پس از چند سال تعطیلی و رکود؛

تولیدات شرکت چوب اسالم به بازار بازگشت


۱۳۹۷/۱۰/۰۳ - ۱۱:۰۲ | کد خبر: ۳۲۰ چاپ
تولیدات شرکت چوب اسالم به بازار بازگشت

در حالی که از چهار سوی کشور اخبار چندان خوشایندی در حوزه صنعت مخابره نمی شود، ولی از سرگیری تولید کارخانه صنایع چوب اسالم در غرب استان گیلان، آن هم بعد از چند سال تعطیلی و رکود، نقطه اتکا و امید است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، دکتر سعید عباسی، مدیرعامل شرکت صنایع چوب اسالم ضمن تأیید خبر از سرگیری تولید رسمی شرکت و ورود تولیدات آن به بازار، پس از بازسازی و اورهال ماشین آلات، از خروج مواد اولیه تولیدی داخل استان و شهرستان تالش به خارج از استان ابراز نگرانی داشت و خاطر نشان کرد: ادامه روند تولید شرکت در گرو تهییه مواد اولیه دانست.

وی با کم نظیر خواندن ظرفیت های بالقوه موجود در شرکت صنایع چوب، گفت: از ابتدای تأسیس شرکت تا به حال، ظرفیت ها و زیرساخت های مختلفی همچون کارگاه های بزرگ چوب بری واحد مبلمان اداری و خانگی واحد تقطیر چوب، خط تولید نئوپان، روکش ملامینه، چسب و پالت سازی در راستای نیاز صنایع سلولوزی منطقه، استان و کشور از سوی دولت و سهام داران ایجاد شده است.

وی افزود: در حال حاضر بعد از بیش از دو سال تعطیلی و نیمه تعطیلی با اتکا به ظرفیت منابع انسانی و تعهد و دانش فنی پرسنل زحمتکش شرکت توانستیم در کمترین زمان و با حداقل ترین هزینه ها خط تولید نئوپان را مجدد بر مدار تولید قرار داده و در دو شیفت کاری با ظرفیت تولید ۶۰۰  ورق ممتاز در روز به روزهای آینده شرکت امیدوار باشیم.

عباسی ادامه داد: در حال حاضر پیش بینی می شود بعد از تست اولیه طی روزهای آتی، واحد روکش ملامینه که ارزش افزوده قابل توجهی برای شرکت خواهد داشت به مراحل پایانی خود برسد و شاهد راه اندازی مجدد این واحد در کنار خط تولید نئوپان باشیم.

مدیرعامل شرکت صنایع چوب اسالم با برشمردن مشکلات پیش روی این واحد تولیدی جهت تداوم روند تولید، کهولت تکنولوژی و ماشین آلات را عارضه واحد های تولیدی و صنعتی کشور خواند و توضیح داد: شرکت صنایع چوب اسالم هم در طول سال هایی که با افت و خیزهایی در حوزه تولید مواجه بوده، از این قاعده مستثنا نبوده، چرا که در مرحله رشد نسبت به بازار سنجی و نیازهای آینده و همچنین بروز رسانی و جلوگیری از فرسودگی دستگاه ها، توجه لازم صورت نگرفته تا جایی که بعضا در سال های گذشته شاهد عدم توجیه اقتصادی در تولیدات شرکت بودیم.

وی افزود: در کنار همه این عوامل نمی توان اعمال مدیریت صحیح و انگیزش های کارگری را نادیده گرفت چرا که عواملی بسیار مهم در امر تولید محسوب می شوند که متأسفانه با توجه به برخی نفوذها و دخالت های محلی شرکت در شرایط غیرصنعتی و بیشتر سیاسی قرار داشت ولی امروز تمرکز مجموعه پرسنل و مدیریت در جهت تولید معطوف شده است.

وی همدلی و اجماع مجموعه مدیریت شهرستان در رأس فرماندار تالش، اعضای شورای تأمین و پرسنل و اعتماد سهامداران به طرح های مدیریتی جهت بازتولید شرکت را رمز موفقیت حاصله برشمرد و اضافه کرد: برای آنهایی که از وضعیت شرکت اطلاع داشتند شروع مجدد تولید امری غیرقابل باور است.

سعید عباسی با اشاره به این کار مهم در شرایط تحریم کشور و عدم نقدینگی، خاطر نشان کرد: با توجه به ظرفیت های مغفول مانده همچون نیروی انسانی جوان و توانمند، همدلی و اجماع مدیریت شهرستان یا مدیریت مهدوی (فرماندار تالش) که با جلسات متعدد سعی در رفع مشکلات داشتند، همچنین شورای تأمین شهرستان، معاونت محترم هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان و سایر مسئولین استانی در کنار حمایت و اعتماد سهامداران این اتفاق میمون حاصل شد.

وی با اشاره به کاهش معوقات پرسنل شرکت به دو ماه، ابراز امیدواری کرد که با شروع روند تولید بتوانیم به تعهدات خود نسبت به پرسنل عمل کنیم.

مدیر عامل شرکت صنایع چوب اسالم با اشاره به حمایت های شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی «شستا» از شرکت صنایع چوب اسالم در طول سال های گذشته به ضرورت اعتماد سازی در نزد سهامداران تأکید داشت و عنوان کرد: در طول دو سال گذشته که فعالیت های شرکت در حالت عمدتاً تعطیلی و نیمه تعطیلی بوده و همچنین با وجود طلب حدود 20 میلیاردی و عدم اعتماد به مجموعه، سهامداران و هلدینگ صنایع عمومی به نمایندگی از دولت خود را ملزم به پرداخت حقوق و مزایای پرسنل دانسته و در طول ۵ ماهه مدیریت جدید با پیگیری های انجام شده، شاهد پرداخت ۶ حقوق معوق به مجموعه پرسنل بودیم.

وی با اشاره به مشکلات پیش روی این واحد تولیدی در تأمین مواد اولیه از استفاده ظرفیت مشارکت بخش خصوصی جهت این مهم و سرمایه در گردش خبر داد و گفت: تأمین مواد اولیه در شهرستان و استان به سختی صورت می گیرد به ویژه در طی سال های اخیر با توجه به ممنوعیت برداشت چوب از جنگل های شمال به همین جهت سعی داشتیم از ظرفیت بخش خصوصی هم به جهت توان شناسایی بازار چوب و سرمایه در گردش استفاده کنیم.

وی افزود: از همین تریبون اعلام می کنیم که حاضر هستیم ظرفیت های بالقوه شرکت را در اختیار بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان قرار دهیم تا به اقتصاد و توسعه و افزایش اشتغال در این صنعت قدیمی منطقه کمک کنیم.

عباسی در پایان توسعه خط مبلمان، اورهال و بهره گیری از کوره خشک کن و راه اندازی واحد تولید چسب و حضور در مارکتینگ چوب از طریق واردات چوب آلات مورد نیاز صنایع سلولوزی کشور با توجه به وجود تکنولوژی تقطیر و سم زدایی چوب در شرکت و همچنین استفاده از سایر زیرساخت های موجود در شرکت از برنامه آتی برشمرد و تصریح کرد: از «دکتر سالاری» استاندار گیلان که اهمیت ویژه ای به بحث تولید و اشتغال دارند، خواهشمند هستیم تدابیری در جهت تسهیل در رفع موانع تولید این واحد صنعتی داشته باشند.

وی اضافه کرد: همانطور که تا به امروز نیز عنایت و توجه مسئولان استانی و شهرستانی شامل حال ما بوده است با این حال انتظار داریم شرایطی را در جهت حل مشکل شرکت با سازمان امور مالیاتی که به دلیل بدهی مانع از ثبت هیأت مدیره و در نتیجه عدم برخورداری از تسهیلات رونق صنعت به شرکت صنایع چوب اسالم گشته اند را میسر و تسهیل کنند.

شرکت صنایع چوب اسالم (سهامی خاص) با مساحتی حدود پانصد هزار مترمربع در منطقه اسالم واقع در جاده انزلی به تالش و آستارا در دامنه گسترده جنگل های زیبا و منحصر به فرد راشستان تالش در دهه 1340 با استفاده از تکنولوژی کانادایی در زمینه استحصال و تبدیل گرده بینه ها و چوب آلات جنگلی تأسیس و با توجه به وجود مواد اولیه بسیار مرغوب در منطقه به مرور با اجرای طرح های توسعه و استفاده از تکنولوژی کشورهای اروپایی نسبت به تولید و عرضه فرآوردهای چوبی و مبلمان اقدام نمود.

صنعت قدیمی چوب اسالم از 6 دهه گذشته با هویت مردم منطقه تالش گره خورده و آمد و شد کارگران برای مردم بخش اسالم جزو نستالژیک ترین خاطرات محسوب می شود.

این شرکت چندی پیش به طور رسمی از سوی شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی به عنوان سهام دار اصلی شرکت صنایع چوب اسالم، این واحد تولیدی در ردیف شرکت های زیان ده و قابل فروش به بخش خصوصی قرار گرفته بود که با توجه به آغاز روند تولید در طی مدیریت جدید تاکنون پروژه واگذاری به تعلیق درآمده است.

نظر شما:

security code