غربالگری رایگان ۳ سرطان شایع در کشور


۱۴۰۲/۰۶/۰۴ - ۱۶:۲۶ | کد خبر: ۳۵۸۸۰ چاپ

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، از غربالگری رایگان سه سرطان شایع در کشور خبر داد.

غربالگری رایگان ۳ سرطان شایع در کشور
کلانشهر: کوروش اعتماد، روز شنبه در نشست خبری گفت: طبق آخرین گزارش کشوری، میزان بروز سرطان تقریباً ۱۶۰ مورد جدید به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است که این آمار از میانگین کشورهای دنیا بیشتر نیست.

وی با اشاره به بروز پدیده سالمندی، تصریح کرد: عوامل خطر در ارتباط با سرطان رو به افزایش است و جمعیت ما هم مستعد این هستند که سرطان‌ها افزایش یابد و پیشگیری از آنها در دستور کار ما است به شکلی که در بسته پزشکی خانواده و بسته خدمات کنترل بیماری‌های غیرواگیر ایراپن، تشخیص زودرس سه سرطان اصلی روده بزرگ، پستان و دهانه رحم در دستور کار قرار گرفت به این معنی که در نظام خدمات شبکه در تمام کشور این غربالگری رایگان در دسترس است و این خدمت به جمعیت بالای ۴۰ سال ارائه می‌شود اما استقبال از آن باید افزایش یابد.

اعتماد افزود: طبق یک توافق اولیه که هنوز اجرایی نشده است، مقرر شد با سازمان بیمه سلامت مشوق‌هایی برای کارکنان دولت در نظر گرفته شود و امیدواریم روند بروز این سرطان‌ها کاهشی شود.

وی تاکید کرد: چند عامل خطر برای تمام بیماری‌های غیرواگیر وجود دارد که شامل مصرف دخانیات، فعالیت فیزیکی کم، مصرف غذای ناسالم و سو مصرف الکل است که اخیراً آلودگی هوا هم به این عوامل خطر اضافه شده است. این عوامل خطر در حال افزایش است اما در بعضی موارد مانند مصرف دخانیات هم هرچند روند افزایشی نبوده اما باید مداخلات کاهشی آغاز شود.

اعتماد افزود: در کشور ما شاخص فعالیت فیزیکی در ۴۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال، میزان فعالیت کم است. بر اساس آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی متأسفانه هیچ‌کشوری نتوانسته با اهداف از پیش تعیین شده برای کنترل بیماری‌های غیرواگیر پیش برود اما ۲۲ کشور از جمله ایران توانسته‌اند پیش‌رو باشند که یکی از نقاط قوت هم دسترسی به نظام شبکه بوده است.

وی ادامه داد: در خصوص مرگ و میرها بالغ بر ۶۵ درصد مرگ و میرهای کشور مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است اما بار بیماری مجموع مرگ و میر و ناتوانی ناشی از بیماری‌ها است که حدود ۸۰ درصد بار بیماری‌های کشور مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است. باید به ناتوانی‌های ناشی از بیماری‌های غیرواگیر توجه بیشتری شود؛ چون هزینه‌های زیادی دارد. از بین اینها ۲۰ درصد بیماری‌های قلبی، ۱۰ درصد سرطان‌ها و… هستند.

اعتماد گفت: در مورد سرطان رحم تعداد مواردی که سالیانه در کشور شناسایی می‌شوند ۱۰۰۰ مورد جدید در سال است که تعداد آن از اغلب سرطان‌ها کمتر است. پراکندگی ویروس HPV در کشور به حدی نیست که توصیه به آزمایشات گسترده یا واکسیناسیون گسترده آن در دستورکار باشد. در انتظار انجام مطالعات هستیم تا درباره واکسیناسیون آن تصمیم گیری کنیم. هرگونه تست HPV نیاز به مشاوره قبل و بعد دارد تا در رفتار افراد اثرات منفی نداشته باشد. در حال حاضر، HPV مشکل جدی سرطان دهانه رحم در ایران نیست.