نماینده مجلس:دانش آموز 10ساله را به دلیل رعایت نکردن حجاب باید از کلانتری تحویل گرفت؟

قالیباف: در لایحه حجاب هیچ فرد و خانم زیر ۱۸ سال احضار نمی‌شود


۱۴۰۲/۰۵/۲۲ - ۱۰:۰۸ | کد خبر: ۳۵۶۰۳ چاپ

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی لایحه عفاف و حجاب طبق اصل ۸۵ قانون اساسی (بررسی در کمیسیون به جای صحن) موافقت کردند.

قالیباف: در لایحه حجاب هیچ فرد و خانم زیر ۱۸ سال احضار نمی‌شود
کلانشهر: در جلسه علنی امروز (یکشنبه)مجلس تقاضای رسیدگی به لایحه حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب (حمایت از سلامت اجتماعی) طبق اصل ۸۵ قانون اساسی مطرح شد.

بعد از صحبت های متقاضی اعمال اصل ۸۵ قانون اساسی و نمایندگان مخالف و موافق، این موضوع به رای مجلس گذاشته شد و نمایندگان با ۱۷۵ رای موافق، ۴۹ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۳۸ نماینده حاضر تصویب کردند که لایحه عفاف و حجاب طبق اصل ۸۵ قانون اساسی بررسی شود.

طبق اصل ۸۵ قانون اساسی « سمت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست. مجلس نمی‌تواند اختیار قانون‌گذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌نماید به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود.»

این لایحه در مسائل حقوقی دارای ایراد و اشکالات عمده ای است/لایحه فوق همه آحاد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد

نماینده مردم بستان آباد در مجلس با بیان اینکه لایحه عفاف و حجاب اشکالات مبنایی زیادی دارد، گفت: این لایحه هم از منظر حقوقی و هم از منظر مبانی فقهی و شرعی اشکالات زیادی دارد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  غلامرضا نوری قزلجه در جلسه علنی امروز (یکشنبه 22 مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با تقاضای اصل 85 شدن لایحه حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب گفت: اینکه ما باید قانونی برای پوشش و زیست عفیفانه در جامعه داشته باشیم، شکی نداریم و این مسئله از ملزومات است، منتهی کم و کیف کار باید با رعایت دقیق قوانین و قوانین بالادستی صورت گیرد و در این امر نیز کسی شکی ندارد.

وی افزود: در جامعه ای که زیست عفیفانه دچار اخلال شود و اخلاق از بین رود، حتما در غیاب اخلاق هر چیزی به جامعه تحمیل خواهد شد.
غلامرضا نوری قزلچه

نماینده مردم بستان آباد در مجلس یازدهم با بیان اینکه لایحه فوق با 9 ماده از سوی قوه قضائیه به دولت ارجاع و نهایتاً تحویل مجلس شورای اسلامی شد، افزود: پیرو بررسی این لایحه در کمیسیون مربوطه مواد این لایحه به 70 ماده رسید. به واقع ایجاد 70 ماده در لایحه فوق نشان از شاکله ذهنی و منویات کمیسیون تخصصی در برخورد با این موضوع دارد.

نوری قزلجه با بیان اینکه تقاضای اصل 85 شدن لایحه فوق دارای خطراتی است، تاکید کرد: در مورد تقاضای اصل 85 شدن این لایحه آیین نامه تاکید دارد که تنها موارد ضرورت باید در قالب این اصل مطرح شود. این در حالی است که شورای نگهبان در موضوع قانون تجارت که چند صد ماده داشت، تاکید کرد که ضرورتی ندارد که این موضوع در قالب اصل 85 بررسی شود، بنابراین چه ضرورتی دارد که لایحه عفاف و حجاب با چنین مکانیزمی در صحن علنی بررسی شود.

وی با بیان اینکه لایحه فوق همه آحاده جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد، تاکید کرد: چرا ما باید موضوع به این مهمی را که همه جامعه با آن سروکار دارند را در پستو و یا به صورت اصل 85 بررسی کنیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با توجه به محتویات لایحه فوق تصریح کرد: این لایحه اشکال مبنایی زیادی دارد، همچنین مبانی فقهی و شرعی در این لایحه ایراداتی دارد که باید برطرف شود. همچنین این لایحه در مسائل حقوقی هم دارای ایراد و اشکالات عمده ای است.

نوری قزلجه با اشاره به موضوع عدم مطابقت جرم با مجازات در این لایحه افزود: این لایحه هزینه زیادی را برای کسب و کارها دارد و همه باید در محیط های کسب و کار خود دوربین نصب کنند و این برای کسبه هزینه خواهد داشت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این لایحه حتی به حوزه دانش آموزی نیز ورود کرده است، بیان کرد: متاسفانه براساس موادی از این لایحه اگر یک دانش آموز 10 ساله ای در مدرسه ای خلاف این قانون عمل کند، حتما اگر شما صبح دانش آموز خود را به مدرسه فرستاده باشید، شب باید وی را از کلانتری تحویل بگیرید و این می تواند جامعه را بهم بریزد.

وی گفت: شاکله ای که در 70 ماده فوق پیشنهاد شده اگر به صورت اصل 85 بررسی شود، مطمئن باشید حتما سخت تر و بدتر خواهد شد و هیچ زیست عفیفانه و پوشش عفیفانه تعریف نخواهد شد.

محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی نقاضای رسیدگی به لایحه حمایت از فرهنگ عفاف و حجاب (حمایت از سلامت اجتماعی) طبق اصل ۸۵ قانون اساسی به بخشی اظهارات نوری قزلچه نماینده بستان آباد که مخالف این تقاضا بود، واکنش نشان داد.

قالیباف خطاب به نوری گفت: اطلاعات شما کاملا غلط و اشتباه است؛ در هیچ جای گزارش کمیسیون نیامده که فرد و خانم زیر ۱۸ سالی احضار شده و به کلانتری برده می شود.

وی ادامه داد: اینکه شما می گویید باید آنها را از کلانتری جمع کنید، کاملا دروغ محض است.

نظر شما:

security code