ثبت ذخیره گاه سفیدپلت آستانه در فهرست آثار طبیعی ملی ایران

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آستانه اشرفیه گفت: ۵۵ هکتار از ذخیره گاه سفیدپلت جنگل صفرابسته این شهرستان در فهرست آثار طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایرنا، حسین آبکار اظهار داشت: جنگل صفرابسته با مساحت حدود یکهزار و ۴۰۰ هکتار  ذخیره گاه و رویشگاه منحصر به فرد این گونه حفاظتی و حمایتی است و وجود این جنگل و درخت سفیدپلت موجب شده تا این شهرستان به عنوان رویشگاه مادری و اصلی این گونه حفاظتی در دنیا معرفی و شناخته شود.

وی به اهمیت ثبت ذخیره گاه سفیدپلت آستانه اشرفیه در فهرست آثار طبیعی ملی ایران اشاره کرد و یادآور شد: حفاظت و احیاء ذخیره گاه سفید پلت از اهداف این ثبت است ، ضمن آنکه این رویشگاه به عرصه ای  حفاظتی تبدیل می شود.

 

وی بهره برداری  از ذخیره گاه سفیدپلت به عنوان اکوتوریسم و  جذب گردشگران با رعایت مسائل زیست محیطی را از دیگر اهداف این ثبت عنوان و اضافه کرد: با ثبت این ذخیره گاه در فهرست آثار طبیعی ملی ایران ، اعتبارات حفاظتی نیز از طریق سازمان های بین المللی برای حفظ و احیاء درخت سفیدپلت آستانه اشرفیه تامین می شود.

آبکار در مورد ویژگی های این گونه گیاهی گفت : سفید پلت درختی پهن برگ ، از تیره بید و بومی جنگل های شمال است ، که در مناطق جلگه ای و مرطوب به ویژه حاشیه رودها می روید .  زیستگاه درخت سفید پلت  جنگل های شمال کشور است.  این درخت برگریز ارتفاعی بین ۲۵ تا ۳۰ متر دارد و زمان گل دهی آن در فصل بهار و اوایل تابستان بوده ،  ضمن آنکه میانگین رویش قطری سالانه این درخت بیش از یک سانتی متر و عمر مفید آن بین ۷۰ تا ۹۰ سال است.

آبکار افزود: سفید پلت جزء درختان کوتاه عمر بوده و چوب آن به مانند صنوبر سبک است ولی به جهت داشتن الیافی کوتاه و فشرده تر در صنایع چوب ( فیبر سازی و کاغذ سازی ) بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

وی خاطرنشان کرد : از آنجائیکه برگ های این گیاه برای دام خوش خوراک است به عنوان علوفه دام نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

آبکار در ادامه با بیان اینکه امروزه به علت تخریب جنگل ها ، گونه سفید پلت نیز به مانند بسیاری از گونه های گیاهی دیگر که تنها در جنگل های شمالی می رویند در معرض خطر نابودی قرار دارد یادآور شد: حفاظت  از اراضی ملی شهرستان به خصوص جنگل صفرابسته و گونه با اهمیت درخت سفیدپلت از سیاست های مهم اداره منابع طبیعی و آبخیزداری است.

رییس اداره منابع طبیعی آستانه اشرفیه، مشارکت عموم مردم ، جهت حفظ اراضی ملی این شهرستان را ضروری دانست .

شهرستان آستانه اشرفیه با داشتن دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر دارای ۱۰۵ روستاست و در شرق استان گیلان واقع شده است.