خبر هوای گیلان را داشته باشید

احتمال بارش باران در گیلان/هشدار به برنجکاران؛تا ظهر شنبه شالی های درو شده را جمع کنید


۱۴۰۲/۰۵/۲۶ - ۱۹:۱۶ | کد خبر: ۳۵۷۰۰ چاپ

سمانه نگاه کارشناس هواشناسی در گفت وگو با کلانشهر از خنک شدن دمای هوا در گیلان طی هفته آینده خبر داد.

احتمال بارش باران در گیلان/هشدار به برنجکاران؛تا ظهر شنبه شالی های درو شده را جمع کنید
اختصاصی کلانشهر: نگاه افزود: براساس هشدار سطح زرد هواشناسی استان گیلان از روز شنبه 28 مردادماه بویژه طی ساعات بعدازظهرو همین طور طی روز یکشنبه 29 مردادماه فعالیت سامانه ناپایدار را بویژه در ارتفاعات و دامنه‌های گیلان خواهیم داشت.

کارشناس هواشناسی توضیح داد: براین اساس، شرایط برای افزایش ابر و در برخی مناطق بارندگی مهیا خواهد بود. بارش‌ها می‌تواند گاهی رگباری و بویژه از عصر شنبه موقتی شدید باشد. وزش باد، احتمال رعد و برق و تگرگ را هم خواهیم داشت

نگاه اضافه کرد؛ با توجه به  تقویت جریانات شمالی، کاهش نسبی دما را به طور متوسط 3 تا 5 درجه در نیمه اول هفته‌ی آینده  پیش‌بینی کردیم  بنابراین از شدت گرمای هوا در این بازه‌ی زمانی کاسته خواهد شد.

این کارشناس هواشناسی افزود: بر همین اساس احتمال آبگرفتگی منطقه‌ای، لغزندگی جاده‌ها و کاهش دید افقی و احتمال جاری شدن سیلاب موقتی و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی وهمچنین احتمال برخورد صاعقه وجود دارد.

نگاه توصیه کرد لازم است تمهیدات لازم در بخش‌های مختلف کشاورزی به عمل بیاید و شالیکاران در صورت آماده بودن محصول برنج نسبت به درو و جمع آوری آن تا ظهر شنبه اقدام کنند.

کارشناس هواشناسی افزود: در این مدت عدم توقف، استقرار و برپایی چادرهای مسافرتی در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها توصیه می‌شود.

لازم است در بحث ترددهای جاده‌ای بویژه در محورهای کوهستانی هم احتیاط لازم به عمل بیاید.

نگاه افزود: از فعالیت کوهنوردی اجتناب شود و در جابجایی عشایر کوچ رو احتیاط و تمهیدات لازم حتما لحاظ شود و نسبت به محکم سازی سازه‌های موقتی، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش‌های گلخانه‌ها اقدام شود و در زمان وقوع رعد و برق در مکان امن و سرپوشیده پناه گرفته شود.

او در پایان گفت وگو با کلانشهر به وضعیت دریای کاسپین هم اشاره کرد و گفت: طی روزهای شنبه و یکشنبه دریا با حداکثر ارتفاع موج 50 سانت برای انجام فعالیت‌های دریایی با احتیاط  مناسب است.   

 توضیحات کامل این کارشناس هواشناسی را در گفت و گو با کلانشهر بشنوید.