دستگیری نخبه تحصیلکرده کانادا در ایران به خاطر کتک زدن یک زن

حکم دادگاه: تدریس زبان فرانسه به کودکان کار!


۱۴۰۲/۰۴/۲۸ - ۲۳:۰۶ | کد خبر: ۳۵۱۶۶ چاپ

مرد جوانی که استاد دانشگاه است و در کانادا تحصیل کرده، یک زن رهگذر را با تصور اینکه سارق است مورد ضرب و شتم قرار داد اما این تصور برایش گران تمام شد.

حکم دادگاه: تدریس زبان فرانسه به کودکان کار!
کلانشهر: یکی از روزهای خردادماه امسال مردی جوان با شنیدن سر و صدایی وحشت زده از خواب پرید. او در یک خانه ویلایی واقع در لواسانات زندگی می‌کرد و با شنیدن سر و صدا احتمال داد که سارقان، وارد خانه او شده و در حال سرقت هستند. مرد جوان تصمیم گرفت مچ سارقان را سر بزنگاه بگیرد و آنها را تحویل پلیس بدهد. وی فورا به سمت حیاط رفت و دید در باز است. همه جا به‌هم ریخته و آنطور که مشخص بود سارقان به انباری دستبرد زده بودند. 

نبش قبر یک زن برای رازگشایی از جنایت پنهان | می‌خواستم خون مادرم پایمال نشود
مرد مال‌باخته حدس زد که سارقان، ‌همزمان با حضور او در حیاط، از ترس دستگیری فرار کرده‌اند و او احتمال می‌داد که می‌تواند به تعقیب دزدان بپردازد و آنها را گیر بیندازد و یا دست‌کم سرنخی از آنها به‌دست آورد. با این تصور از خانه خارج شد و در چند قدمی خود، زنی جوان را دید که کیف مشکی در دست داشت و به‌نظر می‌رسید در حال وارسی کیف است. مرد جوان تصور کرد که آن زن، کسی جز سارق خانه‌اش نیست و احتمالا کیف را هم از انباری خانه‌اش به سرقت برده است.

وی با این تصور، به سمت زن جوان هجوم برد و درحالی‌که به‌شدت عصبانی بود وی را به باد کتک گرفت. مال‌باخته تصور می‌کرد مچ دزد خانه‌اش را گرفته و او را گیر انداخته است اما تصور او اشتباه از آب درآمد چرا که زن جوان نه‌تنها سارق نبود بلکه از ماجرای دستبرد سارقان به خانه ویلایی شاکی هم اطلاعی نداشت. زن جوان فریاد می‌کشید که او را اشتباه گرفته و وی خبری از سرقت ندارد اما مال‌باخته فکر می‌کرد او دزد است و یا با سارقان همکاری دارد.

دستگیری مال‌باخته
شاهدان که صدای درگیری را شنیده بودند با پلیس تماس گرفتند و دقایقی بعد مأموران در محل حاضر شدند. زن جوان که مورد ضرب و شتم قرار گرفته و زخمی شده بود به مأموران گفت: من در حال رفتن به محل کارم بودم که ناگهان مرد جوان(ضارب) سراسیمه از خانه‌اش خارج شد. من آنجا ایستاده بودم و در حال وارسی کیفم بود تا موبایلم را پیدا کنم که در آن لحظه مرد جوان به سمتم حمله کرد و مرا مورد ضرب و شتم قرار داد. او می‌گفت همدستانت را معرفی کن و من به‌شدت شوکه شده و تعجب کرده بودم.

شاهدان نیز گفته‌های زن جوان را تأیید کردند و مرد ضارب نیز به جرم خود اعتراف کرد. وی گفت: من اشتباه کردم و آنقدر عصبانی بودم که فکر می‌کردم زن جوان با همدستانش به خانه‌ام دستبرد زده‌اند. به‌دنبال این اتفاق عجیب، ‌پرونده‌ای در دادسرای لواسانات تشکیل و مال‌باخته نیز دستگیر شد. طولی نکشید که تحقیقات در این پرونده تکمیل و به صدور کیفرخواست منجر شد تا مرد جوان در دادگاه به جرم ایراد ضرب و جرح عمدی و مزاحمت برای بانوان پای میز محاکمه برود.

تدریس به جای رفتن به زندان
 متهم ۳۵ساله این پرونده که تصور اشتباهش او را به دردسر انداخت، استاد دانشگاه است. او در کشور کانادا و در رشته آموزش زبان فرانسه و برنامه نویسی کامپیوتر درس خوانده و مدرک فوق‌لیسانس دارد. این مرد مدتی قبل به ایران آمد و فکرش را نمی‌کرد که دستبرد سارقان به خانه‌اش، برایش دردسرساز شود.

دادگاه اتهامی او روز شنبه در شعبه ۱۰۲ لواسانات به ریاست قاضی میثم حسین‌پور تشکیل شد و اگرچه زن جوان که شاکی پرونده بود، مرد تحصیل‌کرده را بخشید اما او باید به اتهام مزاحمت برای بانوان زندانی می‌شد که قاضی خوش فکر دادگاه وقتی دید متهم سابقه کیفری ندارد و تحصیل‌کرده است، مجازات جایگزین برای وی درنظر گرفت.

قاضی حسین‌پور درباره جزئیات تازه‌ترین حکم جایگزینی که در این پرونده صادر کرده، به همشهری می‌گوید: متهم این پرونده تحصیل‌کرده و مرد باآبرویی بود و هیچ سابقه کیفری نداشت. ضمن اینکه از اشتباهی که مرتکب شده به‌شدت نادم و پشیمان بود و حتی توانسته بود رضایت شاکی پرونده را جلب کند. در این شرایط تصمیم گرفتم به جای حبس از مجازات جایگزین استفاده کنم چون مطابق ماده ۶۱۹قانون مجازات اسلامی« چنانچه هرکس در اماکن عمومی یا معابر مزاحم اطفال یا زنان بشود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به آنان توهین کند به حبس از ۲ تا ۶‌ماه و تا ۷۴ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»

حسین‌پور ادامه می‌دهد: براساس این ماده قانونی متهم باید به زندان می‌رفت چون اتهام مزاحمت برای بانوان‌، ‌جنبه عمومی جرم دارد اما پرداخت دیه و ضرب وشتم نیز چون شاکی خصوصی دارد با بخشش شاکی، متهم نیز بخشیده می‌شود. در این شرایط برای متهم پرونده حکم مجازات جایگزین در نظر گرفتم و چون متهم مسلط به زبان فرانسه بود حکم دادم تا او به جای حبس به مؤسسه خیریه حافظان کودکان کار مراجعه کند و به‌مدت ۸ هفته به کودکانی که در این مؤسسه حضور دارند، ‌آموزش زبان فرانسه بدهد.

نظر شما:

security code