مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان با اشاره به شرایط اقلیمی بسیار مناسب گیلان گفت: تنوع گیاهی و جانوری منحصربه‌فرد، اکوسیستم مطلوب و وجود امنیت در این مناطق، بهترین شرایط را برای زیست گونه‌های جانوری نظیر پلنگ، شوکا، خرس قهوه‌ای، گربه جنگلی، گراز و سایر جانداران فراهم کرده که به جرات می‌توان گفت در کشور بی‌نظیر است.

فیلم/پلنگ لَم داده وسط یک باغ چای در چابکسر 
کلانشهر: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان از مشاهده یک قلاده پلنگ ایرانی در اراضی باغ چای، در مجاورت مناطق جنگلی یکی از روستاهای بخش چابکسر خبر داد.
به گزارش روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان، «حمزه عشوری» گفت: تصاویر یک قلاده پلنگ در اراضی باغ چای، درمجاورت مناطق جنگلی یکی از روستاهای بخش چابکسر در شهرستان رودسر به تازگی توسط موبایل یکی از کشاورزان منطقه که مشغول چیدن چای بود، مشاهده و ثبت شده است.

وی با اشاره به شرایط اقلیمی بسیار مناسب گیلان بیان کرد: تنوع گیاهی و جانوری منحصربه‌فرد، اکوسیستم مطلوب و وجود امنیت در این مناطق، بهترین شرایط را برای زیست گونه‌های جانوری نظیر پلنگ، شوکا، خرس قهوه‌ای، گربه جنگلی، گراز و سایر جانداران فراهم کرده که به جرات می‌توان گفت در کشور بی‌نظیر است.

شایان ذکر است زیستگاه پلنگ با زیستگاه طعمه های اصلی نظیر بز کوهی همپوشانی دارد. اما امروزه به دلیل گسترش فعالیت‌های اقتصادی، کشاورزی و دامداری و توسعه سکونت گاههای انسانی در این عرصه‌هاپ، زیستگاههای پلنگ مورد تهدید واقع شده است و این نمونه ناگزیر در مناطق نزدیک روستاها مشاهده می‌شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان در پایان از تلاش شبانه‌روزی محیط‌بانان و همراهی ساکنان جوامع محلی در حفظ گونه‌های ارزشمند تشکر کرد و از همه دوستداران طبیعت و حیات وحش درخواست کرد ضمن حفاظت از این گونه‌های کمیاب، درصورت مشاهده حیات وحش ازنزدیک شدن به آن خودداری کرده و چنین مشاهداتی را به نزدیکترین پاسگاه محیط بانی و یا اداره حفاظت محیط زیست اطلاع دهند تا مراتب سریعا و با حساسیت مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد.