7 خرداد، روز جهانی بهداشت قاعدگی؛

نشانه‌های روانی ملال پیش از قاعدگی / تفاوت سندرم قاعدگی با اختلال ملال پیش از قاعدگی چیست؟


۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۱۸:۱۲ | کد خبر: ۳۴۱۷۴ چاپ

متخصص روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تاکید بر این که زنان در دوران قاعدگی نیاز به حمایت روانی دارند گفت: اختلال ملال پیش از قاعدگی نیز باید مانند سایر بیماری ها به رسمیت شناخته شود.

نشانه‌های روانی ملال پیش از قاعدگی / تفاوت سندرم قاعدگی با اختلال ملال پیش از قاعدگی چیست؟
کلانشهر: دکتر شیوا ایلیایی در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به این که اختلال ملال پیش از قاعدگی در دسته بیماریهای روان تنی یا سایکوسوماتیک محسوب می شود اظهار کرد: این بیماری به دنبال تغییرات هورمون‌های جنسی در چرخه قاعدگی ایجاد می شود.

وی با اشاره به این که اختلال ملال پیش از قاعدگی معمولا حدود یک هفته پیش از قاعدگی ایجاد و تا سه روز بعد از خونریزی ادامه دارد، افزود: این موضوع با علامت‌های جسمی و روان پزشکی همراه است.

افسردگی؛ علامت روانی ملال پیش از قاعدگی

این عضو هیئت علمی دانشگاه، ورم، افزایش وزن، درد پستان و مورمور یا سوزن سوزن شدن اندام‌ها را از نشانه های جسمی اختلال ملال پیش از قاعدگی عنوان کرد و گفت: بی ثباتی هیجانی، سردرد، اضطراب و افسردگی نیز از علامت‌های روانی ملال پیش از قاعدگی است.

متخصص روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی تاکید کرد: نوسانات و تغییرات سریع خلقی، احساس غم و گریه‌های ناگهانی، افزایش حساسیت به طرد شدن، تحریک پذیری، عصبانیت‌های شدید یا حتی درگیری‌های بین فردی، احساس ناامیدی، خودسرزنشی، اضطراب، تنش، بی‌تابی و بی قراری از دیگر نشانه های اختلال ملال پیش از قاعدگی است.

وی به دیگر نشانه های اختلال ملال پیش از قاعدگی اشاره کرد و افزود: اختلال در تمرکز، احساس ضعف و خستگی، بی انرژی شدن و تغییرات بارز اشتها، پرخوری و میل به غذاهای خاص یا شیرین، تغیراتی در خواب به شکل کم خوابی یا پرخوابی و یا احساس خارج شدن شرایط از کنترل و به طور کلی تجربه علامت‌های جسمی مثل افزایش وزن، حساسیت، تورم، درد پستان، دردهای مفصلی و افت عملکرد از دیگر نشانه‌های این اختلال است.

80 درصد زنان، پیش از قاعدگی تغییراتی در خلق و خو را تجربه می‌کنند

دکتر ایلیایی با تاکید بر این که حدودا پنج درصد زنان به اختلال ملال پیش از قاعدگی دچارند تاکید کرد: بسیاری از افراد با درمان‌های علامتی، بهبود پیدا می‌کنند و درعین حال درصد کمتری نیز به درمان‌های جدی تر نیاز دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه به لحاظ اپیدمیولوژی نیز اختلال ملال پیش از قاعدگی را مورد بررسی قرارداد و عنوان کرد: حدود 80 درصد زنان، پیش از قاعدگی تغییراتی در خلق و خو و خواب و یا ورم را تجربه می‌کنند.

وی با اشاره به این که اکثر زنان در دوران پیش از قاعدگی دچار اختلالات خلقی می شوند توضیح داد: تفکیک سندرم پیش از قاعدگی یا pms  از افرادی که دچار اختلال  ملال پیش از قاعدگی هستند متفاوت است، گفت: دوره پیش از قاعدگی در افراد به دو دسته تقسیم می شود، در بخشی علامت‌ها خفیف هستند ولی برخی از افراد این علامت‌ها را با شدت بیشتری تجربه می کنند، این افراد به ملال پیش از قاعدگی مبتلا هستند به شکلی که 40 درصد از این افراد ناگزیرند به پزشک مراجعه کنند.

تفاوت سندرم قاعدگی با اختلال ملال پیش از قاعدگی چیست؟

دکترایلیایی وجه تمایز سندرم قاعدگی با اختلال ملال پیش از قاعدگی را شدت، تعداد حمله ها و میزان تخریب عملکرد دانست و عنوان کرد: در ملال پیش از قاعدگی فرد حدودا پنج روز پیش از قاعدگی دچار حداقل یک علامت خلقی و جسمانی می شود به این شکل که این علامت در سه چرخه قاعدگی پشت سر هم ایجاد می‌شود.

وی با بیان این که اختلال پیش از قاعدگی معمولا یک بیماری مزمن است، به راه‌های کنترل و درمان نشانه‌های ملال پیش از قاعدگی اشاره کرد و افزود: در بسیاری از موارد این نشانه‌ها خفیف است و نیاز به درمان‌های جدی ندارد به این شکل وضعیت فرد با کمک درمان‌های علامتی بهبود می یابد، در عین حال برخی افراد نیز شرایط سخت تر این سندرم را تجربه می کنند و نیاز به مراجعه به پزشک دارند.

متخصص روانپزشکی دانشگاه با اشاره به این که مراجعه به روانپزشک و دارو درمانی می تواند شرایط مبتلایان به اختلال ملال پیش از قاعدگی را بهبود ببخشد تاکید کرد: با کمک داروهای روان درمانی برخی اختلالات جسمی نیز کاهش می یابد.

وی با بیان این که درمان مبتلایان به اختلال پیش از قاعدگی در بیشتر موارد تنها به دوران پیش و یا پس  از آن بر می گردد خاطرنشان کرد:  ولی برای برخی از افراد نیز لازم است درمان‌ها را دربازه زمانی بیشتری ادامه دهند.

بنابر گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی ادامه داد: چنانچه این علامت های اختلال پیش از قاعدگی در طول ماه ادامه داشته باشد و محدود به دوران پنج تا شش روز قبل و دو تا سه روز بعد از خونریزی نباشد و یا دوان قاعدگی با دردهای شدید لگنی همراه باشد باید برای بررسی و درمان این اختلالات حتما به پزشک متخصص مراجعه کرد.

نظر شما:

security code