قیمت خودرو در بازار هم‌گام با ریزش نسبی دلار با کاهش همراه شد. در حالی که برخی از سایت‌ها شائبه سقوط آزاد بازار خودرو را پیش کشیده‌اند و از ریزش چند صد میلیونی قیمت‌ها سخن می‌گویند، اما در بین خودروهای شاخص داخلی و خارجی بیشترین ریزش به‌ترتیب مربوط به پراید با شش میلیون و لاماری با 20 میلیون تومان بوده است. اما این ریزش قیمت تا کجا ادامه پیدا می‌کند؟

قیمت خودرو امروز ۲۰ اسفند ۱۴۰۱/ سقوط آزاد بازار خودرو آغاز شد؟
کلانشهر: قیمت خودرو روز شنبه، 20 اسفند ۱۴۰۱، با توجه به آمار و قیمت روزانه سایت کارنامه با تغییراتی همراه شد.

گرچه طی هفته‌های گذشته قیمت خودرو با سرعت زیادی روند صعودی را طی کرد، اما از چند روز گذشته با آغاز ریزش قیمت دلار بازار خودرو هم دنده معکوس کشید و قیمت برخی مدل‌ها کاهش یافت. در این بین برخی هم آغاز طرح پیش فروش خودرو در سامانه یکپارچه را در این روند بازار بی‌تأثیر نمی‌دانند.

به نظر می‌رسد اکنون این بازار ارز است که هیجانات خود را بلافاصله در بازار خودرو هم تخلیه می‌کند؛ اما این هیجانات در زمان سقف‌شکنی‌های دلار شدت و سرعت بیشتری دارد تا زمان کف‌نشینی ارز. چراکه از زمان رکوردشکنی قیمت دلار تا امروز، قیمت این ارز 14 هزار تومان کاهش پیدا کرد؛ یعنی ریزش حدود 22 درصدی قیمت‌ها، با این حال ریزش قیمت انواع خودرو تقریباً در محدوده یک درصد است.

در سایت‌های خرید و فروش قیمت خودرو در لحظه نگارش این گزارش به این شرح ثبت شده است:


پراید 111 که هفته‌های روند افزایش قیمت را در پیش گرفته بود، امروز شش میلیون تومان ارزان و  در نرخ 350 میلیون تومان عرضه شد.

پژو ۲۰۷i که روزها بود با جهش قیمت همراه شد و قیمت آن در بازار افزایش یافت، امروز  در نرخ 646 میلیون تومان ثابت ماند.

قیمت دنا پلاس هم در نرخ ثابت 795 میلیون تومان عرضه شد.

پژو پارس سال، مدل ۱۴۰۰ که در روزهای گذشته جهش قیمتی زیادی را تجربه کرد، امروز به نرخ  ثابت 511 میلیون تومان در بازار خودرو کشور رسید.

پژو ۲۰۶ تیپ ۵ که یکی از پرطرفدارهای بازار خودروهای داخلی است، امروز با سه میلیون تومان کاهش قیمت نسبت به روز گذشته همراه شد و نرخ 543 میلیون تومان را در کارنامه خود ثبت کرد.

قیمت خودروهای خارجی
در این میان، خودروهای خارجی و مونتاژی بازار خودرو امروز چه قیمتی را در کارنامه خود ثبت کردند؟

لاماری که یکی از خودروهای تازه‌وارد بازار کشور است، امروز رکورد جدیدی را ثبت کرد. این خودرو طی یک روز 20 میلیون تومان ارزان شد و به دو میلیارد و 170 میلیون تومان رسید.

دیگنیتی نیز نسبت به روزهای گذشته تغییر قیمتی را تجربه نکرد و در قیمت  ثابت دو میلیارد و 185 میلیون تومان عرضه شد.

کیا اپتیما هیبریدی مدل ۱۳۹۷ هم امروز  به پنج میلیارد و 575 میلیون تومان رسید.

ام وی ام X22 pro نیز امروز، شنبه، در قیمت یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان ثابت ماند.

 

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

قیمت خودرو در بازار هم‌گام با ریزش نسبی دلار با کاهش همراه شد. البته باید یادآور شد که این کاهش قیمت‌ها در روزهای اخیر افزایش قیمتی که خودرو در ماه‌های گذشته تجربه کرد را جبران نمی‌کند.

کارشناسان و فعالان بازار معتقدند که قیمت‌ خودرو در بازار به صورت کامل متاثر از نرخ دلار است و اگر در هفته‌های آینده نیز دلار ریزش داشته باشد، خودرو نیز با کاهش قیمت بیشتری همراه می‌شود. در غیر این صورت قیمت‌ها در همین کانال‌های فعلی تثبیت می‌شوند.