مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور با اعلام اتصال ۳ مرکز استان تا پایان سال به شبکه ریلی گفت: سال ۱۴۰۲ رکورددار افتتاح طولانی‌ترین آزادراه کشور و اتصال بیشترین تعداد مرکز استان به شبکه ریلی است.

سه مرکز استان تا پایان سال به شبکه ریلی متصل می‌شود

کلانشهر: «خیراله خادمی» با تبریک فرا رسیدن هفته دولت در گزارشی اقدامات انجام شده در دولت سیزدهم و برنامه‌های بهره برداری از انواع راه‌ها تا پایان سال جاری را تشریح کرد.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی اتصال سه مرکز استان در سال ۱۴۰۲ به شبکه ریلی را رکوردی در توسعه خطوط راه‌آهن در کشور اعلام‌کرد و گفت: با افتتاح مسیرهای ریلی رشت-انزلی، همدان-سنندج و میانه-اردبیل تا پایان سالجاری به همراه مسیر ریلی بستان آباد-خاوران که خردادماه سال جاری به بهره برداری رسید سه مرکز استان در یکسال به شبکه متصل می‌شود که تاکنون در توسعه خطوط ریلی بی سابقه بوده است.

 

وی هدف گذاری توسعه شبکه ریلی کشور تا پایان دولت سیزدهم را ۱۳۳۵ کیلومتر اعلام‌کرد و گفت: تا پایان دولت علاوه بر طرح‌های ذکر شده راه آهن مبارکه-سفید دشت-شهرکرد به طول ۹۰ کیلومتر، راه آهن سبزوار-مشهد به طول ۴۵ کیلومتر، راه آهن بیرجند-یونسی به طول ۵۰ کیلومتر، راه آهن چابهار-زاهدان به طول ۶۲۸ کیلومتر و دورود-خرم آباد به طول ۱۱۵ کیلومتر دیگر طرح هایی هستند که تا پایان دولت مردمی آماده بهره برداری می‌شود.

 

جزییات راه آهن رشت- کاسپین

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه افتتاح راه آهن رشت-کاسپین را یکی دیگر از برنامه‌های سال جاری در حوزه ریلی دانست و اظهار داشت:‌ این مسیر ریلی با برقراری ارتباط ریلی میان شمال و جنوب کشور یکی از مهمترین کریدورهای ترانزیتی بین آسیای میانه و اروپا است که افتتاح آن بنادر خلیج فارس را از طریق خطوط ریلی به بنادر شمالی در غرب دریای خزر متصل می‌کند و بدین ترتیب امکان حمل‌ونقل ترکیبی (دریایی - ریلی) فراهم می‌شود.

 

جزییات توسعه شبکه آزادراهی

خادمی برنامه وزارت راه و شهرسازی در توسعه شبکه آزادراهی کشور تا پایان سالجاری را تکمیل ۲۷۱ کیلومتر اعلام‌کرد و گفت: افتتاح آزادراه اصفهان-شیراز به طول ۲۱۰ کیلومتر با هدف تحول حمل و نقل جاده‌ای در جنوب کشور به ارزش روز ۲۰ هزار میلیارد تومان رکورد افتتاح طولانی ترین آزادراه کشور را از آن خود می‌کند. همچنین آزادراه منجیل-رودبار به طول ۸ کیلومتر، آزادراه مراغه-هشترود به طول ۲۹ کیلومتر و آزادراه تبریز-صوفیان به طول ۲۴ کیلومتر طرح های آزادراهی قابل افتتاح تا پایان سال جاری است.

 

وی با اشاره به ۲ هزار و ۷۶۱ کیلومتر آزادراه در حال بهره برداری در کشور ادامه داد: در حال حاضر یک هزار و ۳۸ کیلومتر مسیر جدید در حال احداث و یک هزار ۸۸۲ کیلومتر نیز در دست مطالعه قرار دارد.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی افتتاح ۳۸۹ کیلومتر راه و بزرگراه در هفته دولت را هدیه دیگری از دولت مردمی دانست و گفت: تا پایان سالجاری ۷۵۰ کیلومتر راه و بزرگراه به بهره برداری می‌رسد که ۱۹۷ کیلومتر آن تا پایان شهریور ماه خواهد بود.

 

خادمی همچنین خبر داد: عملکرد دولت سیزدهم تا پایان شهریور ماه احداث ۱۸۳۵ کیلومتر راه و بزرگراه است که از این میزان ۸۸۰ کیلومتر آن بزرگراه و ۹۵۵ کیلومتر نیز احداث راه اصلی و بهسازی است.

 

وی تاکید کرد: بیشتر این پروژه‌ها در کریدورهای بزرگراهی غرب، جنوب، مناطق کمتر توسعه یافته و گلوگاه‌های ترافیکی قرار دارد که طبق اولویت بندی و برنامه زمان بندی به بهره برداری می‌رسند.

نظر شما:

security code