در گفت وگو با کلانشهر عنوان شد؛

تالاب عینک رشت خشک نشده، در حال لایروبی و ساماندهی هستند/تصاویر


۱۴۰۲/۰۶/۰۶ - ۱۶:۵۱ | کد خبر: ۳۵۹۵۶ چاپ

مسئول پیگیری امور مرتبط با تالاب عینک از ایجاد زمینه قایق سواری پس از آبگیری تالاب خبر داد و تاکید کرد: شهرداری رشت اهتمام ویژه ای نسبت به احیای تالاب عینک دارد تا بتواند یک فضای سبز و تفریحی به مردم هدیه دهد، زیرا رشت از فقیرترین شهرهای کشور در حوزه فضای سبز بوده و محدوده تالاب عینک می تواند فرصت خوبی ایجاد کند.

تالاب عینک رشت خشک نشده، در حال لایروبی و ساماندهی هستند/تصاویر
اختصاصی کلانشهر: تعدادی از شهروندان رشت طی روزهای گذشته با انتشار عکس و انتشار مشاهدات خود در شبکه‌های اجتماعی نسبت به وضعیت تالاب عینک رشت اظهار نگرانی کرده‌اند.

نگرانی‌ها بعد از آن شدت گرفت که بخش‌هایی از تالاب عینک را خشک شده مشاهده می‌کردند. حالا شهرداری رشت می‌گوید که نه تنها مشکلی برای تالاب عینک رشت ایجاد نشده که شهروندان در آینده‌ای نزدیک می‌توانند وارد منطقه گردشگری عینک شوند و از امکانات ایجاد شده در جوار بزرگترین تالاب شهری ایران لذت ببرند.

محمدرضا فروتن سرپرست مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت به کلانشهر گفت: عکس های منتشر شده از تالاب عینک رشت نادرست نیست. اما علت کم آب شدن و در بعضی نقاط خشکی تالاب عینک رشت، لایروبی تالاب بعد از چند سال است.

فروتن توضیح داد: شرکت پیمانکار برای انجام عملیات و امکان تردد بیل های مکانیکی در محدوده تالاب، آب ورودی را از بالادست مسدود کرده تا امکان فعالیت ماشین آلات، مهندسان و کارگران فراهم باشد.

سرپرست مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت در پایان به کلانشهر گفت: پروژه لایروبی از حدود3 ماه قبل آغاز شده و پیش بینی می شود حدود  3ماه دیگر ازپروژه عملیات لایروبی و ساماندهی مجموعه آب بندان‌های عینک رشت باقی مانده باشد که پس از پایان عملیات، مجددا تالاب عینک رشت  به روال گذشته آبگیری می‌شود.

 تدوین سند ساماندهی و باز زنده سازی تالاب عینک رشت

در همین رابطه افشین پورعلی مسئول پیگیری امور مرتبط با تالاب عینک رشت هم با اشاره به تدوین سند ساماندهی تالاب عینک آب بندان عینک شهر رشت گفت : آب بندان عینک شهر رشت دارای چهار پهنه اصلی و یک پهنه کوچک می باشد که پهنه اول 6.1 هکتار، پهنه دوم 6.9 هکتار، پهنه سوم 8.3 هکتار و پهنه چهارم 11.3 هکتار وسعت دارد.

او  وسعت کلی تالاب عینک را 32.7 هکتار دانست و افزود: لایروبی پهنه های اول و چهارم طی سالیان گذشته انجام شده بود؛ در حال حاضر لایروبی پهنه سوم را آغاز کردیم که طی 6 ماه آینده اجرایی می شود و مطالعات لازم جهت لایروبی پهنه دوم نیز در دست انجام است.
مسئول پیگیری امور مرتبط با تالاب عینک رشت، با بیان اینکه از اسفندماه سال گذشته و پس از انعقاد قرارداد شرکت آب منطقه ای استان گیلان با شهرداری، فاز احیای این آب بندان را آغاز کردیم، افزود: اولین قدم در احیا، آزادسازی حریم و بستر تالاب و حل مشکل معارضین بود.
پورعلی با اشاره به آغاز لایروبی پهنه سوم و تلاش برای برداشت گل و لای موجود در این محدوده که جلوه نازیبایی به تالاب داده، خاطرنشان کرد: پس از لایروبی، 5.1 هکتار به وسعت فعلی این پهنه افزوده می شود.

طرح های تالاب عینک رشت در انتظار تصویب در شورای شهر

وی با بیان اینکه آب بندان عینک در طول سال های گذشته به دلیل عدم برخورداری از متولی مشخص دچار مشکلات زیست محیطی شده بود، اضافه کرد: شهرداری رشت با همکاری شرکت مهندسین مشاور سبز اندیش پایش قرارداد ساماندهی و باز زنده سازی تالاب عینک را امضا کرده؛ طرح های مطرح شده پس از تصویب در صحن شورای رشت وارد فاز اجرایی می شود.

ایجاد پیاده راه و رینگ دوچرخه سواری در محدوده تالاب

مسئول پیگیری امور مرتبط با تالاب عینک رشت، از تدوین سند راهبردی این تالاب با محوریت مطالعه، ساماندهی، باز زنده سازی خبر داد و بیان کرد: لایروبی دو پهنه دوم و سوم جزو محورهای این سند بوده و لذا پس از اتمام لایروبی پهنه سوم، دور تا دور تالاب رینگ پیاده راه به عرض چهار متر و رینگ دوچرخه سواری به عرض دو متر ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین مبلمان شهری و فضای سبز و فضای مکث شامل پارک، ایستگاه ماهیگیری، کلبه های استراحت، ایستگاه طبیعت نگری و رستوران دریایی را جانمایی کردیم.

پورعلی از ایجاد زمینه قایق سواری پس از آبگیری تالاب خبر داد و تاکید کرد: شهرداری رشت اهتمام ویژه ای نسبت به احیای تالاب عینک دارد تا بتواند یک فضای سبز و تفریحی به مردم هدیه دهد، زیرا رشت از فقیرترین شهرهای کشور در حوزه فضای سبز بوده و محدوده تالاب عینک می تواند فرصت خوبی ایجاد کند.

وی یکی از مشکلات تالاب عینک را ورود فاضلاب دانست و متذکر شد: در حاشیه تالاب عینک نیز 10 پروژه سرمایه گذاری را تعریف کردیم که با مشارکت مالکان اراضی انجام خواهد شد و فرصت خوبی برای توانمندسازی جوامع محلی است.
تالاب عینک رشت خشک نشده، در حال لایروبی و ساماندهی هستند/تصاویر

نظر شما:

security code