برای پیشگیری از غرق شدن شهروندان در سواحل شمالی

۱۰۰ پایگاه موقت هلال احمر در استان‌های شمالی راه‌اندازی شد


۱۴۰۲/۰۳/۰۳ - ۲۱:۳۷ | کد خبر: ۳۴۰۸۹ چاپ

حدود ده سال است که با توسعه مسیرهای مواصلاتی و افزایش حجم سفرها به شمال کشور، حوادث و سوانح در این مناطق افزایش قابل توجهی داشته و غرق شدگی به یکی از معضلات تابستانی سواحل گلستان، مازندران و گیلان بدل شده است

۱۰۰ پایگاه موقت هلال احمر در استان‌های شمالی راه‌اندازی شد
کلانشهر: اشکان موسوی با اشاره به استقرار ۴۴۰۰ نیروی امدادی در سواحل شمالی کشور، از راه اندازی ۱۰۰ پایگاه موقت ساحلی در مناطق پرخطر شمال کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ اشکان موسوی، مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر در گزارشی با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده برای پیشگیری از غرق شدگی شهروندان در سواحل شمالی کشور و آغاز طرح ملی پیشگیری و کاهش غریق در سواحل گفت: حدود ده سال است که با توسعه مسیرهای مواصلاتی و افزایش حجم سفرها به شمال کشور، حوادث و سوانح در این مناطق افزایش قابل توجهی داشته و غرق شدگی به یکی از معضلات تابستانی سواحل گلستان، مازندران و گیلان بدل شده است.
با نگاهی به آمار سال های ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰ شاهد هستیم که در این مدت ۲ هزار و ۴۹۳ نفر بر اثر غرق شدگی جان خود را از دست داده و ۱۶۳۶ نفر نیز به شکل های مختلف در حوادث ساحلی و دریایی مصدوم شده اند.
موسوی تصریح کرد: این بدان معنا نیست که دستگاه‌های مسئول و امدادرسان در این حوزه اقدامی انجام نداده اند بلکه از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۴۰۰ شاهد انجام ۷ هزار و ۱۵۸ ماموریت فقط از سوی هلال احمر در پاسخ به همین تعداد حادثه بودیم که در این ماموریت ها به ۱۵ هزار و ۴۸۷ نفر در سواحل شمالی کشور امدادرسانی و جان ده‌ها نفر از شهروندان از مرگ حتمی نجات داده شد.

وی افزود:بر همین اساس هلال احمر به عنوان نیروی پشتیبان در طرح ملی پیشگیری و کاهش غریق در سواحل، از چند هفته پیش با برنامه ریزی، ساماندهی، تجهیز و آماده باش نیروهای عملیاتی، کمپین «غرق نشویم» را تشکیل داده تا با استفاده از تجارب گذشته و پوشش سراسری سواحل شمالی کشور، ضمن حضور در مناطق پرخطر، اقدامات لازم را برای پیشگیری از حوادث و سوانح انجام دهد.
موسوی ادامه داد: در همین راستا ۱۰۰ پایگاه موقت ساحلی در شمال کشور راه اندازی شده تا با حضور ۴۴۰۰ نیروی عملیاتی و با بکارگیری ادوات لجستیک شامل قایق نجات، آمبولانس، اتوبوس آمبولانس، خودروی نجات و بالگرد به شهروندان خدمت رسانی کنند.
مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: طرح ملی پیشگیری و کاهش غریق در سواحل شمالی کشور در سال ۱۴۰۲ به مدت ۱۲۷ روز از اول خرداد تا روز سوم مهرماه سال جاری تداوم و ۸۹۰ کیلومتر نوار ساحلی استان‌های مازندران، گیلان و گلستان را پوشش می دهد.
لازم به ذکر است؛ در این مدت پایگاه‌های ثابت از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۹ شب دایر بوده و امدادگران نیز در تمامی ساعات شبانه روز آماده خدمت رسانی به شهروندان هستند.

نظر شما:

security code