مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با بیان اینکه امسال در آغاز فصل کشاورزی دچار کمبود ۱۳۰ میلیون متر مکعبی آب نسبت به سال قبل بودیم، گفت: بارش های بهاری خوبی در استان اتفاق افتاد که دست‌کم این میزان کسری آب کشاورزی را نسبت به پارسال جبران کرد.

بارش های بهاری کسری ذخایر آبی گیلان را نسبت به پارسال جبران کرد
کلانشهر: وحید خرمی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: در ابتدای فصل کشاورزی ۱۳۰ میلیون متر مکعب نسبت به پارسال دچار کمبود آب بودیم که با پیش بینی‌های دقیق هواشناسی و پذیرش ریسک استفاده از آب باران، خروجی سد سفیدرود را ۴۸ ساعت قبل از بارش با هماهنگی قرارگاه جهادی مدیریت منابع آب استان، تنظیم و مدیریت کردیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان یادآورشد: سال قبل دشوارترین سال آبی در حوضه سدسفیدرود داشتیم که امسال با توجه به میزان ذخیره سد این وضعیت در ابتدای فصل کشت حادتر و نگران کننده بود اما با این بارش ها و مدیریتی که انجام شد، این کسری جبران شد.

خرمی ذخیره کنونی سد سفیدرود را ۳۶۰ میلیون متر مکعب عنوان کرد و افزود: این میزان ذخیره نسبت به همین زمان در سال گذشته تفاوت محسوسی ندارد و تا یک ماه دیگر(پایان نیاز آبی کشاورزان شالیکار) کفایت می کند.

وی با بیان اینکه نوبت بندی آب تا پنجم تیرماه ادامه دارد، یادآورشد: برنامه رهاسازی آب کشاورزی بر اساس برنامه نوبت‌بندی هشت روز وصل و چهار روز قطع اجرا می شود و آب کافی برای رفع نیاز آبی اراضی تحت پوشش وجود دارد بنابراین کشاورزان نوبت بندی آب را رعایت کنند تا همه از آن بهره مند شوند.

سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است که آب مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان را تامین می‌کند.

بر اساس آمارها؛ میزان آب مورد نیاز سالانه در استان بیش از سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب در بخش ها و مصارف مختلف می باشد که معادل ۹۲ درصد آن در بخش کشاورزی استفاده می شود و بیشترین بخش آب‌بر کشاورزی استان شالیزارهاست.