روزنامه یومیوری :

ژاپن به دنبال استقلال عمل در خلیج فارس است


۱۳۹۸/۰۶/۱۲ - ۱۱:۱۱ | کد خبر: ۳۲۴۹ چاپ
ژاپن به دنبال استقلال عمل در خلیج فارس است

یک رسانه ژاپنی می‎گوید توکیو به دنبال عملیات مستقل در آب‌های منطقه است و چنانچه رضایت ایران را کسب کند؛ تنگه هرمز را هم به محدوده فعالیت نیروهای خود می‌افزاید.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از مهر، امروز سه‌شنبه از عدم موافقت ژاپن با الحاق به ائتلاف دریایی آمریکا که با ادعای واهی حفاظت از آبراه‌ های کلیدی خاورمیانه تشکیل شده است، خبر داد.

اما این رسانه افزود این گزینه که ژاپن در اقدامی مستقل نیروهای دریایی خود را به منطقه اعزام کند؛ در حال بررسی است.

 

یومیوری به نقل از منابع آگاه نوشت: ژاپن طرحی را بررسی می‌کند که بر مبنای آن نیروهای دفاع ملی این کشور در قالب ماموریت‌های جمع‎آوری اطلاعات در مناطق اطراف تنگه هرمز و خط دریایی باب‌المندب در حد فاصل یمن، جیبوتی و اریتره، به منطقه اعزام می‌شوند.

این رسانه افزود: چنانچه ایران موافقت کند؛ توکیو به دنبال افزودن تنگه هرمز به محدوده فعالیت نیروهای ژاپنی نیز هست.

با این حال، «یوشیهید سوگا» سخنگوی کابینه دولت ژاپن، از سوالات پیرامون این گزارش طفره رفت و به گفتن اینموضوع اکتفا کرد که «درباره اینکه چه اقدامات موثری برای تضمین امنیت کشتی‌های ژاپنی در خاورمیانه می‌توان اتخاذ کرد؛ ترجیح می‌دهیم موضوع را از زوایای مختلف ازجمله ثبات ذخایر نفت خام و روابط ژاپن با آمریکا و ایران بررسی کنیم».

وی همچنین افزود: همزمان با تحقیق پیرامون این موضوع، ترجیح می‌دهیم اولویت را حفظ تلاش‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش و ثبات وضعیت در خلیج فارس قرار دهیم.

این در حالی است که یومیوری می‌گوید ژاپن تصمیم نهایی ازجمله امکان‌پذیر بودن این طرح را بعد از برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر ماه میلادی جاری (سپتامبر)، اتخاذ خواهد کرد.

نظر شما:

security code