یک تمرین برای کاهش فشار خون


۱۴۰۲/۰۵/۰۴ - ۲۱:۴۷ | کد خبر: ۳۵۳۰۴ چاپ

بحث در مورد اینکه کدام فعالیت بدنی بهتر است، همیشه در جریان بوده، اما یک نوع تمرین اغلب در تحقیقاتی که عمدتاً بر روی وزنه یا تمرینات مقاومتی و کاردیو تمرکز دارد نادیده گرفته می شود و آن ورزش ایزومتریک است.

یک تمرین برای کاهش فشار خون
کلانشهر: محققان با نگاهی به ۲۷۰ مطالعه بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۲۳ دریافتند که مهم‌ترین تغییر در خوانش فشار خون مربوط به افرادی است که در تمرینات ایزومتریک شرکت می ‌کنند.

تمرینات ایزومتریک شامل حالت هایی است که بدن را ثابت نگه داشته و ماهیچه ها را درگیر می کند اما نه آنها را بلند و نه منقبض می کند. این تمرینات به طرز فریبنده ای آسان به نظر می رسند و اغلب با فیزیوتراپی و توانبخشی ناشی از آسیب همراه هستند، اما آنها حرکات چالش برانگیزی هستند که باعث ایجاد قدرت و استقامت می شوند. به دیوار نشستن، پلانک، بالا بردن ساق پا، اسکات عمیق همگی از این نوع تمرین ها هستند. جالب اینجاست که در حال حاضر، به نظر می رسد که آنها می توانند موثرترین حرکت برای کاهش فشار خون نیز باشند.

محققان دانشگاه کانتربری کریست چرچ در بریتانیا دریافتند که افرادی که به مدت دو هفته یا بیشتر در یک رژیم ورزشی ایزومتریک شرکت کرده ‌اند، در مقایسه با سایر تمرین‌ها از جمله کاردیو، بیشترین پیشرفت را با میانگین ۸٫۲۴ میلی‌متر جیوه در کاهش فشار خون داشتند.

داده‌ها فشار خون سیستولیک را که فشار شریانی را هنگام ضربان قلب اندازه‌ گیری می ‌کند و فشار خون دیاستولیک را که فشار شریانی را بین ضربان‌ها ارزیابی می‌ کند، پوشش می ‌دهد.

هنگامی که محققان فشار خون سیستولیک را بررسی کردند ۹۸ درصد از شرکت کنندگان پس از تمرین های ایزومتریک، قبل از ترکیبی از تمرینات هوازی و وزنه، بهبودهایی را نشان دادند.

تجزیه و تحلیل بیشتر نشان داد که تکیه دادن به دیوار در حالت نشسته برای کاهش فشار خون سیستولیک موثرتر است. در حالی که دویدن برای بهبود فشار خون دیاستولیک بهترین عملکرد را داشت، ایزومتریک کلی جلوتر بود.

در حالی که محققان اذعان می‌ کنند که تجزیه و تحلیل داده‌های این مطالعات گسترده دارای محدودیت‌هایی است، اما به حوزه ‌ای از فعالیت بدنی که دارای پتانسیل مزایای سلامتی قابل توجهی است، اشاره می کند.

علاوه بر این، ماهیت کم تاثیر و هدفمند تمرینات ایزومتریک باعث می شود که این شکل از فعالیت در سنین و توانایی های بدنی بیشتر در دسترس باشد. همچنین انجام این حرکات در هزینه و فضا مقرون به صرفه است و اغلب با استفاده از وزن بدن و گرانش همراه بوده و خطر آسیب کمتری دارد.

 این مطالعه خاطرنشان کرد: این یافته‌ها یک چارچوب جامع مبتنی بر داده‌ها را برای حمایت از توسعه توصیه ‌های دستورالعمل ورزشی جدید برای پیشگیری و درمان فشار خون شریانی فراهم می‌ کند.

شرح کامل این تحقیق در آخرین شماره مجله British Journal of Sports Medicine منتشر شده است.