گارد ساحلی آمریکا اعلام کرد تمامی 5 سرنشین زیردریایی حامل گردشگرانی که قصد بازدید از لاشه کشتی غرق‌شده تایتانیک را داشته‌اند جانشان را از دست داده‌اند.

مرگ تمامی سرنشین‌های زیردریایی حامل گردشگران تایتانیک

کلانشهر: گارد ساحلی آمریکا امروز پنجشنبه سرانجام اعلام کرد تمامی پنج سرنشین زیردریایی تیتان که عازم یک سفر تفریحی برای بازدید از لاشه کشتی غرق‌شده تایتانیک بود جانشان را از دست داده‌اند.

جستجو برای یافتن این زیردریایی که از روز یکشنبه در مسیر عزیمت به سمت لاشه تایتانیک ناپدید شده بود امروز بر نزدیکی نقاطی در اقیانوس اطلش متمرکز شده بود که یک هواپیمای کانادایی «صداهایی در زیر آب» را گزارش داده بود.

مقام‌های گارد ساحلی آمریکا پیش از این برآورد کرده بودند در صورت زنده ماندن سرنشین‌های تیتان، اکسیژن آنها امروز ساعت 07:10 به وقت شرقی (مصادف با 14:40 بعدازظهر امروز پنجشنبه به وقت تهران) به پایان می‌رسید.

محل این زیردریایی در روزهای گذشته به معمایی تبدیل شده و توجه رسانه‌های بین‌المللی را به خود جلب کرده بود. «جان ماوگر»، از مقام‌های گارد ساحلی آمریکا گفت: «لاشه‌های یافت‌شده بر بستر دریا با درون‌پاشی (انفجار به درون) فاجعه‌بار این شناور همخوانی دارند.»

این مقام آمریکایی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است که زیردریایی مذکور به لاشه تایتانیک برخورد کرده باشد گفت که خرابه‌های تیتان در فاصله دور از تایتانیک پیدا شده است.

منابع خبری روز دوشنبه (۱۹ ژوئیه/۲۹ خرداد) گزارش دادند یک زیردریایی حامل گردشگرانی که قصد بازدید از بقایای کشتی تایتانیک داشتند در اقیانوس اطلس گم شده است. عملیات جستجو برای یافتن این زیردریایی که گفته می‌شود  ۵ سرنشین دارد از همان روز آغاز شده اما نتیجه‌ای در بر نداشته است. 

زیردریایی ناپدید شده متعلق به شرکت آمریکایی «اوشن‌گیت» است که گردشگران علاقه‌مند را  برای بازدید از بقای کشتی تایتانیک به عمق ۳۸۰۰ متری اقیانوس اطلس می‌برد. این شرکت از سال ۲۰۱۸ در حال ارائه این خدمات به گردشگران در ازای چند ده هزار دلار هزینه است. 

کشتی تایتانیک که در زمان خودش بزرگترین کشتی جهان بود ۱۵ آوریل ۱۹۱۲ (مصادف با ۲۶ فروردین ۱۲۹۱) بعد از برخورد به یک کوه یخ به زیر آب‌های اقیانوس اطلس فرو رفت.

تایتانیک از بندر «ساوتهامپتون» در انگلیس عازم نیویورک بود. از میان ۲۲۲۴ مسافر و خدمه آن ۱۵۱۴ نفر جان باختند تا این حادثه مرگبارترین سانحه دریایی در تاریخ لقب بگیرد. 

لاشه این کشتی مجلل تا هفتاد سال بعد پیدا نشد. شرکت «اوشن‌گیت» در ازای دریافت ۲۵۰ هزار دلار به ازای هر نفر گردشگران را به تماشای بقای این کشتی می‌برد.  

بقایای این کشتی مجلل در عمق ۱۲۵۰۰ فوت از سطح دریا (۳۸۱۰ متر) و در فاصله ۳۷۰ مایلی ساحل نیوفاندلند کانادا در بستر اقیانوس اطلس قرار دارد.

یکی از سرنشین‌های زیردریایی ناپدیده شده جهانگرد انگلیسی «همیش هاردینگ» اعلام شده است. رسانه‌های انگلیس او را یک هوانورد و جهانگرد مشهور معرفی کرده‌اند که پیش از این به فضا هم سفر کرده است. گفته می‌شود او معمولاً در امارات سکونت دارد.

هاردینگ ۵۸ ساله در روزهای قبل از سوار شدن به زیردریایی در حساب‌های کاربری‌اش در فضای مجازی درباره این سفر اکتشافی اطلاعاتی منتشر کرده است. به عنوان مثال در اینستاگرام نوشته است: «مفتخرم بالاخره اعلام کنم به عنوان متخصص با شرکت اوشن‌گیت در سفرشان برای بازدید از تایتانیک همراه شدم.»

او روز شنبه نوشته بود: «به دلیل وخامت هوا در فصل زمستان در نیوفاوندلند در ۴۰ سال گذشته این سفر احتمالا تنها سفر به محل غرق شدن تایتانیک در سال ۲۰۲۳ خواهد بود. ما فردا سفر را آغاز خواهیم کرد.»

ابوالحسن نژاد قنبر پیشکسوت پرآوازه کشتی گیلان درگذشت
زنگ ورزش باستانی گیلان بی صدا شد
سوالات بدون سانسور و واکنش قهرمان سابق کشتی
عصبانیت و قطع تماس فردین در مصاحبه جنجالی

نظر شما:

security code