خبر هوای گیلان را داشته باشید

هوای گیلان تا ۸ درجه خنک می‌شود/ هشدار سطح نارنجی هواشناسی


۱۴۰۲/۰۶/۰۶ - ۱۹:۳۱ | کد خبر: ۳۵۹۶۲ چاپ

نگاه کارشناس هواشناسی گفت: شالیکاران در صورت آماده بودن محصول برنج نسبت به درو و جمع آوری آن تا عصر سه شنبه اقدام کنند.

هوای گیلان تا ۸ درجه خنک می‌شود/ هشدار سطح نارنجی هواشناسی
اختصاصی کلانشهر: «براساس هشدار سطح نارنجی هواشناسی استان گیلان از اواخر وقت فردا سه‌شنبه هفتم شهریورماه تا اواخر وقت چهارشنبه شرایط برای فعالیت سامانه بارشی و خنک در استان گیلان مهیاست.»

سمانه نگاه کارشناس هواشناسی با اعلام این خبر به کلانشهر گفت: بر اساس پیش بینی هواشناسی شاهد، بارندگی گاهی رگباری و شدید در پاره‌ای نقاط طی روز چهارشنبه موقتی اما با جریان خیلی شدید به همراه وزش باد موقتی و شدید، مه آلودگی، رعد و برق و احتمال تگرگ و همینطور کاهش نسبی دما به طور متوسط 4 تا 8 درجه خواهیم بود.

نگاه توضیح داد: بنابراین آبگرفتگی منطقه‌ای، لغزندگی سطح جاده‌ها و کاهش دید، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و جاری شدن سیلاب موقتی احتمال رانش و لغزش، احتمال خسارت به محصولات کشاورزی، احتمال خسارت به سازه‌ها و همینطور برخورد صاعقه طی این مدت وجود دارد.

این کارشناس هواشناسی در همین رابطه توصیه کرد: با توجه به شرایط پیش بینی شده، بخش‌های مختلف کشاورزی اعم از مرغداران، گلخانه‌داران و شالیکاران تمهیدات لازم را به عمل بیاورند.

نگاه افزود: شالیکاران در صورت آماده بودن محصول برنج نسبت به درو و جمع آوری آن تا عصر سه شنبه اقدام کنند.

این کارشناس هواشناسی ادامه داد: طی این مدت عدم توقف، استقرار و برپایی چادرهای مسافرتی، بویژه در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها توصیه می‌شود و در بحث تردد جاده‌ای هم احتیاط لازم به عمل بیاید.

نگاه افزود: توصیه می‌شود که از فعالیت‌های کوهنوردی هم اجتناب و در جابجایی عشایر کوچ رو احتیاط  لازم لحاظ شود.

این کارشناس هواشناسی با ذکر این نکته که طی این مدت نسبت به محکم کردن سازه‌های موقتی، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها اقدامات لازم انجام شود.

نگاه با اشاره به احتمال وقوع رعد و برق هم گفت: لازم است هموطنان در زمان وقوع رعد و برق در مکان‌های امن و سرپوشیده پناه بگیرند.

نگاه درباره وضعیت دریای کاسپین هم طی این مدت گفت:دریا هم با حداکثر ارتفاع موج حدود دو و نیم متر برای انجام فعالیت‌های دریایی و بویژه شنا نامناسب پیش بینی شده است.

 توضیحات کامل این کارشناس هواشناسی را در گفت و گو با کلانشهر بشنوید.