رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از بازگشت از تهران گفت: آن‌ها در سطحی که اعلام می‌کنند غنی سازی می‌کنند و سپس ما بازرسی‌های لازم را انجام می‌دهیم. 

رافائل گروسی: سفر به ایران مهم بود/ ما درباره انگیزه و دلایل اقدام (ایران) صحبت نمی‌کنیم/ به یک درک روشن برای حل‌وفصل مسائل پادمانی رسیدیم
کلانشهر: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سفر به تهران و دیدار با مقامات بلند پایه کشورمان را مهم ارزیابی و تصریح کرد که یک درک روشن درباره ادامه همکاری‌ها برای حل‌وفصل مسائل پادمانی حاصل شده است.

به گزارش ایرنا، رافائل گروسی این مطلب را در جمع خبرنگاران مستقر در وین، پس از بازگشت از سفر دو روزه به تهران و دیدار با مقامات کشورمان مطرح کرد.

وی با اشاره به بیانیه مشترک آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت که چارچوب کلی برای حرکت رو به جلو بدست آمده است

مدیرکل آژانس اتمی در پاسخ به سووالی درباره ادعاهای سیاسی پادمانی عنوان کرد در گفت‌وگو با مقامات بلند پایه ایران مسائل فنی جزئی مورد بحث قرار نمی‌گیرد بلکه سطح همکاری و «اینکه اکنون زمان رسیدن به یک نتیجه ملموس است.» وی اضافه کرد: Lاین فضای ملاقات‌ها بود و به نظرم ما در این رابطه به یک درک روشن رسیده‌ایم تا بزودی اقدامات ملموسی را آغاز کنیم.»

او در پاسخ به سووالی درباره غنی‌سازی اورانیوم با غنای ۶۰ درصد در ایران گفت که جمهوری اسلامی ایران نیازی برای توضیح به اژانس در این باره ندارد. «ما باید اطمینان حاصل کنیم که قابلیت‌های لازم را برای بازرسی فعالیت های هسته ای در اختیار داریم. آن ها در سطحی که اعلام می‌کنند غنی سازی می کنند و سپس ما بازرسی‌های لازم را انجام می‌دهیم.»

گروسی خاطر نشان کرد: «ما درباره انگیزه و دلایل اقدام (ایران) صحبت نمی‌کنیم. برای ما بازرسی و حساب هرگرم غنی‌سازی در آنجا اهمیت دارد و این فضای مذاکراتی بود که صورت گرفت.» وی نتیجه گفت‌وگوهای صورت گرفته در این رابطه را رضایتبخش خواند و گفت که مسائل دیگری در ارتباط با برنامه هسته ای ایران مطرح است اما به این موضوع ارتباطی ندارد.