بهادری جهرمی:

بی ثباتی در بازار ارز موقتی و کوتاه مدت است


۱۴۰۱/۱۲/۰۹ - ۱۵:۰۴ | کد خبر: ۳۲۱۴۷ چاپ

سخنگوی دولت با یادآوری اینکه در یکسال و سه ماه ابتدایی فعالیت دولت ثبات نسبی در بازار ارز را شاهد بودیم، بی‌ثباتی در بازار ارز را موقتی و کوتاه مدت دانست.

 بی ثباتی در بازار ارز موقتی و کوتاه مدت است
کلانشهر: علی بهادری جهرمی در ابتدای نشست خبری هفتگی خود با بیان اینکه ۱۱ و ۱۲ اسفند سومین سفر استانی رئیس جمهوری به استان بوشهر انجام می‌شود، اظهار کرد: برنامه‌ها و افتتاح های گوناگونی داریم که از جمله آن‌ها فاز ۱۴ پارس جنوبی است که ایرانی‌ترین فاز پارس جنوبی است و با بهره‌برداری از آن ۵۰ میلیون متر مکعب گاز در دست استفاده قرار می‌گیرد و ارزش صادراتی آن سالانه ۳.۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

وی افزود: همچنین ۱۰ هزار متر مکعب آب از محل طرح‌های مپنا با ظرفیت ۲۵ هزار و وحدتیه با ظرفیت ۶۵۰۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز آب شرب پایداری در این استان تامین می‌کند و بیش از ۲ هزار واحد مسکن هم در این سفر به افتتاح و بهره‌برداری می‌رسد.

بهادری جهرمی با بیان اینکه فاز نخست خط آبرسانی سیراف به جم نیز پس از ١٢ سال در این سفر افتتاح می‌شود، گفت: قرار است ۱۰هزار مترمکعب آب از خط کوثر را به شهر جم و شهرک توحید این شهرستان برساند و عطش چندین ساله مردم این شهر را برطرف کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره مرکز مبادله ارز، اظهار کرد: بعد از اینکه دشمن ملت ایران در پیشبرد اهداف در کف خیابان ناکام ماند و مردم با این امر همراهی نکردند، دشمن به حوزه ارزی وارد شد. بعد از این تمرکز ناآرامی و فشار خارجی بر حوزه اقتصادی این بی‌ثباتی ارزی که موقت خواهد بود، رخ داد و بررسی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی نشان از دخالت روشن برخی گروه‌ها به ویژه گروه‌هایی بودند که مورد حمایت نهادهای اطلاعاتی و امنیتی خارجی هستند و نهادهای مسئول ما هم در این زمینه پیگیر انجام وظایف خود هستند.

بهادری جهرمی با بیان اینکه برخلاف اینکه در یکسال و سه ماه ابتدایی فعالیت دولت ثبات نسبی در بازار ارز را شاهد بودیم، بی‌ثباتی در بازار ارز که موقتی و کوتاه هم خواهد بود، اتفاق افتاد تصریح کرد: در بازارهایی التهاباتی وجود دارد اما مردم هم تجاربی از اینگونه بازارها در گذشته دارند که یک بازار ملتهب می‌شود و با شکل‌گیری این تصور که سودی وجود دارد به سمت آن هجوم برده می‌شود اما بعد ضررهایی به جای می‌گذارد که سال‌ها نیازمند جبران است. بنابراین توصیه می‌کنم که مردم به این بازارها برای سرمایه‌گذاری اعتماد نکنند و به سمت سرمایه‌گذاری مولد  و شرکت‌های خصوصی دارای طرح مراجعه داشته باشند.
وی با تاکید بر اینکه در سامانه‌های نیما و مرکز مبادلات کشف قیمت صورت می‌گیرد و به صورت دستوری نرخ تعیین نمی‌شود، اظهار کرد: تامین ارز از ابتدای سال تا کنون ۶۳ میلیارد دلار صورت گرفته است که ۳۵ درصد بیشتر از سال گذشته بوده است.

سخنگوی دولت تأکید کرد: تأمین ارز در سامانه‌های مربوطه در حال انجام است، میزان تأمین ارز ما در سامانه‌های مختلف عموماً بیشتر از تقاضاها است و ثبات نسبی قیمت عرضه ارز در مقایسه با بازارهای فله‌ای، قاچاقی و دلالی، نشان می‌دهد نمی‌شود روی این قیمت‌ها خیلی حساب کرد.

نگاه دولت به بازگرداندن اینترنت به حالت عادی
وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه نگاه دولت به بازگرداندن اینترنت به حالت عادی چیست، گفت: این امر در حیطه اختیارات شورای عالی فضای مجازی است، اما در حکم رییس جمهوری به دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی بر بازنگری در سیاست‌های مسدودسازی با تکیه بر ارزش‌های دینی و اقتضائات این فضا توجه و تاکید شده است.
سخنگوی دولت یادآور شد: اما بحث اینترنت را از برخی پلتفرم‌ها تفکیک کنیم، در زمینه وضعیت اینترنت رتبه‌بندی جهانی وضعیت کیفیت و سرعت اینترنت ایران قابل دسترسی است و دعوت می‌کنم که به این رتبه‌ها توجه شود، اما در زمینه برخی پلتفرم‌ها مثل همه کشورهای دنیا که فعال‌سازی دفترهایی از این پلتفرم‌ها و شرکت‌های خارجی را در کشور خود می‌خواهند، ما هم همین امر را خواستاریم تا پاسخگویی به نیازهای شهروندان و تامین حقوق آنان در این زمینه صورت گیرد.

وضعیت سلامت عمومی وزیر ورزش در حال بازگشت است
بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی درباره برخی شایعات درباره وزارت ورزش و وضعیت سلامت شخص وزیر، اظهار کرد: وضعیت سلامت عمومی وزیر در حال بازگشت است. دستگاه‌هایی که به ایشان وصل بوده، منفک شده است و بدن دارد به وضعیت عادی باز می‌گردد. ایشان می‌توانند در طول روز دقایقی قدم بزنند و با خانواده هم در تماس هستند. پیش‌بینی پزشکان این است که اگر همین روند ادامه یابد تا روزهای آتی به بخش‌های عمومی‌تری منتقل می‌شوند. شایعاتی هم که در زمینه وزارت ورزش مطرح است را نباید مورد توجه قرار داد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره برنامه دولت جهت مدیریت مصرف سوخت و احتمال کاهش امکان برداشت از کارت سوخت، اظهار کرد: ما در حوزه‌های انرژی ناترازی.هایی در تولید و مصرف داشتیم که دولت برنامه‌هایی برای رفع آن داشته که قلب اصلی آن برنامه همراهی دولت و ملت برای مدیریت مصرف است. از مردم برای مدیریت مصرف برق و گاز سپاسگزاریم و در تنش‌های آبی هم شاهد همین همراهی در استان‌های درگیر بودیم و از آن عبور کردیم.
دولت به هیچ‌وجه برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد
بهادری جهرمی یادآور شد: در حوزه بنزین هم وضعیت همین است و دولت تمام تلاش خود را برای مدیریت تامین و مصرف بنزین انجام می‌دهد. از مردم می‌خواهیم که مثل همیشه همراهی خوبی در این زمینه داشته باشند تا در دوران سفرهای نوروزی نیز دچار مشکل نشویم. در این زمینه هم تأکید می‌کنم دولت به هیچ‌وجه برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد، بلکه برنامه‌ریزی برای تامین سوخت پایدار در ایام نوروز مورد توجه است.

بسته وحدت آفرین دولت کجاست؟
سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش ایسنا مبنی بر اینکه با توجه به اظهار بی‌اطلاعی برخی وزرا از محتوای بسته وحدت‌آفرین دولت آیا اقدامات عملی برای پیشبرد این طرح و هماهنگی با وزرای مربوطه در این جهت، آغاز شده، اظهار کرد: این پیشنهاد از سوی رییس جمهوری بیان شده و مجموعه کلان دولت بسته‌ای آماده کرده، اما چون هنوز جزئیات آن نهایی نشده و ابلاغ صورت نگرفته، طبیعتاً وزرا هم ممکن است در جریان جزئیات نباشند. همان‌گونه که از ابتدای این ماجرا، تکلیف اغتشاشگران از کسانی که دچار هیجان شدند یا اقدامات احساسی داشتند - به ویژه کسانی که غیرسازمانی در گیر این ورطه شدند - تفاوت قائل شد.
وی افزود: تفاوت هم در اظهارات و هم در اعمال روشن است. مثلاً کسی که احساس ندامت می‌کند یا رویه‌اش متفاوت شده تفاوت می‌کند با کسی که این مسیر را ندارد. پس باید به جای خود از ابزار مجازات و به جای خود از ابزار عفو استفاده کرد.
بهادری جهرمی یادآور شد: کسانی که سازماندهی شده اصرار دارند به حقوق مردم تجاوز کنند، مثلاً در بازار ارز التهاب‌آفرینی کنند یا مثلاً در حوزه سلامت و تعلیم و تربیت هم داریم می‌بینیم برخی اقداماتی را که به نظر می‌رسد شاید دست‌های مجموعه‌های امنیتی خارجی پشت پرده باشد و باید زاویای آن از سوی نهادهای امنیتی احراز شود.
وی تاکید کرد: بنابراین با کسانی که سازماندهی شده اقدامی را انجام می‌دهند حتماً باید برخورد جدی صورت گیرد و با کسانی که دچار هیجان شدند و بعد نادم می‌شوند و جبران می‌کنند باید به روش متفاوتی برخورد شود و نگاه دولت هم در همین راستاست.

وی با اشاره به تصویب آیین نامه جامع حمایت از نخبگان ایرانی در جلسه یکشنبه هفته جاری هیأت وزیران اظهار کرد: تسهیلات مسکن، حمایت‌های بیمه‌ای، اختصاص ۲۰ درصد از ظرفیت جذب اعضای هیئت علمی به نخبگان، اعطای پژوهانه، حمایت از راه اندازی و تأسیس شرکت، ایجاد سرمایه گذاری مشترک در مناطق آزاد اقتصادی و پارک‌های علم و فناوری از جمله مزایای این مصوبه برای نخبگان ایرانی است.
سخنگوی دولت همچنین از راه اندازی غرفه صنایع دستی زنان سرپرست خانوار در مبادی شهرها خبر داد و گفت: با دستور رئیس‌جمهور، استانداران و فرمانداران موظف شدند با هماهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگردی و صنایع دستی و با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط، در مبادی ورودی و خروجی مراکز استان و شهرها، مکان‌هایی را برای عرضه و امکان خرید صنایع دستی ایرانی به‌خصوص محصولات زنان سرپرست خانوار و همچنین معرفی ظرفیت‌های گردشگری شهر و استان مربوط اختصاص دهند.
برنامه دولت برای جذب مشارکت ایرانیان خارج از کشور
بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی در مورد برنامه دولت برای جذب مشارکت ایرانیان خارج از کشور تصریح کرد: جلب و جذب مشارکت جامعه ایرانیان مقیم خارج بعنوان یکی از ظرفیت‌های اقتصادی و اجرایی مهم کشور در دولت سیزدهم مورد توجه دولت سیزدهم بوده است. این طیف از هم‌وطنان به‌عنوان بخشی از راه حل در حل مشکلات و پیشرفت کشور و همچنین بهره‌مندی از توان، ظرفیت و علاقه آنها به وطن خود را به مثابه یک فرصت می‌بیند که در این مسیر نیز، بررسی لایحه حمایت از ایرانیان مقیم خارج کشور انجام پذیرفته و به فضل خدا با نهایی شدن این لایحه و تصویب آن می‌توان به حمایت‌های جدی برای ورود سرمایه های ایرانیان خارج کشور اقدام کرد.
وی ادامه داد: بنا به گزارش وزارت اقتصاد در مدت زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم یعنی بازه زمانی ابتدای شهریور ماه ۱۴۰۰ تا انتهای آذر ماه ۱۴۰۱، بیش از ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری معتبر توسط این گروه از هموطنان در کشور انجام شده است.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه مبلغ مذکور متشکل از ۲۵ طرح سرمایه ‌گذاری است، گفت: ۱۱ طرح از مجموع این ۲۵ طرح در بخش صنعت، ۵ طرح در بخش خدمات، ۳ طرح در بخش کشاورزی و ۳ طرح تامین آب، برق و گاز بوده و بخش‌های حمل و نقل، ارتباطات، معدن و ساختمان نیز هرکدام یک طرح را به خود اختصاص داده‌اند.
بهادری جهرمی افزود: با گزارش سازمان سرمایه گذاری خارجی در سال اول دولت سیزدهم نسبت به سال آخر دولت قبل، میزان جلب سرمایه گذاری ۲.۵ برابر افزایش یافت.
وی یادآور شد: در یک سال اول دولت سیزدهم ۳۳۸ طرح به ارزش ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار مصوب شد که از این میزان ۲۹۴ طرح به ارزش ۵ میلیارد و ۹۵۰ میلیون دلار مصوب و معتبر شد.

دولت اختیاری برای تغییر ضریب عیدی کارکنان و مدیران دولتی ندارد

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره شایعات در مورد عیدی کارکنان و مدیران دولت تصریح کرد: عیدی کارکنان به موجب قانون ضریب مشخصی دارد و دولت اختیاری برای تغییر ضریب ندارد و در تعیین عددها مکلف به اجرای قانون است.
بهادری جهرمی در پاسخ به پرسش دیگری در مورد میزان موفقیت دولت در اجرای شعار سال تأکید کرد: در دوره جدید دولت به صورت رسمی در مورد قانون حمایت از نخبگان اعلام نظر و از آن استقبال کرد. دولت تصویب آیین‌نامه‌های اجرایی را بلافاصله در دستور کار قرار داد. ۱۳ آیین نامه پیش از اتمام موعد قانونی نهایی و ابلاغ شدند. در طول سال جاری درخواست‌ها تقریباً دو برابر شده و جمع کل شرکت‌های دانش بنیان تا یک ماه گذشته به بیش از ۸ هزار و پنجاه مورد رسیده است.
وی اضافه کرد: ثبت شرکت‌های دانش بنیان جدید افزایش حدود ۹۰ درصدی داشته و در ده ماه نخست امسال حدود ۲۰ هزار شرکت جدید ثبت شده است. به منظور تسهیل در ثبت شرکت‌های دانش بنیان میانگین ثبت شرکت‌ها به لحاظ زمانی کمتر از نصف شده است.
نگاه دولت عادلانه سازی در پرداخت ها است
سخنگوی دولت درباره  پلکانی کردن افزایش حقوق از سوی دولت و علت مخالفت مجلس با آن گفت: نگاه دولت در سال گذشته و امسال، افزایش پلکانی حقوق به نفع کسانی است که حقوق پایین‌تری می‌گیرند تا درصد بیشتری افزایش حقوق داشته باشند.
بهادری جهرمی ادامه داد: امید ما این است که مجلس با دولت همکاری بیشتری داشته باشد و در موارد مورد اختلاف، نظر مردم پرسیده شود و در کنشگری کارشناسی کمک شود تا ما به عنوان دولت بتوانیم افزایش حقوق را بصورت درصدی اعلام کنیم. البته در پیشنهادهای اخیر دولت مالیات هم پلکانی اخذ می‌شود و مقداری از نابرابری این چنین جبران می‌شود اما این کفایت نمی‌کند و نگاه دولت عادلانه سازی در پرداخت ها است و سعی می‌کند از مسیر قانونی پیگیری‌های خود را انجام دهد.