14سال بعد از افتتاح آزادراه قزوین-رشت

8کیلومتر باقی مانده آزادراه منجیل - رودبار تا آبانماه تکمیل می شود؟


۱۴۰۲/۰۴/۱۳ - ۱۷:۵۶ | کد خبر: ۳۴۸۸۲ چاپ

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه آزادراه منجیل - رودبار با پیشرفت‌ بیش از ۸۰ درصد در مراحل پایانی اجرا قرار دارد، گفت: بهره‌برداری از بخش باقیمانده این آزادراه به‌طول هشت کیلومتر از اولویت‌های اجرایی وزارت راه و شهرسازی در سال جاری است.

8کیلومتر باقی مانده آزادراه منجیل - رودبار تا آبانماه تکمیل می شود؟
کلانشهر: آزادراه منجیل-رودبار باقی‌مانده آزادراه قزوین-رشت است که به‌دلیل شرایط خاص خود با برخورداری از تونل‌ها و پل‌های زیاد، به‌زعم مسئولان یکی از پیچیده‌ترین و سخت‌ترین آزادراه‌های کشور به شمار می‌رود. همچنین این آزادراه از کنار بافت شهری و بالای رودخانه عبور می‌کند و به همین دلیل کار در این محور بسیار سخت و دشوار است؛ هرچند چندی پیش وعده داده شد که حداکثر تا آبان ماه ۱۴۰۲ این پروژه برای عبور مردم آماده شود.

در عین حال مردم شهرستان رودبار در پیک ترافیک دچار مشکلات فراوانی می‌شوند و اهالی برخی از روستاها تا رسیدن به شهر چندین ساعت در ترافیک می‌مانند و تکمیل هشت کیلومتر آزادراه منجیل -رودبار از این جهت هم حائز اهمیت است.

در این راستا به‌تازگی خیراله خادمی -مدیرعامل شرکت ساخت- طی سفر به استان گیلان و بازدید از مراحل اجرایی دو پروژه مهم راهسازی کشور در این استان گفت: آزادراه منجیل رودبار با پیشرفت‌ فیزیکی بالای ۸۰ درصد در مراحل پایانی اجرا قرار دارد و تکمیل شدن آنها علاوه بر توسعه همه‌جانبه در استان، موجب افزایش ظرفیت‌های ترانزیتی کشور در کریدور شمال - جنوب است.

وی در بازدید از آخرین مراحل اجرایی آزادراه منجیل - رودبار اظهار کرد: تکمیل و بهره‌برداری از بخش باقیمانده آزادراه منجیل-رودبار به‌طول هشت کیلومتر از اولویت‌های اجرایی وزارت راه و شهرسازی در سال جاری محسوب می‌شود که مصوبه سفر استانی رییس جمهور نیز دارد و با پیشرفت فیزیک ۸۵ درصد در حال انجام است.

مدیرعامل شرکت ساخت با تاکید بر پیچیدگی‌های اجرای این آزادراه اظهار کرد: ۳.۵ کیلومتر از مسیر این آزادراه شامل تونل و پل‌های بزرگ و خاص است که عملیات اجرایی کل پل‌ها به اتمام رسیده است و تنها لاینینگ ۸۰۰ متر از تونل‌ها باقی مانده که با شتاب و کیفیت مناسب در حال اجراست.

معاون وزیر راه و شهرسازی اعتبار هزینه‌شده در این آزادراه را ۹۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: به‌منظور تکمیل بخش‌های باقیمانده و بهره‌برداری از این پروژه حدود ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است که در بازدید در خصوص برنامه زمان‌بندی اجرا و تامین مالی پروژه تصمیماتی اتخاذ شد.

البته پیشتر هم در بازه‌های مختلف زمانی وعده‌هایی برای تکمیل این پروژه داده شده بود و حتی سال گذشته وعده افتتاح این آزادراه داده شد؛ اما تا کنون این کار به تامین مالی توسط دولت مشروط بوده و حال باید دید در وعده‌ای که این بار داده شده، تکمیل منجیل -رودبار به کجا خواهد رسید تا گره ترافیکی آزادراه قزوین - رشت بالاخره گشوده شود.  

گفتنی است ۲۵ اسفند ۱۳۸۸ آزادراه قزوین-رشت با 400 میلیارد تومان هزینه افتتاح شد و از همان تاریخ اعلام شد که 8 کیلومتر باقی مانده هم به زودی تکمیل می شود تا ترافیک ورودی و داخل شهر رودبار گریبانگیر ساکنان این شهر و گردشگران را نگیرد.  آزادراه قزوین رشت 10 تونل به طول 5/5 کیلومتر، 30 پل بزرگ و 440 پل کوچک دارد و طول آن 127 کیلومتر است.

با افتتاح این آزادراه در سال 88 حدود 45 دقیقه مسافت تهران به رشت کوتاه تر شد.

 
 

 

نظر شما:

security code