قیمت خودرو ۲۴ تیر ۱۴۰۲/ رکود بازار می‌شکند؟


۱۴۰۲/۰۴/۲۴ - ۱۶:۲۶ | کد خبر: ۳۵۰۷۹ چاپ

قیمت خودرو امروز 24 تیر ماه 1402، روند باثباتی دارد. همه محصولات داخلی و مونتاژی در ثبات کامل بوده و رکود عمیق در بازار کاملاً احساس می‌شود.

قیمت خودرو ۲۴ تیر ۱۴۰۲/ رکود بازار می‌شکند؟
کلانشهر: قیمت خودرو در هفته‌ای که گذشت با اعلام قیمت‌های جدید از سوی شورای رقابت، با شیب بسیار اندکی رو به کاهش گذاشت. اما امروز، اولین روز هفته 24 تیرماه 1402 بازار روند بسیار آرامی را تجربه کرده و نرخ همه محصولات کاملاً ثابت و بدون تغییر ماند.

البته با قیمت‌های فعلی شورای رقابت و افزایش دوباره اختلاف قیمت کارخانه و بازار، بعید به نظر می‌رسد که روند باثبات فعلی حفظ شود و بازار احتمالاً از انتهای امروز نوسانی شود.

با توجه به قیمت‌های اعلامی وب‌سایت کارنامه، قیمت خودرو امروز نیز روند با ثباتی را طی کرد.

                  قیمت خودروهای داخلی


قیمت خودرو امروز 24 تیر ماه در بازار خودروهای داخلی روند کاملاً باثباتی را تجربه کرد.

پراید 131 شرکت سایپا به عنوان ارزان‌ترین سدان تولیدی داخلی، از ابتدای هفته گذشته با 5 میلیون تومان کاهش قیمت همراه بود. اما امروز همانند چند روز گذشته نیز تصمیمی بر تغییر قیمت نداشته و با همان نرخ 320 میلیون تومانی معامله شد.

کوئیک S با مدل 1402 نیز طی هفته گذشته حدود 4 میلیون تومان کاهش قیمت تجربه کرده بود. این هاچ‌بک نارنجی پوشان جاده مخصوص همانند پراید، علاقه‌ای مبنی‌بر تغییر قیمت از خود نشان نداد و به قیمت 353 میلیون تومان خرید و فروش شد.

 پژو 206 تیپ 2 که از اقتصادی‌ترین محصولات ایران خودرو به شمار می‌رود، در طول هفته گذشته با 5 میلیون تومان کاهش قیمت همراه بود. اما این هاچ‌بک ایرانی- فرانسوی نیز هیچ تغییری از خود نشان نداد و با نرخ 505 میلیون تومانی معامله شد.

پژو پارس LX TU5 با مدل 1402 از سدان‌های پرطرفدار بازار، در طول یک هفته با 20 میلیون تومان کاهش قیمت همراه بود. اما این سدان محبوب نیز امروز تصمیمی مبنی‌بر تغییر قیمت نداشت و با نرخ 615 میلیون تومان خرید و فروش شد.

          قیمت خودروهای مونتاژی

بازار خودروهای مونتاژی نیز با پیروی از بازار داخلی‌ها، روند باثباتی داشته و قیمت خودروهای مونتاژی هیچ تغییری نداشت.

جک J4 کرمان موتور به عنوان ارزان‌ترین خودروی مونتاژی بازار، از ابتدای هفته گذشته حدود 40 میلیون تومان کاهش قیمت داشت. اما امروز کانال 750 میلیون تومانی خود را حفظ کرد و در این نرخ ثابت ماند.

ام‌وی‌ام X22 PRO مدیران خودرو نیز از ارزان‌ترین کراس‌اوورهای مونتاژی بازار به شمار می‌رود که در طول یک هفته با 15 میلیون کاهش به زیر کانال یک میلیارد تومان سقوط کرده بود، هیچ تغییری نسبت به روز گذشته تجربه نکرد و با همان نرخ 990 میلیون تومان معامله شد.

جک S5 نیوفیس دنده اتوماتیک نیز از محبوب‌ترین خودروهای مونتاژی بازار به شمار می‌رود. این کراس‌اوور حدود 50 میلیون نسبت به ابتدای هفته گذشته کاهش داشت. اما امروز هیچ تغییری نداشته و باهمان قیمت یک میلیارد و 350 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

لاماری ایما از کراس‌اوورهای گران قیمت مونتاژی در بازار محسوب می‌شود که 60 میلیون تومان کاهش در یک هفته را تجربه کرد. اما این کاهش نسبتاً بالا نیز نتوانست باعث نوسان قیمت امروز لاماری شود و این خودرو با همان نرخ یک میلیارد و 980 میلیون تومان خرید و فروش شد.

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

رکود بازار به قدری عمیق شده که علاوه‌بر معاملات بسیار پایین آن، تعداد انصرافی‌های طرح فروش سامانه یکپارچه نیز علی‌رغم قیمت پایین‌تر آن، بسیار بالا است. بنابراین باتوجه به افزایش دوباره اختلاف قیمت کارخانه و بازار، نوسانات بسیار کم نرخ ارز و نبود خریدار در بازار، احتمالاً شاهد یک رالی نزولی دیگر روی قیمت بازار خودروهای داخلی و مونتاژی باشیم.

بنابراین باید منتظر روند معاملات از انتهای امروز و روزهای آینده در بازار باشیم تا ببینیم که این روند شکل می‌گیرد یا خیر.