افشای محتوای صحبت ترامپ با روس ها؛ اذعان به دخالت واشنگتن در انتخابات دیگر کشورها

سه مقام آگاه پیشین کاخ سفید می‌گویند رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار با وزیر خارجه و سفیر روسیه، ضمن رد نگرانی‌ها درباره دخالت مسکو در انتخابات 2016 آمریکا، به دخالت واشنگتن در انتخابات سایر کشورها اذعان کرده بود.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از فارس، در حالی که طی روزهای اخیر رسوایی افشای محتوای تماس «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با «ولودیمیر زلنسکی» همتای اوکراینی خود دردسرساز شده، اکنون افشای گفت‌وگوی ترامپ با مقامات روسی درباره دخالت در انتخابات 2016 ریاست‌جمهوری آمریکا دامن گیر وی شده است.

سه مقام مطلع پیشین دولت آمریکا به روزنامه «واشنگتن‌پست» گفتند ترامپ در سال 2017 طی دیداری با دو مقام ارشد روسی در دفتر کار خود در کاخ سفید گفته بود هیچ نگرانی درباره دخالت ادعایی مسکو در انتخابات سال 2016 ندارد زیرا واشنگتن نیز همین کار را علیه دیگر کشورها انجام می‌دهد.

 

بر این اساس، اذعان ترامپ به دخالت آمریکا در انتخابات دیگر کشورها منجر به آن شد که مقامات کاخ سفید دسترسی کارمندان به این اظهارات محدود کرده و فقط تعداد کمی از افراد از آن مطلع بودند.

به گفته این منابع که خواستند نامشان فاش نشود، برای فاش نشدن محتوای این دیدار، صورتجلسه آن فقط در دسترس تعداد بسیار کمی از مقامات کاخ سفید بود که از نظر امنیتی هیچ مشکلی نداشتند.

به نوشته واشنگتن‌پست، اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که از هفته قبل تحقیقاتی را برای استیضاح ترامپ آغاز کرده‌اند، محرمانه‌شدن اسناد ارتباطات ترامپ با مقامات خارجی را در مرکزیت تحقیقات خود قرار داده‌اند.

این سه منبع مطلع همچنین می‌گویند آن دو مقام ارشد روس که ترامپ در دیدار با آنها به دخالت در انتخابات دیگر کشورها اعتراف کرده و نگرانی‌ها درباره دخالت مسکو را نیز رد کرده بود، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه و «سرگئی کیسلیاک» سفیر این کشور در واشنگتن بوده است. مقام چهارمی که البته اظهارات آن زمان ترامپ را به خاطر نمی‌آورد، تایید کرد که صورتجلسه آن دیدار فقط در دسترس افراد بسیار کم و در واقع معتمدان خود ترامپ قرار گرفته بود.

این مقام می‌گوید ترامپ به لاوروف گفته بود تمام ادعاها درباره دخالت مسکو در انتخابات 2016 آمریکا، برای روابط خوب دو کشور مضر است و از نقش رسانه‌های گلایه کرده بود: «من می‌توانستم روابط بسیار خوبی با شماها داشته باشم اما می‌دانید، رسانه‌های ما!».

کاخ سفید همچنین بعد از انتشار محتوای صحبت‌های ترامپ با رؤسای جمهور مکزیک و استرالیا در روزنامه‌ها، اخیرا دسترسی مقامات مختلف به فایل صوتی تماس‌های تلفنی ترامپ را به شدت محدود کرده است.

واشنگتن‌پست می‌نویسد که مقامات کاخ سفید از اظهارات ترامپ درباره انتخابات بسیار نگران شدند زیرا نه تنها روس‌ها را به خاطر دخالت در انتخاباتی که منجر به پیروزی خود وی شد، عفو نموده بلکه آنها را تلویحا به دخالت در انتخابات دیگر کشورها تشویق کرده بود.

ترامپ در حالی دو سال پیش جنجال بر سر دخالت روسیه در انتخابات 2016 آمریکا را به سخره گرفته و تکذیب می‌کرد، که روز قبل از دیدار با لاوروف و کیسلیاک، «جیمز کامی» رئیس وقت اف.بی.آی را از آن پست برکنار کرده بود.

این منابع همچنین به خاطر می‌آورند که «هربرت مک‌مستر» مشاور امنیت ملی پیشین کاخ سفید، بارها به ترامپ هشدار داده بود که نباید به روس‌ها اعتماد کند و اجازه دسترسی آنها به بسیاری از موارد مانند انتخابات و مسائل امنیتی را ندهد.

بر این اساس، ترامپ نه تنها با دخالت روس‌ها در انتخابات 2016 آمریکا برخورد نکرد بلکه او و مشاورانش حتی فرق بین شبکه «صدای آمریکا» و مداخلات روسی را که به شکل تبلیغات به مردم آمریکا خورانده می‌شد، نمی‌دانستند.

جنجال بر سر مکالمه ترامپ و زلنسکی پس از آغاز شد که رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند  یک مقام امنیتی سابق کاخ سفید، در پی نگرانی از ارتباط ترامپ با رهبر یک کشور دیگر و  دادن «قولی» به او، به بازرسی کل جامعه اطلاعاتی آمریکا مراجعه کرده و شکایتی را تنظیم کرده است.

دو و نیم هفته پیش از طرح این شکایت، ترامپ با «ولودیمیر زلنسکی» همتای اوکراینی خود به‌صورت تلفنی صحبت کرده بود. این تماس تلفنی در حال حاضر تحت تحقیق و بررسی دموکرات‌های کنگره قرار گرفته است. دموکرات‌ها در حال تحقیق بر روی تلاش ترامپ و «رودلف جولیانی» وکیل او برای متقاعد کردن دولت اوکراین جهت کمک به انتخاب مجددش در انتخابات سال ۲۰۲۰ هستند.

افشای اظهارات ترامپ در دیدار با مقامات روس در حالی است که روز گذشته (جمعه) «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه به کنایه ابراز امیدواری کرد واشنگتن مکالمات رئیس جمهور آمریکا و همتای روسش را منتشر نکند.