قلب لیلا شادمندفردکنارسری که دچار مرگ مغزی شده بود به صورت هوایی برای پیوند به یک بیمار ۶۱ ساله به مرکز قلب شهید رجایی منتقل شد، یک کلیه او نیز به بیمار ۳۵ ساله در رشت پیوند زده شد و کلیه دیگر نیز از طریق انتقال هوایی به بیمارستان بوعلی شیراز منتقل و به یک بیمار مبتلا به نارسائی شدید کلیوی پیوند شد.

اهدا عضو زن ۳۷ ساله گیلانی به ۳ نفر زندگی دوباره بخشید
کلانشهر: مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان از نجات جان سه هموطن با رضایت خانواده یک بیمار دچار مرگ مغزی استان خبر داد.

دکتر سیامک ریماز اظهار کرد: دوازدهمین اهدای عضو سال جاری گیلان به نام لیلا شادمندفردکنارسری ۳۷ ساله ثبت شد که با رضایت خانواده اعضای این بیمار مرگ مغزی اهدا شد.

وی با بیان اینکه این بیمار به دلیل خونریزی دچار مرگ مغزی شده بود، اضافه کرد: وی هفدهم ماه جاری در بیمارستان پارس رشت بستری شده بود که روز گذشته با رضایت خانواده اهدای عضو این بیمار دچار مرگ مغزی انجام شد.

دکتر ریماز اضافه کرد: قلب این بیمار به صورت هوایی برای پیوند به یک بیمار ۶۱ ساله به مرکز قلب شهید رجایی منتقل شد، یک کلیه او نیز به بیمار ۳۵ ساله در رشت پیوند زده شد و کلیه دیگر نیز از طریق انتقال هوایی به بیمارستان بوعلی شیراز منتقل و به یک بیمار مبتلا به نارسائی شدید کلیوی پیوند شد.

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان خاطر نشان کرد: ۱۵۲ بیمار نیازمند به پیوند در لیست انتظار پیوند کلیه و ۲۰ نفر نیز در لیست انتظار پیوند کبد هستند.

از ابتدای سال جاری تاکنون خانواده ۱۲ بیمار دچار مرگ مغزی در گیلان برای اهدای عضو عزیزشان اقدام کردند پارسال در مجموع ۳۷ مورد اهدا عضو با رضایت خانواده‌های بیماران دچار مرگ مغزی در استان به ثبت رسید.

اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام می‌شود، باربد چمن‌زیبای، کودک چهار ساله اولین اهدا کننده عضو در گیلان است که با رضایت خانواده کلیه‌اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.

هر فرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده‌اش خیلی زود برای اهدا عضو رضایت دهند، می‌تواند جان حداقل هشت نفر را از مرگ حتمی نجات داده و با اهدای نسوج ۵۳ نفر را از معلولیت برهاند. طبق آمارها هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می‌شود، هر ۲ ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.

ارگان هایی شامل کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضاء فروردین ماه ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید؛ براساس این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.

رضایت خانواده ها برای اهدای عضو بیمار دچار مرگ مغزی، تصمیمی سخت برای نجات جان انسان هایی است که زندگی آنان به ایثارشان وابسته است. اینان با اهدای عضو عزیزشان مرگ و زندگی را به هم پیوند می زنند و زندگی دوباره می‌بخشند.

نظر شما:

security code