قاضی پایه یک و رییس شعبه ۲ دادگاه کیفری تهران

حکم به شستن مُرده با هیچ عقل ‌‌و منطقی در راستای اصلاح فرد نیست/جو گیر شدن در شان قاضی نیست


۱۴۰۲/۰۴/۲۷ - ۰۰:۲۸ | کد خبر: ۳۵۱۲۵ چاپ

علی دلداری قاضی پایه یک دستگاه قضایی که ریاست شعبه ۲ دادگاه کیفری استان تهران را برعهده دارد در یادداشتی که در صفحه اینستاگرام خودش منتشر کرده به بررسی موضوع مجازات‌های تکمیلی پرداخته است.

حکم به شستن مُرده با هیچ عقل ‌‌و منطقی در راستای اصلاح فرد نیست/جو گیر شدن در شان قاضی نیست
کلانشهر: در یادداشت این قاضی دادگستری آمده است: دادگاه می تواند فردی که جرمش ثابت شده است متناسب با جرم ارتکابی به یک یا چند مجازات تکمیلی محکوم نماید. مثلا الزام به تحصیل یا الزام به یادگیری حرفه معین برای متکدیان و ولگردان ، ممنوعیت از داشتن دسته چک برای صادرکنندگان چک های بلامحل و گاها در مورد برخی مجرمین خشن تبعید و…
باید گفت محکومیت به مجازات تکمیلی باید به نحوی باشد که سنخیتی با رفتار مجرمانه و در راستای اصلاح مجرم باشد.

در چند روز اخیر انتشار بعضی احکام در رسانه ها واقعا مایه تعجب و بهت شد و به نظر می رسد در دادگاههای عالی قطعا نقض می شوند.

مجازات تکمیلی نباید شدیدتر از مجازات اصلی باشد. مجازات تکمیلی نباید وهن آور باشد .
حکم به شستن مرده با هیچ عقل ‌‌و منطقی در راستای اصلاح فرد نیست. غسل مردگان یک امر شرعی است و تابع آدابی می باشد که باید فقط از سوی افرادی خاص انجام شود.
طبیعی است خیلی از افراد از جسد می ترسند حتی در بین همکاران خودمان گاها دیده ایم کسانی که به دلایل شخصی هیچ وقت در مسیر رسیدگی به پرونده های جنایی قرار نمی گیرند و از مواجه شدن با اجساد دوری می کنند.
حال حساب افراد عادی جامعه که کاملا مشخص است و از دیدن مردگان وحشت دارند. تصور اینکه چنین اشخاصی آن هم بانوان ،حکم شود باید مرده شویی کنند.!!

آیا این امر یک مجازات تکمیلی است یا یک مجازات موهن؟!؟ با چنین حکمی آیا شخصی گرایش بیشتر به دین پیدا می کند؟!؟ یا نه از دین گریزان می شود؟
به کجا می رویم ما.
سخن من با صاحبان چنین استدلال و اندیشه هاست.در استنباط های سخیف از قانون نباید از هم سبقت گرفت.
احترام جایگاهی که در آن قرار گرفته اید را داشته باشید .
جو گیر شدن در شان قاضی نیست .