درباره واکسنی که از زگیل تناسلی و ایجاد سرطان دهانه رحم جلوگیری می کند؛

واکسن گارداسیل را خودسرانه تزریق نکنید


۱۴۰۲/۰۳/۰۶ - ۱۴:۴۴ | کد خبر: ۳۴۱۴۲ چاپ

گارداسیل (Gardasil) واکسنی است که برای پیشگیری انواع 11،6، 16 و 18 ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) یا زگیل تناسلی کاربرد دارد؛ ویروسی که عامل اصلی ایجاد سرطان دهانه رحم و سرطان مقعد است.

واکسن گارداسیل را خودسرانه تزریق نکنید
کلانشهر: واکسن گارداسیل برای پیشگیری از بروز زگیل های تناسلی و ایجاد سرطان دهانه رحم تزریق می شود. این واکسن حداقل به مدت 14 سال در برابر عفونت های HPV، ضایعات پیش سرطانی و زگیل ها محافظت می کند.

بهترین زمان تزریق واکسن گارداسیل پیش از شروع نخستین رابطه جنسی است. محدودیت سنی برای تزریق این واکسن وجود ندارد، اما متخصصان معتقدند؛ برای افراد زیر ۱۵ تا ۴۵ سال، این واکسن باید در ۲ یا ۳ دُز تزریق شود؛ گارداسیل در ۳ دُز باید در فواصل ماه های ۰، ۲ و ۶ تزریق شود.

همچنین منشأ زگیل تناسلی ویروس HPV است که انواع پر خطر آن (سویه های 16 و 18 ) باعث ابتلا زنان به دهانه رحم می ‌شود. درمان قطعی برای این ویروس وجود ندارد اما تنها راه پیشگیری از این ویروس تزریق واکسن گارداسیل است؛ واکسنی که مورد تایید دنیا قرار دارد. این واکسن روی سویه های دیگر نیز تاثیر می گذارد اما متاسفانه هنوز توسط بیمه ها و دولت حمایت نمی شود.

دکتر شعله آروندی، متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز ابتلا به ویروس HPV را مهم‌ترین علت سرطان دهانه رحم دانست و در این خصوص گفت: انواع این ویروس، عامل بروز سرطان گردن رحم، سرطان مقعد و سرطان مخاط حلق و حنجره بوده و به آسانی از طریق تماس جنسی و ارتباط جنسی قابل انتقال است.

وی افزود: واکسیناسیون می ‌تواند از بروز عفونت و سرطان ناشی از این ویروس جلوگیری کند. تزریق واکسن گارداسیل بر پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV تاثیر دارد. بهتر است این واکسن در سنین نوجوانی و پیش از شروع رابطه جنسی تزریق شود اما می ‌توان در سنین بالاتر نیز این واکسن را دریافت کرد؛ اگر هر سه نوبت این واکسن قبل از آلودگی به ویروس و اولین ارتباط جنسی تزریق شود، بیشترین تاثیر را خواهد داشت.

به گزارش سیناپرس، اخیرا در فضای مجازی، تبلیغ گسترده ای به خرید و تزریق این واکسن انجام می شود. قیمت این واکسن در بازار آزاد نزدیک به دو میلیون تومان است و هر فردی برای ایمن‌ شدن از ویروس زگیل تناسلی به سه دُز از این واکسن نیاز دارد.

هرچند پزشکان نیز تزریق این واکسن را توصیه می کنند و باید این نوع واکسن در واکسیانسیون کشور جای بگیرد اما تزریق خودسرانه این واکسن نیز می تواند پیامدهای ناگوار و عوارض خطرناکی برای افراد به دنبال داشته باشد.

به طور قطع تزریق هر واکسن یا خوردن هر دارویی باید ابتدا توسط پزشک، تجویز شود زیرا تزریق خودسرانه هر واکسنی می تواند عوارضی به همراه داشته باشد.

نظر شما:

security code