قیمت دلار با انتشار اخباری در مورد مذاکرات ایران و آمریکا و آزادسازی منابع مالی مسدود شده ایران در کره جنوبی وارد کانال 48 هزار تومانی شده است.

قیمت دلار ۲۰ مرداد ۱۴۰۲ / ورود دلار به کانال ۴۸ هزار تومانی
کلانشهر: قیمت دلار پس از مدتی نوسان در کانال 49 هزار تومانی، امروز با انتشار اخبار سیاسی مربوط به مذاکرات ایران و آمریکا وارد کانال 48 هزار تومانی شده است. امروز جمعه، 20 مرداد با وجود تعطیلی بازار ارز، معاملات غیرقانونی فردایی در حال انجام است و ارسال سیگنال‌های سیاسی به بازار قیمت‌ها را تا میانه‌های کانال 48 هزار تومانی کاهش داده است.

بر اساس اعلام برخی کانال‌های تلگرامی در حال حاضر قیمت دلار در معاملات غیرقانونی فردایی به محدوده 48580 تا 48640 تومان رسیده و معاملات در حدود قیمتی 48600 در حال انجام است. به نظر می‌رسد قیمت‌ها در بازار روند کاهشی دارد.

این نوسانات تحت تاثیر اخبار سیاسی دو روز اخیر رخ داده است. دیشب و امروز، اخباری در مورد توافق ایران و آمریکا در مورد تبادل زندانی‌ها و آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی منتشر شد. بر اساس این اخبار، دو کشور بر سر آزادی تعداد از زندانی‌های دو تابعیتی و همچنین دسترسی ایران به منابع مالی خود به توافق رسیده‌اند، هر چند که اخبار در این مورد ضد و نقیض است و مشخص نیست دسترسی ایران به این منابع تا چه حد آزاد و بی‌قید و شرط خواهد بود.

البته تا کنون بارها اعلام شده که دولت معادل این منابع را به ریال از بانک مرکزی دریافت کرده و دلارها در صورت آزادسازی جزء مابع بانک مرکزی است. از سوی دیگر این احتمال وجود دارد که منابع آزادشده صرفا به تهیه اقلامی چون غذا و دارو اختصاص یابد و وارد بازار ارز نشود. با وجود این، همانگونه که تجربه نشان داده بود، واکنش هیجانی معامله‌گران بازار ارز به چنین اخباری، قیمت دلار را کاهشی کرده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد توافقات ایران و آمریکا، آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران و نحوه دسترسی ایران به این منابع، گزارش قیمت دلار امروز 20 مرداد 1402 را بخوانید. 

 آخرین واکنش‌ها به توافقات ایران و آمریکا

عبدالناصر همتی، رئیس پیشین بانک مرکزی در مورد اخبار اخیر در توئیتر نوشت: «اینکه انتقاد می‌شود چرا دولت پذیرفته است که منابع ارزی درکره جنوبی برای خرید کالاهای اساسی و دارو باشد، باید توضیح بدهم که موضوع صرفاً مربوط به این دولت نیست.در دولت قبل هم پذیرفته شده بود. چرا که هرگونه توافقی خارج از بر جام، همراه با ادامه تحریم هاست.

ایرادی که می‌توان گرفت این است که چرا روند توافق را طول داده و بعد از سه سال تحمیل هزینه،به همان نقطه اول رسیدید؟ چرا اروپا را دور زدید و متوسل به کشورهای منطقه شدید ؟ و مهمتر این که چرا به رغم ادعای یک دولت مقتدر، نتوانستید برجام را اجرا کنید و یا به یک توافق هسته‌ای بهتر، جهت رفع تحریم‌ها دست یابید؟

دیگر از چاپ پول «بدون پشتوانه» در سال ۱۳۹۸ هم نمی توانید صحبت کنید، چونکه امروز با توافق انجام گرفته، بانک مرکزی می‌تواند با پشتوانه همان ارز های آزاد شده و از طریق تأمین ارز واردات کالاهای اساسی و دارو، انبساط پولی یک سال گذشته شما را نیز عقیم کند.»


قطر: امیدواریم توافق تبادل زندانی به توافق هسته‌ای منجر شود
«محمد عبدالعزیز الخلیفی» وزیر مشاور دولت قطر در امور خارجه، درباره جزئیات توافق تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا گفت: قطر معتقد به حل اختلافات از طریق راه های صلح آمیز و گفت‌وگو است.

وی با بیان اینکه قطر نقش مهمی در تسهیل گفت‌وگو بین واشنگتن و تهران داشت، تصریح کرد: امیدواریم توافق آمریکا و ایران منجر به توافق در پرونده هسته‌ای شود (فارس)

پول ایران در کره‌جنوبی چگونه به قطر می‌رسد؟

سارا معصومی خبرنگار و فعال سیاسی نیز در مورد فرایند انتقال منابع ایران به قطر نوشت: «پول بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی به یک کشور اروپایی منتقل شده و به تدریج به یورو تبدیل می‌شود. این پول سپس به یک یا دو کشور اروپایی دیگر منتقل و در نهایت پس از طی شش تا هشت هفته به یک بانک مشخص در قطر می‌رسد.

تبدیل معادل حدود ۶ میلیارد دلار از وون به یورو کار ساده ای نیست. خصوصا که به خاطر تحریم های اولیه‌ آمریکا، امکان استفاده از دلار به عنوان مهمترین ارز واسط و نظام بانکی آمریکا وجود ندارد. شاید فرآیند تبدیل وون به یورو در این ارقام باعث کاهش بیشتر ارزش پول ایران به وون هم بشود.»

با وجود اما و اگرها در مورد ورود ارزهای آزاد شده به کشور، احتمال اینکه فردا نیز روند قیمت دلار ادامه داشته باشد وجود دارد. بر اساس گزارش اتحادیه طلا و جواهر تهران، روند قیمتی طلا و سکه نیز امروز با وجود تعطیلی بازار نزولی است. ممکن است این روند به صورت مقطعی ادامه یابد اما به گفته کارشناسان، در نهایت این شاخص‌های کلان اقتصادی است که مسیر بازار ارز و طلا را مشخص می‌کند.

نظر شما:

security code