قیمت طلا و سکه امروز روند افزایشی دارد. طلا و سکه امامی فاصله چندانی با سطح بالاتر ندارند و سکه بهار آزادی به کانال 25 میلیون تومانی رفته است. انس و دلار هم روند افزایشی دارند.

قیمت طلا و سکه، امروز ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ / بازگشت سکه بهار آزادی به کانال ۲۵ میلیون تومانی
کلانشهر: امروز، سه‌شنبه 31 مرداد تا لحظه تنظیم این خبر، قیمت طلا و سکه امامی افزایشی است و هر دو در آستانه ورود به کانال بالاتر قرار دارند. قیمت سکه بهار آزادی نیز در روند صعودی، به کانال بالاتر رفته است.  امروز قیمت دلار در کانال 48 هزار تومانی روند افزایشی دارد و حتی برای دقایقی به کانال 49 هزار تومانی نیز رسید.  قیمت طلا در بازارهای جهانی نیز بعد از چند روز، اندکی افزایش را تجربه کرده است.

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

در بازار داخلی، نرخ طلا در لحظه تنظیم این خبر اندکی روند افزایشی دارد و به دو میلیون و 293 هزار و 900 تومان رسیده است؛ حدود 14 هزار تومان بیشتر از دیروز.

آخرین نرخ نقدی سکه امامی نیز در لحظه تنظیم این خبر صعودی و 27 میلیون و 943 هزار تومان است؛ حدود 189 هزار تومان بیشتر از دیروز. نرخ نقدی سکه بهار آزادی نیز 210 هزار تومان افزایش را تجربه کرده و به حدود 25 میلیون و 60 هزار تومان رسیده است.

بر این اساس، حباب سکه امامی امروز با 15 هزار تومان کاهش نسبت به روز گذشته، به شش میلیون و 62 هزار تومان رسیده است. البته در بعضی ساعات دیروز حباب سکه در کانال پنج میلیون تومان بود. حباب سکه بهار آزادی نیز امروز 33 هزار تومان کاهش را تجربه کرده و به سه میلیون و 95 هزار تومان رسیده است. حباب سکه بهار آزادی نیز در بعضی از ساعات روز گذشته در کانال دو میلیون تومانی نوسان داشت.

قیمت و حباب انواع سکه

همچنین در چهارمین دومین روز هفته، نیم سکه با قیمت 14 میلیون و 800 هزار تومان معامله می‌شود که تا لحظه تنظیم این خبر، نسبت به روز گذشته 100 هزار تومان بیشتر است. حباب نیم‌سکه اما با چهار هزار تومان کاهش نسبت به دیروز، روی سه میلیون و 858 هزار تومان ایستاده است. 

امروز ربع سکه، با نرخ 9 میلیون و 800 هزار تومان داد و ستد می‌شود که تا لحظه تنظیم این خبر 50 هزار تومان از دیروز بیشتر است. حباب آن اما نسبت به روز گذشته سه هزار تومان کاهش یافته و روی رقم چهار میلیون و 325 هزار تومان قرار گرفته است.

سکه گرمی نیز بدون تغییر نسبت به روز گذشته، با قیمت پنج میلیون و 850 هزار تومان معامله می‌شود. حباب این سکه نیز 26 هزار تومان کاهش داشته و به سه میلیون و 155 هزار تومان رسیده است.

افزایش قیمت انس

امروز قیمت جهانی طلا بر خلاف روزهای گذشته صعودی است و به کانال 1900 دلاری بازگشته. البته بازار طلای ایران بیشتر از اینکه تحت تاثیر قیمت‌ها در بازار جهانی طلا باشد، بر اساس شرایط در بازار دلار داخل ایران حرکت می‌کند. با وجود این، به هر حال یکی از متغیرهای موثر بر این بازار همان قیمت‌ها در بازار جهانی است. کارشناسان نسبت این اثرگذاری را 70 درصد برای دلار و 30 درصد برای طلای جهانی می‌دانند.

البته طلای جهانی که این روزها در بازه زمانی یک ماهه روندی کاهشی داشته، حالا هم در 30 روز گذشته حدود 3.06 درصد افت قیمت را تجربه کرده است.

امروز اما قیمت طلا در بازارهای جهانی افزایشی است. اونس در لحظه تنظیم این گزارش، به حدود 1,900.96 دلار رسیده، این به معنای افزایش حدود 0.32 درصدی قیمت طلا در بازارهای جهانی است.

در هفته گذشته پیش بینی قیمت طلای جهانی همسو با دیدگاه نزولی ادامه یافت و انس جهانی طلا در پایین‌تر از کف قیمتی دو ماه اخیر در سطح 1889 دلار هفته را به پایان رساند.

ابراهیم حاجی‌احمدی، تحلیلگر بازارهای مالی گفت: «از منظر تکنیکی با از دست رفتن سطح کلیدی حمایت اعلامی در محدوده 1930 دلار، انس جهانی افت نسبتا سنگینی را تجربه کرد. اگرچه به نظر می‌رسد مادامی که قیمت زیر سطح روانی 1900 دلاری قرار داشته باشد، جریان مارکت همچنان در جهت پوزیشن‌های معامله‌گران در جهت فروش و به روند نزولی متمایل است.»

برای تحلیل شرایط انس جهانی گزارش پیش بینی قیمت طلای جهانی را بخوانید. 

روند افزایشی در قیمت طلا و سکه

قیمت دلار امروز در کانال 48 و 49 هزار تومانی نوسان دارد و در مجموع روند آن افزایشی است. قیمت انس هم به کانال 1900 دلاری بازگشته. در چنین شرایطی، قیمت طلا و سکه روند افزایشی دارد. این موضوع هم در مورد طلای 18 عیار دیده می‌شود و هم در قطعات سکه.

به گفته کارشناسان اقتصادی، قیمت دلار احتمالا تا پایان تابستان در محدوده 49 تا 50 هزار تومان در نوسان است اما نرخ ارز در نیمه دوم سال به عوامل اقتصادی مانند رشد نقدینگی، کسری بودجه دولت و تورم بستگی دارد. از سوی دیگر، فعالان بازار طلا معتقدند در بیش از یک ماه گذشته نوسانات افزایشی در بازار فلز زرد در حدود یک تا دو درصد بوده و این مقدار افزایش منجر به ایجاد موج صعودی در بازار نمی‌شود. آنها اخبار مربوط به توافق و آزادسازی دلار‌های بلوکه شده را پیش شرط دوام آرامش در بازار دلار و به تبع آن بازار طلا و سکه می‌دانند.