مدیرکل مدیریت بحران گیلان عنوان کرد:

طراحی سایت اسکان زلزله زدگان در 4 شهرستان


۱۳۹۷/۱۰/۰۶ - ۱۱:۴۵ | کد خبر: ۳۶۲ چاپ
طراحی سایت اسکان زلزله زدگان در 4 شهرستان

مدیرکل مدیریت بحران گیلان، با اشاره به عبور گسل های فعال از همه نقاط گیلان، گفت: شهرستان های رشت، لنگرود، انزلی و رودبار سایت های اسکان برای چندین هزار نفر را طراحی کردیم.

به گزارش پایگاه خبری کلانشهر و به نقل از ایسنا، رضا اسلامی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به وجود 5 گسل فعال زلزله در استان گیلان، اظهار کرد: گسل تالش به طول 170 کیلومتر از فومن تا آستارای آذربایجان کشیده و گسل ماسوله به طول 150 کیلومتر بین خطوط مرزی استان های اردبیل و زنجان واقع شده است.

وی با بیان اینکه گسل سفیدرود 70 کیلومتر طول دارد، تصریح کرد: گسل حلزونی شکل رودبار به طول 70 کیلومتر و گسل لاهیجان به طول 85 کیلومتر است. همچنین گسل شمال البرز دارای 500 کیلومتر طول می باشد که تا گنبدکاووس امتداد دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استان گیلان، با تاکید بر لزوم احداث بناهای هوشمندانه و مهندسی شده در استان، یادآور شد: گیلان روی خط زلزله قرار دارد و لذا نقاط را به سه دسته متوسط، زیاد و خیلی زیاد تقسیم کردیم. در مناطق جلگه ای گیلان از فومن تا آستارا اکثر شهرها روی خط زلزله است.

این مقام مسئول، با اشاره به عبور گسل های فعال از همه نقاط گیلان، عنوان کرد: دوره وقوع زلزله های با ریشتر پایین کم و زلزله های با ریشتر بالا زیاد است لذا طی 12 سال اخیر 21 زلزله با ریشتر 5-4 و طی 9 ماهه نخست امسال 103 زلزله با ریشتر 4.9-1.6 در گیلان داشتیم.

وی از مقاوم سازی بیش از 50 درصد ساخت و سازهای روستایی با استفاده از تسهیلات بانکی و بنیاد مسکن خبر داد و اضافه کرد: در بافت شهری نیز ساخت و سازها براساس آیین نامه 2800 انجام می شود که تاب آوری ساختمان ها را بالا برده است.

اسلامی، با بیان اینکه فرمانداران و شهرداران باید نسبت به اجرای طرح بازآفرینی شهری به منظور افزایش تاب آوری بافت های فرسوده در برابر زلزله اقدام کنند، متذکر شد: ضعف بافت های فرسوده تنها به زلزله محدود نمی شود، بلکه در سایر حوادث غیر مترقبه مانند آتش سوزی نیز با مشکل مواجه هستیم.

مدیرکل مدیریت بحران گیلان، احداث بنا در حریم رودخانه ها و داغاب ها و دامنه کوه ها، تجاوز به جنگل و دست بردن در نظم طبیعت را از جمله عوامل افزایش آسیب های ناشی از بلایای طبیعی دانست و تاکید کرد: گیلان از حیث خطرپذیری حوادث غیر مترقبه جزو پنج استان اول کشور است.

وی خواستار اجرای مواد 99 و 100 در ساخت و سازهای شهری و روستایی شد و اظهار کرد: در شهرستان های رشت، لنگرود، انزلی و رودبار سایت های اسکان زلزله زدگان برای چندین هزار نفر را طراحی کردیم. البته حوادث غیر مترقبه مانند زلزله و میران خسارات ناشی از آن قابل پیش بینی نیست.