ادعای تعرض در پرونده قتل همکار ثابت نشد


۱۴۰۱/۱۲/۱۹ - ۲۲:۴۳ | کد خبر: ۳۲۴۴۳ چاپ

پسر جوان مدعی بود دوستش را به این دلیل که قصد تعرض داشت به قتل رسانده است.

ادعای تعرض در پرونده قتل همکار ثابت نشد

کلانشهر: پسر جوانی که متهم است دوستش را در درگیری دنباله‌دار به قتل رسانده نتوانست ادعای تعرض را ثابت کند و از سوی دادگاه به قصاص محکوم شد.

به گزارش اعتمادآنلاین، متهم ادعا کرده بود چون مقتول قصد داشته به او تعرض کند دست به قتل زده اما مدارک به دست آمده نشان داد انگیزه مالی در این قتل نقش داشته است.

این درگیری و قتل را یک جوان به ماموران گزارش داد. او به پلیس گفت دو دوستش با هم درگیر شده‌اند و یکی از آنها به قتل رسیده است.

به این ترتیب ماموران به محل درگیری در ساختمانی در جنوب تهران رفتند و با جسد خونین جوانی به نام سمیع روبه‌رو شدند.

جسد با دستور قضایی به پزشکی قانونی منتقل شد و پسر ۱۸ساله به نام سعید که به عنوان عامل جنایت معرفی شده بود بازداشت شد و به قتل همکارش با ضربه‌های چاقو اعتراف کرد.

 
بعد از اینکه صحنه قتل بازسازی و آخرین دفاع در مرحله دادسرا از متهم گرفته شد، دادستان کیفرخواست علیه سعید را صادر کرد و پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان تهران شعبه 10ارسال شد. 

در ابتدای جلسه رئیس دادگاه گفت: اولیای دم در جلسه حاضر نیستند اما پدر قربانی چند روز پیش به دادگاه مراجعه و درخواستش مبنی بر قصاص را مطرح کرد و گفت نمی‌تواند روز دادگاه در جلسه حاضر شود.

سپس سعید به اتهام قتل عمدی، جرح غیرمنتهی به فوت و ورود و اقامت غیرقانونی در ایران از خود دفاع کرد.

 
او گفت: همه اعضای خانواده‌ام در ایران زندگی می‌کنند و بیشتر آنها در مشهد ساکن هستند. من یک سال پیش به یک قاچاق‌بر سه میلیون تومان پول دادم و او مرا از افغانستان به ایران آورد. مدتی بود همراه سمیع و دوست دیگرم شریف به عنوان کارگر در زیرزمین یک خانه اتاقکی را به مبلغ ۱۶۰ هزار تومان اجاره کرده بودیم و اجاره آن را بین خودمان تقسیم می‌کردیم. ما روزها ضایعات جمع می‌کردیم و آنها را می‌فروختیم.

سعید ادامه داد: آن روز سمیع صبح از خواب بیدار شد و از خانه بیرون رفت و صبحانه خرید. سپس مرا بیدار کرد. او می‌خواست مرا آزار دهد که مقاومت کردم. به همین خاطر چاقو کشید و ما با هم درگیر شدیم. نمی‌دانم چطور شد که چاقو با او برخورد کرد. قصد کشتن او را نداشتم و چاقو ناخواسته به او برخورد کرد. همان موقع همکارم شریف با پلیس تماس گرفت و من دستگیر شدم.

گفته‌های متهم در حالی بود که او پیش از این ادعا کرده بود چاقوی مقتول به زمین افتاده و او چاقو را برداشته و با همان چاقو به مقتول ضربه زده است. وقتی قضات راجع به این ادعا سوال کردند، متهم گفت: چاقو را از روی زمین برنداشتم. در درگیری چاقو ناخواسته با سمیع برخورد کرد.

 
سپس قاضی درباره گفته‌های شاهد ماجرا از او سوال کرد و گفت: شریف که شاهد ماجراست گفته تو و قربانی با هم اختلاف حساب مالی داشتید و چون او طلبش را از تو خواسته بود او را کشتی. حالا چه دفاعی داری؟

متهم پاسخ داد: من آن زمان ۶۰۰ هزار تومان پول نقد همراه داشتم و نیاز مالی نداشتم. سمیع و شریف هر دو تصمیم داشتند مرا آزار دهند.

قاضی گفت: پزشکی قانونی جای چند بریدگی روی صورت، بازو و قلب قربانی را تایید کرده و این نشان می‌دهد قتل نمی‌تواند ناخواسته رخ داده باشد. چه دفاعی داری؟

 
متهم جواب داد: من برای دفاع از خودم سمیع را زدم. چون او دست از سرم برنمی‌داشت و می‌خواست مرا آزار دهد.

سپس وکیل متهم به دفاع پرداخت و گفت: در بررسی‌ها روشن شده درگیری میان قربانی و متهم دامنه‌دار بوده است. آن روز نیز او و شریف هر دو قصد داشته‌اند متهم را آزار دهند. به همین خاطر شریف خودش نیز در مظان اتهام است و نمی‌توان شهادت او را قبول کرد.

او ادامه داد: متهم می‌گوید آن روز آنها قصد آزار او را داشتند؛ اما چون مقاومت کرده آنها گفته‌اند قبلاً نیز به او قرص خواب‌آور خورانده و در خواب آزارش داده‌اند. به همین خاطر متهم از شنیدن این حرف عصبانی و با آنها درگیر شده است. موکلم در دفاع از خودش قربانی را با چاقو زده، به همین خاطر به نظر می‌رسد قتل غیرعمدی رخ داده است.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و با توجه به مدارک موجود در پرونده، ادعای متهم مبنی بر دفاع مشروع را نپذیرفتند و او را به قصاص و ترک ایران محکوم کردند.