وزیر کشور: پاسخ مرزداران افغانستانی داده شد


۱۴۰۲/۰۳/۰۸ - ۱۰:۴۰ | کد خبر: ۳۴۱۸۵ چاپ

وزیر کشور درباره تنش مرزی ایران و افغانستان گفت: این درگیری‌ها مختصر بود که پاسخ لازم به مرزداران افغانستانی داده شد و اکنون مشکلی در نقطه مرزی برای تردد وجود ندارد.

وزیر کشور: پاسخ مرزداران افغانستانی داده شد

کلانشهر: به گزارش ایرنا، احمد وحیدی در زمینه تنش های مرزی ایران و افغانستان و ارزیابی های انجام شده، اظهار داشت: یک تیراندازی از طرف مرزداران افغانستانی صورت گرفت و طبیعتا پاسخ آنها هم به شکل مقتضی داده شد.

وی با بیان اینکه این درگیری مختصر بود، اضافه کرد: درگیری‌ها در ادامه برطرف شد و مذاکرات هم با طرف طالبانی صورت گرفت.

وزیر کشور یادآورشد: در زمان حاضر ما مشکلی نداریم و نقطه مرزی برای تردد باز بوده و در آرامش قرار دارد.

حدود ساعت ۱۰ صبح روز گذشته (ششم خردادماه) نیروهای طالبان از سمت کشور افغانستان بدون در نظر گرفتن و رعایت قوانین بین المللی و حسن همجواری با انواع سلاح مبادرت به تیراندازی به پاسگاه ساسولی واقع در حوزه هنگ مرزی زابل کردند که با واکنش قاطعانه مرزبانان دلیر و شجاع فراجا مواجه شدند و در این درگیری ۲ نیروی مرزبان کشور شهید و ۲ شهروند دیگر زخمی شدند. 

وحیدی با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده در زمینه حقابه هیرمند نیز بیان کرد: پیش تر مسوولان مختلفی در زمینه حقابه هیرمند صحبت کرده اند. از این رو ما منتظر تیم مشترکی هستیم که به اتفاق طالبان و نیروهای ایرانی و متخصص تشکیل شود تا این تیم وضعیت آب را در سدهای منطقه و وضعیت فعلی هیرمند را با توجه به حقابه ایران بررسی کنند.

وی یادآورشد: اگر آب در سدها موجود بود، طرف طالبانی باید سهم ایران را بدهد و اگر نبود این مسئله باید برای ما روشن شود چراکه متخصصان ما معتقدند در این سدها آب موجود است.

وزیر کشور اضافه کرد: این در حالی است که طرف طالبانی می گوید در هیرمند آب موجود نیست. با این حال تشکیل کمیته مشترک از طرف ایران پیش بینی شده و این کمیته باید تشکیل و از محل مذکور بازدید کند.

 

 

افغانستان، صدر رتبه بندی جهانی در حفظ پول ملی را کسب کرد
راز موفقیت طالبان در حفظ ارزش پول ملی
وزیر کشور ادعای حمله اسرائیل به مراکز نظامی در خرم آباد را تکذیب کرد
لرزش ایجاد شده ناشی از زلزله در عمق کم بود/۵ میلیون مهاجر افغانستانی داریم

نظر شما:

security code