فوق تخصص جراحی قلب و عروق، نسبت به کمبود جراح قلب در کشور در آینده ای نه چندان دور هشدار داد و گفت: به ازای هر یک میلیون جمعیت اکنون فقط ۲.۳ جراح قلب داریم و این مقدار در آینده‌ای نزدیک که با جمعیت سالمند و افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی مواجه هستیم از کیفیت درمان کم می کند.

ایران فقط ۲۵۰ جراح قلب دارد/۲۰ جراح مهاجرت کرده اند
کلانشهر: محمدعلی یوسف نیا، در حاشیه هشتمین کنگره مشترک قلب و عروق ایران در بیمارستان قلب شهید رجایی، گفت: با توجه به روند رو به افزایش مبتلایان به بیماری‌های قلبی و عروقی در آینده‌ای نزدیک نیاز داریم پزشکان جوان زیادی وارد تخصص جراحی قلب شوند.

وی اظهار داشت: تعداد فارغ التحصیلان رشته جراحی قلب در دهه ۶۰ تا ۷۰، ۶۰ نفر و در دهه ۷۰ تا ۸۰، ۱۱۰ نفر و اکنون ۲۵۰ جراح قلب داریم که از این تعداد ۲۰ جراح بازنشسته هستند و بیش از ۲۰ نفر نیز مهاجرت کردند.

یوسف نیا ادامه داد: به ازای هر یک میلیون جمعیت اکنون فقط ۲.۳ جراح قلب داریم و  این مقدار در آینده‌ای نزدیک که با جمعیت سالمند و افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی مواجه هستیم از کیفیت درمان کم می کند.

وی با اشاره به قوانین حاکم بر رشته جراحی قلب و پزشکان این حوزه گفت: اکنون این رشته تخصصی نیاز دارد تا با نگاهی کارشناسانه، عمیق و دقیق نسبت به تربیت نیروهای جوان برنامه‌هایی را اتخاذ کند.