محققان یک شکل تزریقی از DHA که یک اسید چرب امگا ۳ است را ساخته‌اند که در متوقف کردن پیشرفت پلاک‌های چربی شریانی که می‌تواند منجر به حمله قلبی و سکته شود، موثر است. گفتنی است که این درمان جدید ممکن است روزی برای درمان بیماری‌های قلبی مورد استفاده قرار گیرد.

امگا ۳ تزریقی پیشرفت پلاک های شریانی را متوقف می کند
کلانشهر: DHA (اسید دوکوزاهگزانوئیک) یک اسید چرب غیراشباع امگا ۳ است که مدت‌هاست به دلیل اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی ‌اش که به جلوگیری از تصلب شرایین یا تجمع پلاک‌های چربی بر روی دیواره‌های شریان ها و حملات و سکته مغزی کمک می کند، تبلیغ می ‌شود. در حالی که اسید دوکوزاهگزانوئیک در ماهی های روغنی مانند سالمون یافت می شود، DHA معمولاً به عنوان مکمل خوراکی نیز مصرف می‌شود. مشکل این است که وقتی به این شکل مصرف می‌ شود، جذب ضعیفی از روده داشته و استفاده از اثرات آن بر سلامتی را دشوار می‌کند.

اخیرا محققان دانشگاه ملی سنگاپور فرم تزریقی اسید دوکوزاهگزانوئیک را توسعه دادند که از پتانسیل درمانی DHA بهتر استفاده می‌کند و پژوهشگران دریافتند که در هدف قرار دادن آترواسکلروز موثر است و ممکن است یک درمان جدید برای بیماری‌های قلبی باشد.

محققان اسید دوکوزاهگزانوئیک را در یک فرمول لیپوزومی پیچیدند تا از آن در برابر تخریب محافظت کند و غلظت آن را در بافت‌ها افزایش دهد. لیپوزوم‌ها کیسه‌های کروی کوچک و مصنوعی هستند که می توانند از کلسترول و فسفولیپیدهای طبیعی و غیر سمی ایجاد شوند و برای حمل دارو یا مواد دیگر به داخل بافت‌ها استفاده می شوند.

محققان برای آزمایش اثربخشی روش درمانی جدید خود در تصلب شرایین، به موش‌ها به مدت چهار هفته رژیم غذایی پرچرب دادند تا پلاک‌های شریانی ایجاد شود و پس از آن هشت هفته تزریق داخل وریدی لیپوزوم‌های کنترل یا لیپوزوم‌های اسید دوکوزاهگزانوئیک را همزمان با رژیم پرچرب ادامه ‌دادند.

محققان مشاهده کردند که وقتی به جریان خون منتقل می ‌شوند، لیپوزوم‌های اسید دوکوزاهگزانوئیک در پلاک‌های شریانی انباشته می ‌شوند. لیپوزوم ها توسط ماکروفاژها که نوعی گلبول سفید هستند، جذب شده و پلاک ها را کاهش می دادند. علاوه بر این، احتمال پارگی و ایجاد انسداد شریانی و متعاقب آن حمله قلبی یا سکته را کاهش داد.

به گزارش سیناپرس، به گفته محققان، نتایج این مطالعه نشان می ‌دهد که DHA تزریقی یک روش جدید امیدوارکننده برای متوقف کردن پیشرفت آترواسکلروز است. جیونگ وی وانگ (Jiong-Wei Wang) نویسنده مسئول این مطالعه گفت: این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد نانوفرمولاسیون تزریقی می تواند اثرات درمانی اسید دوکوزاهگزانوئیک در برابر تصلب شرایین را به طور قابل ملاحظه ای بهبود بخشد.

شرح کامل این مطالعه در مجله تخصصی Journal of Controlled Release منتشر شده است.