پایان فاز نخست مرمت عمارت میرزا خلیل رشت


۱۴۰۲/۰۶/۰۵ - ۱۷:۴۵ | کد خبر: ۳۵۹۲۲ چاپ

عمارت میرزا خلیل رفیع، یکی از بناهای تاریخی بجامانده از اواخر دوره قاجار در میدان صیقلان رشت قرار دارد. این بنا با الگوی معماری بادکوبه ساخته شده و چند سالی به عنوان محل جلسات شورای شهر رشت مورد استفاده قرار می گرفت

پایان فاز نخست مرمت عمارت میرزا خلیل رشت
کلانشهر: به گزارش روابط عمومی سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری، در آخرین روز مردادماه ۱۴۰۲، با تحویل موقت پروژه، فاز نخست مرمت عمارت میرزا خلیل به اتمام رسید و فاز دوم در دست اقدام است.

سرپرست سازمان عمران درباره این پروژه گفت: فاز نخست عمارت نخستین شهردار رشت، میرزا خلیل رفیع فیلدهی، شهریورماه ۱۴۰۱ آغاز شد و فاز نخست به اتمام رسیده و تحویل موقت شد.

امید اکبری افزود: این بخش از مرمت، شامل؛ اصلاح آبروها، ناودان ها، خرپاها، سازه های چوبی سقف، شیروانی و سفالچینی مجدد بود و با مرمت کلیه بام، خطر نفوذ نزولات جوی به داخل بنا رفع گردید.

وی با اشاره به ترمیم و اصلاح لمبه کوبی های بام، پیرامون رطوبت زدایی از کف بنا اظهار کرد: با احیای گربه روها، رطوبت زدایی از کف صورت گرفت و زیرساخت تاسیسات نیز اجرا شد.

اکبری همچنین گفت: مرمت و احیای حیاط سرایداری تکمیل شده و با مرمت دیوارها، و رطوبت زدایی از دیوارهای حیاط، کلاف چوبی بالای دیوار جنوبی حیاط سرایداری نیز انجام گردید. همچنین با تعویض آجرهای شکسته دیوارها و بندکشی مجدد، استحکام بخشی از دیوارهای حیاط تکمیل شد.

سرپرست سازمان عمران پیرامون فاز دوم مرمت بنای میرزا خلیل گفت: بروز رسانی اسناد فازدوم مرمت بنا، توسط مشاور در حال انجام است و با اتمام آن،  اجرای تاسیسات و آبرسانی، نصب اعلان حریق، اجرای wrf (سیستم پیشرفته گرمایش و سرمایش بنا) برق، گاز و همچنین مرمت درب و پنجره ها انجام خواهد شد.

گفتنی است، عمارت میرزا خلیل رفیع، یکی از بناهای تاریخی بجامانده از اواخر دوره قاجار در میدان صیقلان رشت قرار دارد. این بنا با الگوی معماری بادکوبه ساخته شده و بعدها به خانواده اخوان فروخته می شود.

نظر شما:

security code