نمایندگی دائم ایران در ژنو نسبت به کوچک شدن خط ساحلی دریای کاسپین بر اساس تصاویر منتشر شده از آژانس فضایی ایران هشدار داد.

هشدار ایران درباره کوچک شدن خط ساحلی دریای کاسپین
کلانشهر: به گزارش ایلنا، نمایندگی دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در ژنو در پیامی ضمن یادآوری ۱۲ مرداد "روز دریای کاسپین" در جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، جمهوری قزاقستان، فدراسیون روسیه و ترکمنستان اعلام کرد: در این روز کنوانسیون چهارچوب حفاظت از محیط زیست دریایی دریای کاسپین "کنوانسیون تهران" در روز ۱۲ مرداد به اجرا گذاشته شد. تصاویر آژانس فضایی ایران (ISA) خط ساحلی دریای کاسپین را در حال کوچک شدن نشان می‌دهد.

 سازمان فضایی ایران با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، وضعیت سطح آب دریای کاسپین به عنوان بزرگترین دریاچه جهان را بررسی کرده است. در این بررسی‌ها که شامل بررسی یک بازه زمانی حدودا ۱۰ ساله بوده و توسط بخش سنجش از دور سازمان فضایی ایران انجام شده است، بخش‌های مختلف دریای کاسپین از منظر سطح آب دریا مورد ارزیابی قرار گرفته است.

 این بررسی‌ها نشان می‌دهد که بخش شمالی دریای کاسپین در سالیان گذشته به خصوص دو سال اخیر با کاهش سطح آب و پیشروی خط ساحل که نشات‌گرفته از کاهش میزان آب بوده، مواجه شده است. همچنین، در بخش جنوبی و سواحل کشورمان، فعلا تغییرات زیادی حاصل نشده که احتمالا به دلیل شیب یا عمق دریا در این بخش است اما روند کاهش سطح آب دریای کاسپین موضوعی مهم و جدی تلقی می‌شود.

نظر شما:

security code