خبر هوای گیلان را داشته باشید

 هفته ی خنکِ گیلان و هشدار سطح نارنجی هواشناسی


۱۴۰۲/۰۴/۲۴ - ۲۱:۰۹ | کد خبر: ۳۵۰۸۹ چاپ

نگاه، کارشناس هواشناسی گفت: هوای گیلان تا اواسط هفته 6 تا 10 درجه‌ خنک می‌شود بنابراین توصیه می‌شود طی این مدت از استقرار و تردد در حاشیه رودخانه‌ها پرهیز شود؛ بخش‌های مختلف کشاورزی به خصوص شالیکاران تمهیدات لازم را برای کاهش خسارت به عمل بیاورند

 هفته ی خنکِ گیلان و هشدار سطح نارنجی هواشناسی
اختصاصی کلانشهر: «براساس هشدار سطح نارنجی هواشناسی استان گیلان از فردا یکشنبه سامانه بارشی و خنک وارد استان گیلان خواهد شد.»

سمانه نگاه کارشناس هواشناسی با اعلام این خبر به کلانشهر گفت: بنابراین شرایط برای افزایش ابر، مه آلوده شدن هوا، بارندگی و وزش باد و روند کاهش دما مهیا می‌شود.

نگاه توضیح داد: شدت بارش‌ها در اواخر وقت یکشنبه و طی روزهای دوشنبه و سه شنبه می‌تواند موجب آبگرفتگی، افزایش سطح آب رودخانه‌ها، احتمال جاری شدن سیلاب، احتمال رانش و لغزش شود.

این کارشناس هواشناسی افزود: علاوه بر این کاهش 6 تا 10 درجه‌ای دمای هوا را تا اواسط هفته خواهیم داشت بنابراین توصیه می‌شود طی این مدت از استقرار و تردد در حاشیه رودخانه‌ها پرهیز شود؛ بخش‌های مختلف کشاورزی به خصوص شالیکاران تمهیدات لازم را برای کاهش خسارت به عمل بیاورند و همچنین احتمال خسارت به سازه‌ها طی این مدت وجود دارد.

او توصیه کرد طی این مدت از فعالیتهای کوهنوردی و کوچ عشایر پرهیز شود.

نگاه درباره وضعیت دریای کاسپین هم طی این مدت گفت: دریا هم طی این مدت با افزایش ارتفاع موج همراه است بنابراین برای انجام فعالیت‌های دریایی بویژه شنا نامناسب است.

به گفته این کارشناس هواشناسی همچنین رعد و برق و تگرگ از پیامدهای فعالیت این موج بارشی در استان گیلان است که توصیه می‌شود در زمان وقوع رعد و برق از قرار گرفتن در فضای باز اجتناب شود.

نگاه در پایان گفت: این بارش‌ها به تناوب تا روز چهارشنبه ادامه خواهد داد اما اوج فعالیت سامانه طی روزهای دوشنبه و سه شنبه در استان گیلان است.

 توضیحات کامل این کارشناس هواشناسی را در گفت و گو با کلانشهر بشنوید.