رئیس اداره حفاظت محیط زیست ماسال از رهاسازی یک قلاده گورکن(رودک) در این شهرستان خبر داد.

کلانشهر: به گزارش روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان، حمید سلطان خواه بیان کرد: در پی گزارش اهالی روستای بی تم بخش شاندرمن از توابع شهرستان ماسال، نسبت به ورود یک گونه جانور در محوطه حیاط منزل مسکونی یکی از اهالی، مأموران یگان حفاظت این اداره، در محل حاضر و اقدامات لازم برای زنده‎ گیری این جانور که یک قلاده گورکن(رودک) بود را به انجام رساندند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست ماسال اضافه کرد: تهدیدات زیستی، کمبود آب و غذای کافی در زیستگاه طبیعی، سبب می شود تا حیات‎ وحش به منظور تهیه غذای روزانه خود در اطراف شهر و روستا دیده شوند.

سلطان خواه ادامه داد: گورکن(رودک) از جانوران رده پستانداران، راسته گوشتخواران و خانواده راسوها است که در طبقه کمترین نگرانی(Lc) فهرست سرخ IUCN قرار دارد. این جانور از حیوانات کف رو و در زیستگاههای جنگلی، کوهستانی، استپ های نیمه خشک و همچنین زمین ها و باغات کشاورزی زیست می کند و به نسبت کمیاب است و همه چیزخوار است و از مواد گیاهی نظیر میوه ها، دانه و مواد حیوانی مانند کرم خاکی، حشرات، مارمولک، قورباغه، جوجه پرندگان، پستانداران کوچک و لاشه جانوران تغذیه می‎ کند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست ماسال اظهار کرد: خوشبختانه پس از اطمینان از سلامت این جانور، این گونه جانوری در زیستگاه طبیعی خود رهاسازی شد.