آزار معلولان در مراکز وابسته به بهزیستی بار دیگر روز گذشته به سرخط خبرها بازگشت. به تازگی ویدئویی از چند فیلم مدار بسته متعلق به یک مرکز نگهداری معلولان در استان بوشهر منتشر شده است که در آن چندین نفر از کارکنان این مرکز در چند صحنه مختلف اقدام به ضرب و شتم معلولان و ناتوانان ذهنی حاضر در این مرکز می‌کنند.

غفلت بهزیستی از مراکز نگهداری معلولان چه زمانی به پایان می‌رسد؟
کلانشهر: موضوعی تلخ که گویا قرار است هر چند وقت یک بار با افشای تخلف یک مرکز در گوشه‌ای از ایران، علاوه بر آزردگی خاطر جمع کثیری از مردم غفلت سازمان بهزیستی از مراکز زیر مجموعه خود را به ما یادآوری کند.

انتشار این اخبار بار دیگر این سوال را در ذهن‌ها ایجاد کرد که اگر خبر این حوادث دردناک از رسانه‌ها منتشر نشود؛ آیا بهزیستی از بروز این تخلفات باخبر نمی‌شود؟

به تازگی ویدئویی از چند فیلم مدار بسته متعلق به یک مرکز نگهداری معلولان در استان بوشهر منتشر شده است که در آن چندین نفر از کارکنان این مرکز در چند صحنه مختلف اقدام به ضرب و شتم معلولان و ناتوانان ذهنی حاضر در این مرکز می‌کنند.

انتشار این ویدئو بار دیگر موجی از انتقادات را نسبت به عملکرد بهزیستی و عدم نظارت کافی بر مراکز نگهداری معلولان به راه انداخت.

اولین بار کمپین معلولان با انتشار ویدئویی در شبکه‌های مجازی تخلف محرز و دردآور کارکنان این مرکز بوشهری با نام نیلوفران آبی را رسانه‌ای کرد.

کمپین معلولان که از سال ۹۵ به همت تعدادی از معلولان و خانواده‌های آنان شکل گرفته و وظیفه خود را تحقق کامل قانون حمایت از حقوق معلولان معرفی کرده است؛ با انتشار این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی ضمن افشای تخلف کارکنان این مجموعه، سوالاتی را خطاب به سازمان بهزیستی مطرح کرد تا نشان دهد این سازمان تا چه میزان از وقایع ناگواری که در مراکز تحت نظارت این سازمان اتفاق می‌افتد بی خبر است.

کمپین معلولان در شبکه‌های اجتماعی نوشت:

" بر اساس ۲۰ دقیقه فیلم و گزارشات رسیده به کمپین، در مرکز نگهداری و توانبخشی نیلوفران آبی بوشهر، معلولان مورد ضرب‌وجرح، اذیت و آزار و بدرفتاری وحشتناک و همچنین سوءتغذیه و وضعیت بد بهداشتی قرار دارند. امیدواریم بهزیستی در خصوص موارد زیر اطلاع‌رسانی کند؛

- آیا از علیرضا حیدریان که چند روز پیش هنگام بستنش به تخت براثر شدت ضربات وارده دستش شکسته و وی را به مرکز درمانی نبرده‌اند و دستش ورم کرده است، خبری دارید؟ حالش چطور است؟ ورم و درد دستش کم شده یا نه؟

- آیا در خصوص فوت «پری غلامی»، «ابراهیم شهنه‌پور» در آبان گذشته و «امیرمهدی مرادزاده» که در فروردین سال جاری اتفاق افتاده تحقیق کردید؟ علت مرگ این افراد چه بوده؟! آیا از وضعیت پای «محمود جواد کاشانی» خبری دارید و می‌دانید چه بر سرش آمده؟

- آیا از غذاهای دون شأن انسانی مظلوم‌ترین و بی‌کس‌ترین و بی‌دفاع ترین افراد ساکن در این مرکز خبر دارید؟ آیا سری به انبار، آشپزخانه و یخچال‌های مرکز زدید ببینید چه چیزهای گندیده و خوراکی‌های تاریخ‌گذشته و مضری در آنها وجود دارد که به بچه‌ها می‌دهند؟

- آیا از وضعیت پوشینه کردن بچه‌ها مطلع هستید؟ پوشک به پا دارند یا پارچه کهنه و مشمای پلاستیکی؟ آیا از دلایل حذف فیلم‌های مرکز در چند روز اخیر خبر دارید؟ آیا بازرسان بهزیستی این فیلم‌ها را ندیده‌اند؟ چه برخوردی شده و چرا هنوز صاحب امتیاز خلع ید نشده است؟

- آیا از میزان دریافت‌های کمک‌های مردمی و نحوه هزینه‌کرد آنها مطلع هستید؟ آیا قادری در تلویزیون درباره این مشکلات توضیح می‌دهد؟ ""

برخی از سوالاتی که کمپین مطرح کرده است متأسفانه از سوالاتی بود که بارها خبرنگاران از مسئولان سازمان بهزیستی پرسیده و خواستار پاسخی شفاف از سوی آنان بودند.

اگر چه سازمان بهزیستی به عنوان متولی اصلی رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی با بودجه نامناسب و کمبود نیروی انسانی متخصص مواجه است اما بی اطلاعی سازمان از عملکرد مراکز نگهداری معلولان یا دیگر مراکز خصوصی توجیهی نداشته و بارها و بارها مورد انتقاد جدی کارشناسان و دیگر متخصصان قرار گرفته است.

ورود دادگستری استان بوشهر به پرونده / ‏‬ دستور بازداشت عامل ضرب و جرح کودکان معلول در بوشهر صادر شد

بعد از انتشار این خبر بود که رئیس کل دادگستری بوشهر اعلام کرد دستور بازداشت فردی که اقدام به ضرب و شتم معلولان کرده است صادر شد، همچنین برای مرکز نگهداری معلولان در سازمان بهزیستی و دستگاه قضائی پرونده کیفری تشکیل شد.

مهرانگیز رئیس کل دادگستری استان بوشهر در این خبر اعلام کرد که فیلم منتشر شده در فضای مجازی مربوط به مرداد ماه سال گذشته است. فردی که در فیلم منتشر شده اقدام به ضرب و شتم معلولان کرده است همان زمان از مرکز اخراج شده است.

پس از آن برخی از افراد مطلع اعلان کردند که تنها یکی از تصاویر این ویدئو متعلق به مرداد سال گذشته است و در ویدئو؛ تصاویر جدیدتری نیز پیدا می‌شود. همچنین کمپین معلولان بار دیگر به خطاب قرار داد رئیس دادگستری استان بوشهر گفت: فیلم‌های هفته پیش مرکز رو ببینید و به ملت نشون بدید تا همه ببینن ضارب تا هشت روز پیش مشغول به کار بوده و بعد به دلیل دیگه‌ای از هشت روز پیش اخراج شده!

 صبح امروز هم ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی از مادر یکی از معلولان ساکن در نیلوفران آبی پخش شد که در آن این مادر گفت: ضاربی که در این ویدئوها مشخص است تا هفته پیش در مرکز سرکار بوده است.

این در حالی است که رئیس دادگستری استان بوشهر دیروز گفته بود ضارب از سال گذشته و به دلیل این تخلفات اخراج شده است.

سازمان بهزیستی هم مجوز مرکز را لغو کرد

هنوز چند ساعتی از انتشار این تصاویر نگذشته بود که سازمان بهزیستی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

سازمان بهزیستی کشور ضمن بررسی دقیق موضوع اقدامات عاجلی را با قید فوریت در دستور کار خود قرار داد که از جمله این اقدامات تشکیل کمیته نظارت بر مراکز ماده ۲۶ به منظور تعطیلی مرکز نیلوفران آبی در بوشهر بود.

بر این اساس سازمان بهزیستی با لغو مجوز مرکز و جانمایی افراد دارای معلولیت در دیگر مراکز استان، صیانت از افراد تحت پوشش را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار داد.

سازمان بهزیستی به منظور حمایت از مددجویان تحت پوشش و اعاده حقوق افراد مستقر در این مرکز پیگیری حقوقی خود را نیز از طریق مراجع قضائی دنبال می‌نماید.

سیاست سازمان بهزیستی برخورد شفاف و قاطع با چنین پرونده‌هایی است و در امور مربوط با جامعه هدف سازمان و در راستای صیانت از حقوق همه افراد تحت پوشش سازمان و علی‌الخصوص افراد دارای معلولیت با هیچ کس مماشات نمی‌کند و این موضوع را تا حصول نتیجه پیگیری و اقدامات قانونی متناسب به عمل خواهد آمد.

ک

موضوع را باز هم از سازمان بهزیستی پیگیری کردیم تا برای سوالات بسیاری که تاکنون بی پاسخ مانده است جوابی پیدا کنیم. مسئولان بهزیستی با بیان اینکه پاسخ به بسیاری از این سوالات نیازمند حضور در استان است اعلام کردند که برای رصد بهتر از صبح امروز (یکشنبه) علاوه بر مسئولان استانی بهزیستی، چند تن از معاونین رئیس سازمان بهزیستی به استان بوشهر سفر می‌کنند و پاسخ به بسیاری از این سوالات با حضور میدانی در استان قابل پاسخ است.

به هر ترتیب، عدم اشراف کامل به وضعیت مراکز نگهداری و عدم رصد دائمی این مراکز یکی از اصلی‌ترین نقاط ضعفی است که موجب شده است تا هر چند وقت یک بار وضعیت نا به سامان یکی از این مراکز در صدر اخبار قرار بگیرد.

سازمان بهزیستی باید پاسخ دهد که آیا تمام تصاویر این ویدئو برای سال گذشته است؟ آیا مدیریت این مجموعه از سال گذشته تغییری نداشته است؟ آیا سازمان بهزیستی رصدی بر عملکرد مراکز نگهداری و کارکنان آن‌ها دارد؟ گفته شده است که فرد ضارب در این ویدئو از اتباع بوده است. آیا اقامت این فرد در کشور به صورت قانونی به ثبت رسیده بوده است؟ آیا سازمان بهزیستی نسبت به استخدام و احراز هویت افراد شاغل در این مراکز حساس است؟

جدای از سوالات زیادی که در خصوص این مرکز مورد اشاره وجود دارد؛ سوالات فوق از سوالاتی است که بهزیستی مدت‌هاست آنان را بی پاسخ گذاشته است و معلوم نیست چه زمانی باید مجدداً شاهد دیدن چنین صحنه‌هایی از مراکز نگهداری باشیم؟ متأسفانه هنوز مشخص نیست که سازمان بهزیستی با چه روندی قرار است وضعیت خدمت رسانی در مراکز نگهداری، خانه‌های امن و دیگر مراکز متعدد خود را تحت رصد دائمی قرار دهد.

خبرگزاری مهر آماده است تا هر چه زودتر پاسخ این سوالات را از سوی مسئولان بهزیستی دریافت و به اطلاع عموم مردم برساند.

در این زمینه لازم است مردم نیز در صورت مشاهده هر گونه برخورد نامناسب با کودکان معلول، کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، موارد تخلف را از طریق، پلیس ۱۱۰، سامانه دیده بان و خط تلفن ۱۴۸۲ و یا خط تلفن ۱۲۳ به سازمان بهزیستی اطلاع دهند تا اقدامات لازم از سوی مراکز ذی‌صلاح صورت گیرد.

بایدها و نبایدهای قانونی که برای حضانت موقت کودکان بدسرپرست، تدوین شده است
فرزندخواندگی آسان شد

نظر شما:

security code