علی‌اکبر صفایی مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در حاشیه سومین نشست سه‌جانبه ایران-هند و روسیه در جمع خبرنگاران درباره توافقات انجام شده با هند و روسیه در حوزه حمل‌ونقل دریایی با بیان اینکه با تعهد ارائه شده توسط بخش‌های خصوصی ایران، هند و روسیه ترانزیت از این مسیر رونق بیشتر می‌گیرد، گفت: در خصوص سرمایه‌گذاری روسیه در بنادر شمالی کشور به توافقات قابل توجهی دست یافتیم و در حال تهیه قرارداد هستیم.

انعقاد قرارداد با روسیه برای ساخت ۶ فروند کشتی در دریای کاسپین
کلانشهر: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به انجام توافقات با روسیه در خصوص ورود و ساخت کشتی‌های جدید نیز گفت: با تسهیلات خوبی که از سوی روسیه برای واردات کشتی در نظر گرفته شد تا کنون ۳۰ فروند کشتی وارد دریای کاسپین شده که در کاهش نرخ تمام شده حمل‌ونقل دریایی بسیار تاثیر گذار است.

به گزارش ایسنا، صفایی افزود: درباره ساخت کشتی در دریای کاسپین چه در روسیه و چه در ایران  نیز قراردادهایی برای ۴ فروند کشتی در ایران و ۲ فروند کشتی در داخل روسیه به توافق دو کشور رسید و مقرر شد روسیه عدد قابل توجهی از فاینانس در اختیار شرکت‌های ایرانی و سایر شرکت‌هایی که قصد ساخت کشتی در روسیه دارند، قرار دهد.

 او گفت: همچنین درباره توسعه ناوگان در دریای جنوب که هند و کشورهای حوزه خلیج فارس را به بندرعباس وصل می‌کند و سرمایه‌گذاری کشورهای حوزه خلیج فارس در حال تهیه قرارداد هستیم تا در بنادر شهید رجایی در مسیر ریلی و فعالیت‌های بندری، ساخت و خرید کشتی و حتی لایروبی سرمایه‌گذاری کنند. در این جلسه به تفاهمات جدیدی در این حوزه دست یافتیم و به عملیاتی کردن این توافقات نزدیک‌تر شدیم.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره حجم ترانزیت دریایی کشور اظهار کرد: سالیانه بیش از ۱۰ میلیون تن ترانزیت کالا در مسیر کریدور شمال به جنوب انجام می‌شود که عمدتا از طریق دریا وارد شده و از مسیر ریلی و جاده‌ای به سمت شمال ادامه می‌یابد.

 طبق اعلام وزارت راه، صفایی با بیان اینکه همه تلاش ما برای افزایش تسهیلات در حوزه زیرساخت‌ها، روبنایی و رفع مشکلات ترانزیت است، افزود: تا کنون نیز همه کشورهای عضو کریدور شمال به جنوب نیز در همین مسیر فعالیت کردند.

 مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی خاطر نشان کرد: پایان سال ۲۰۲۳ جلسه‌ای درباره همه این موضوعات مطرح شده با ۱۳ کشور عضو کریدور شمال_ جنوب برگزار خواهد شد و ایجا دبیرخانه دائمی برای کشورهای عضو نیز از دیگر موضوعات مورد پیگیری است.

 گفتنی است، نشست سه‌جانبه ایران، هند و روسیه با هدف تسهیل ترانزیت در مسیر کریدور شمال- جنوب با حضور مقامات کشورهای مختلف در تهران برگزار شد.

 

اشتراک گذاری:

نظر شما:

security code