و در ساعت تعیین شده به پایگاه ها مراجعه کنند یا اینکه برای نام‌نویسی در نوبت دهی اینترنتی به سایت سازمان انتقال خون به آدرس http://nobatdehi.ibto.ir/Nobat/DaryaftNobatInterneti۴ مراجعه کنند.

ساعات کاری پایگاه‌ها در رشت شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۷:۴۵ صبح تا ۱۹ و پنجشنبه ها از ساعت ۷:۴۵ تا ۱۸ و جمعه ها از ساعت ۸:۴۵ تا ۱۳ و پایگاه‌های لاهیجان، بندرانزلی، تالش، آستارا، فومن، لنگرود و رودسر از شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۳ و پایگاه صومعه سرا روزهای یکشنبه و سه شنبه از ساعت ۹ تا ۱۳ آماده خونگیری است.

سالانه به طور میانگین بیش از ۲۰۰ هزار واحد خون و فرآورده های خونی در گیلان تولید می‌شود که این خون‌ها برای مصدومان حوادث، جراحی‌ها، بیماران هموفیلی، فاویسم و افراد نیازمند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استان گیلان به علت گردشگرپذیر بودن و آمار بالای تصادفات، جراحی های قلب و عروق، تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جزو استان های اول کشور به لحاظ مصرف فرآورده های خونی است.

حداقل سن ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۵ سال "اهداکنندگان مستمر تا ٧٠ سال"، حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، فواصل اهدا خون هر هشت هفته یکبار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یکسال برای آقایان از چهار بار و برای خانم ها از سه بار تجاوز نکند، از شرایط اهدای خون است.