رییس سازمان حفاظت محیط زیست خبرداد

کاهش تراز آب دریای کاسپین/ هیچ کشوری مقصر نیست


۱۴۰۲/۰۶/۰۶ - ۱۳:۱۷ | کد خبر: ۳۵۹۴۹ چاپ

رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره پروژه پتروشیمی میانکاله هم گفت: این پروژه مجوز محیط زیستی ندارد و ما مواد ۴ و ۵ مصوبه وزیران را برای ابطالش به دولت اعلام کردیم و انشالله در مسیر کار قرار دارد.

کاهش تراز آب دریای کاسپین/ هیچ کشوری مقصر نیست
کلانشهر: رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به کاهش تراز آب دریای کاسپین گفت: هیچ کشوری مقصر کاهش تراز آب دریای کاسپین نیست.

علی سلاجقه در نشست خبری که امروز و به مناسبت هفته دولت برگزار شد، با اشاره به کاهش تراز دریای کاسپین گفت: دریای کاسپین هم از نظر ارتفاعی و هم تراز آب در حال کاهش است و نتایج آخرین مطالعات انجام شده که نتیجه آن در مجله نیچر نیز چاپ شده نشان داد که وضعیت دریای کاسپین از نظر کاهش تراز و سطح، روند و نوسانات متعددی دارد.

 به گفته وی، با توجه به شرایط اقلیمی، تراز دریای کاسپین در مواردی کاهش داشته و در مواردی نیز افزایش و پیش‌روی داشته است. درحال حاضر  در دوره‌ای هستیم که دریا در حال کاهش ارتفاع است.

 سلاجقه بار دیگر به نتایج مطالعات منتشر شده در مجله علمی نیچر اشاره کرد و گفت:‌ به عنوان مثال در این مجله مقاله‌ای درباره وضعیت آب رودخانه ولگا منتشرشده است. رودخانه ولگا تامین کننده ۸۰ درصد آب کاسپین است، اما ۶۰ درصد آب این رودخانه صرف کشاورزی و ۱۳ درصد آن در سدها استفاده می‌شود.

 وی با اشاره به نقش پنج کشور حاشیه کاسپین در وضعیت این دریاچه گفت:‌  هر پنج کشور در مدیریت دریای کاسپین مشارکت دارند و می‌توان گفت که هیچ کشوری مقصر کاهش تراز آب دریای کاسپین نیست، چون کشورها در روال عادی در آبخیزداری، بهره برداری خود را انجام می‌دهند اما تغییرات اقلیم، کاهش ورودی‌های حوضه آبخیز مخصوصا رودخانه ولگا و افزایش تبخیر باعث شده که دریای کاسپین در شرایطی به سر ببرد که ما کاهش تراز بستر را شاهدیم.

 سلاجقه به کنوانسیون تهران در خصوص دریاچه کاسپین نیز اشاره کرد و گفت:‌ در قالب این کنوانسیون نشست‌هایی در حال برگزاری است. کارگروه‌هایی علمی کنوانسیون نیز شکل گرفته است تا بتوان نسبت به مدیریت دریای کاسپین هم از نظر آب و هم آلاینده‌ها اقدام کرد.

 سلاجقه در ادامه درباره پروژه پتروشیمی میانکاله نیز گفت: این پروژه مجوز محیط زیستی ندارد و ما مواد ۴ و ۵ مصوبه وزیران را برای ابطالش به دولت اعلام کردیم و انشالله در مسیر کار قرار دارد.