کاهش ۲ متری تراز آب دریای کاسپین


۱۴۰۲/۰۵/۲۸ - ۱۷:۲۵ | کد خبر: ۳۵۷۲۶ چاپ

مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات دریای کاسپین گفت: بر اساس آخرین گزارشی که مرکز مطالعات و تحقیقات دریای کاسپین که خردادماه امسال تهیه شده، تداوم روند کاهش سطح آب دریای کاسپین را که از سال ۱۳۷۵ شروع شده تأیید می‌کند.

کاهش ۲ متری تراز آب دریای کاسپین
کلانشهر: «سیده معصومه بنی‌هاشمی» ادامه داد: این گزارش نشان می‌دهد که سطح آب دریای کاسپین حدود ۲ متر کاهش از سال ۱۳۷۵ تا کنون یافته که در سواحل مختلف شدت و حدت آن متفاوت است.

 مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات دریای کاسپین خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط، از سال ۱۴۰۰ روند کاهش سطح این دریا فزاینده شده به‌گونه‌ای که ۵۰ درصد کاهش یافته است؛ به این معنا که میزان کاهش سطح آب از سال ۱۳۷۵ تا کنون دو متر است که یک‌چهارم این کاهش در دو ساله اخیر رخ داده است.

 بنی‌هاشمی با بیان اینکه سطح آب دریای کاسپین در سال گذشته ۲۶ سانتیمتر کاهش داشته است، ادامه داد: این کاهش بیش از ۲۰ سانتی سطح آب دریای کاسپین حساسیت‌های زیادی برای بهره‌برداران ایجاد کرده است.

 وی خاطرنشان کرد: حساسیت‌ها تا زمانی که سازگاری با این روند ایجاد شود، مشکلاتی را به همراه دارد که اثرهای آن در جنوب شرقی دریای کاسپین بیشتر نمایان است.

 مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات دریای کاسپین گفت: سال گذشته شاهد شدت‌گرفتن میزان کاهش بودیم در حالی که وضعیت بارش این امر را تأیید نمی‌کرد، به‌خصوص در شمال دریا وضعیت بارش‌ها نرمال و تا حدودی بالاتر از نرمال بود. این میزان بارش‌ها به‌خصوص در نیمه نخست سال که سیلابی شدن رودخانه‌ها را به همراه داشت و طبعاً می‌بایست موجب افزایش سطح آب دریا شود اما در عمل اثر چندانی نداشت.

 بنی‌هاشمی بیان کرد: علاوه بر آن در پاییز و زمستان که رودخانه‌های داخلی گرچه اثر خیلی زیادی در افزایش سطح آب دریا ندارند و سمت کشور آذربایجان در زمان سیلابی نباید کاهش سطح را نشان می‌داد.

 وی خاطرنشان کرد: در عین حال یک ناهماهنگی در باره رودخانه‌های شمال دریا به‌خصوص ولگا دیده می‌شود؛ زیرا میزان بارش‌ها در آنها افزایش داشته، اما میزان آب‌دهی به دریا کاهشی است.

 مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات دریای کاسپین احتمال دست‌کاری در روند آب‌دهی رود ولگا را رد کرد و گفت: مدیریت آب، تبخیر زیاد و تغییر اقلیم از مؤلفه‌هایی است که می‌تواند بر روی میزان آب‌دهی رود ولگا مؤثر باشد.

 بنی‌هاشمی با تأکید بر اینکه میزان بارش‌ها در سمت شمال دریا افزایش داشته، اما ورودی آب به دریا کاهشی است، خاطرنشان کرد: چرایی این امر نیاز به بررسی‌های بیشتر کارشناسی دارد.

 وی به وجود ۱۴ سد در مسیر رود ولگا اشاره کرد و گفت: باید بررسی شود وضعیت مخازن این سدها باتوجه‌به تبخیر آب و تغییر اقلیم چگونه است.