بایدن از فدرالی کردن افغانستان سخن گفت

جو بایدن در جریان مناظره نامزدهای ریاست جمهوری حزب دموکرات آمریکا گفت، از نظر او افغانستان را دیگر نمی‌توان به عنوان یک کشور واحد یکپارچه کرد و در افغانستان "سه کشور" وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، جو بایدن، نامزد ریاست جمهوری پیشتاز حزب دموکرات و معاون رئیس جمهور سابق در این مناظره درباره وضعیت افغانستان گفت، از نظر او افغانستان "سه کشور متفاوت" را در خود دارد و تنها پاکستان کنترل سه استان در شرق این کشور را در دست خود دارد.

او همچنین پیشنهاد داد که سربازان آمریکایی از افغانستان خارج شوند اما پاکستان پایگاه‌هایی را در اختیار ارتش آمریکا قرار دهد تا از طریق آن پایگاه‌ها، "آمریکا اطمینان حاصل کند که تروریست‌ها هرگز دوباره به سرزمین ما از مبدا افغانستان حمله نخواهند کرد".

این اظهارنظرهای جو بایدن تمامیت ارضی افغانستان را زیر سوال برده و به نوعی ایده فدرالی ساختن افغانستان را در بطن خود دارد. بایدن این صحبتها را در پاسخ به پرسشی مطرح کرد که در واقع از او پرسیده نشده بود بلکه دقایقی قبل از او از دو رقیب دموکراتش در این مناظره یعنی سناتور الیزابت وارن و پیت بوتجج پرسیده شده بود.

الیزابت وارن در اظهارنظری بر وعده‌اش برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از افغانستان در عرض اولین سال ریاست جمهوری‌اش تاکید کرد و بوجج نیز از "پایان دادن به جنگ بی پایان" در  افغانستان حمایت کرد.

او یادآور شد: این که ما بخواهیم اطمینان حاصل کنیم افغانستان سکوی اجرای حملات در آینده علیه آمریکا نباشد نیاز به تعهد بی پایان نظامیان ما به این کشور ندارد.

بایدن در این مناظره ابتدا با پرسشی درباره نقشش برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از عراق و موثر بودن این خروج سریع نظامیان آمریکایی در پا گرفتن گروه تروریستی داعش در این کشور روبه‌رو شد اما او در پاسخ به این پرسش ابتدا ترجیح داد به موضوع افغانستان بپردازد.

بایدن به تحسین از سوابق خودش به عنوان کسی که "بیشتر از هر کس دیگری به افغانستان رفت و آمد داشته" پرداخت.

بایدن در ادامه توضیح داد: کلیت هدف ما از رفتن به افغانستان این بود که این کشور را به گونه‌ای یکپارچه سازیم که دیگر نیاز به عملیاتهای ضد شبه‌نظامیان نداشته باشیم.

با این حال وی افزود: این کشور نمی‌تواند یکپارچه شود و بگذارید آن را دوباره بگویم که این کشور در آینده یکپارچه نخواهد شد. در این کشور سه کشور متفاوت حضور دارند. پاکستان صاحب سه استان در شرق افغانستان است. آنها اصلا به عنوان بخشی از افغانستان اداره نمی‌شوند و این شبکه حقانی است که آن جا را اداره می‌کند.

بایدن در ادامه خاطر نشان کرد: مساله اکنون مربوط به یک راهبرد مبارزه با تروریسم است. ما می‌توانیم جلوی قربانی شدن مجددا آمریکا نسبت به حملات تروریستی برآمده از افغانستان را از طریق به دست آوردن پایگاه‌های دیگری بگیریم و به دنبال آن باشیم که پاکستانی‌ها پایگاه‌هایی را به ما برای جابجایی‌های هوایی و برخورد با مسائلی که می دانیم بدهند.

او گفت: ما نیاز به این که سربازانمان در افغانستان باشند نداریم و من آنها را به خانه برخواهم گرداند.

نظر شما:

security code