دلیل لغو آزمون اعلام شد؛

سازمان سنجش لورفتن سوالات آزمون آیلتس را تایید کرد


۱۴۰۲/۰۵/۰۷ - ۱۶:۴۱ | کد خبر: ۳۵۳۴۵ چاپ

سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص لغو آزمون آیلتس ۷ مرداد ماه ۱۴۰۲ اطلاعیه ای صادر کرد.

سازمان سنجش لورفتن سوالات آزمون آیلتس را تایید کرد
کلانشهر: رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به لغو برگزاری آزمون آیتلس در صبح امروز گفت: به عنوان ناظر به این نتیجه رسیدیم که این آزمون نباید برگزار شود.

به گزارش فارس، آزمون آیلتس یکی از آزمون‌های مهم بین‌المللی است که مهارت زبان انگلیسی شرکت‌کنندگان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. افرادی که می‌خواهند در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان ادامه تحصیل دهند یا به یک کشور انگلیسی‌زبان برای کار یا زندگی مهاجرت کنند، باید نمره قابل قبولی از این آزمون به‌دست آورند. 

براساس مصوبه ۷۹۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی وظیفه ساماندهی، صدور مجوز و نظارت بر آزمون‌های بین‌المللی از جمله آیلتس بر عهده سازمان سنجش آموزش کشور است، برگزاری این آزمون با توجه به توافقات صورت گرفته با موسسه IDP است، آزمون آیلتس توسط مراکز اصلی و تحت نظارت سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‏ شود.

از ۲۱ دی‌ماه ۱۴۰۱ برگزاری این آزمون در ایران لغو شده بود، دلیل این لغو را رئیس سازمان سنجش آموزش کشور مشکلاتی اعلام کرده بود که اعتبار کشور را با مشکل مواجه می‌کند. 

پس از ۷ ماه قرار بود این آزمون صبح امروز برگزار شود که خبر از لغو برگزاری آن منتشر شد و یکی از مراکز برگزارکننده آزمون و برخی مخاطبان علت لغو آزمون را لو رفتن سوالات اعلام کردند.

در همین ارتباط سازمان سنجش در پی لغو آزمون آیلتس ۷ مرداد ماه ۱۴۰۲ در اطلاعیه‌ای دلیل لغو آزمون را اعلام کرد.

در این اطلاعیه آمده است: آزمون آیلتس توسط سه مرکز اصلی به نمایندگی از مؤسسه IDP (به عنوان صاحب امتیاز آزمون) و با نظارت سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود.

در ساعات منتهی به برگزاری آزمون ۷ مرداد ۱۴۰۲ (۲۹ جولای ۲۰۲۳) ، بر اساس گزارش ناظرین این سازمان به دلیل افشای سوالات و با هدف حفظ سلامت آزمون، پیشگیری از تقلب و تخلف و جلوگیری از تضییع حقوق داوطلبان با اطلاع مؤسسه IDP آزمون مذکور لغو شد.

داوطلبان می‌توانند با مراجعه به مراکز مجری برگزاری آزمون نسبت به دریافت هزینه آزمون و یا انتخاب تاریخ جدید اقدام کنند.

راهبرد سازمان سنجش آموزش کشور در فرایند نظارت (طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی) صیانت از حقوق داوطلبان و جلوگیری از بروز هرگونه تخلف و تقلب مطابق با قوانین و مقررات جاری کشور و همچنین دستورالعمل‌های حفاظت آزمون است.»

صبح امروز ۷ مرداد ۱۴۰۲ آزمون آیلتس در سه مرکز تهران قبل از برگزاری آزمون لغو شده بود.