بازخوانی زندگیِ عجیب مردی که حالا جراح برجسته مغز و اعصاب است؛

معدل اعجوبه کنکور ایران ١١ و نیم بود/عکس


۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۱۸:۱۸ | کد خبر: ۳۶۳۰۴ چاپ

 این سالها تاثیر معدل در قبولی کنکور دغدغه کنکوری‌هاست اما تاریخ کنکور ایران را که ورق می‌زنیم می بینیم نابغه کنکور ایران جوانی بود که موفق شد با معدل ۱۱ و نیم آنهم به عنوان رتبه برتر مجوز ورود به دانشگاه را بگیرد.

معدل اعجوبه کنکور ایران ١١ و نیم بود/عکس
کلانشهر: معدل دیپلم رستگار رحمانی تنها ١١ و نیم بود، اما او در کنکور سال 1388در گروه‌های آزمایشی علوم تجربی و زبان‌های خارجی رتبه اول و در گروه آزمایشی هنر رتبه ٤٤ را به‌دست آورد.

اگر رستگار رحمانی تنها، پزشک متخصص مغز و اعصاب شهرستان کرمانشاه، امسال جزء داوطلبان ورود به دانشگاه بود، باید اول برای ترمیم معدل و سوابق تحصیلیش اقدام می‌کرد، وگرنه نمی‌توانست عنوان اعجوبه کنکور ایران را دریافت کند!

رحمانی تنها که متولد 1368 است در کنکور سال ١٣٨٨ در گروه‌های آزمایشی علوم تجربی و زبان‌های خارجی رتبه اول و در گروه آزمایشی هنر رتبه ٤٤را به‌دست آورد، اما سازمان سنجش کشور به دلیل غیرقابل قیاس بودن رتبه کنکور رستگار با سوابق تحصیلی و معدل دیپلمش از او خواست دوباره آزمون بدهد و رحمانی در آزمون مجدد هم توانست در اغلب مواد درسی به ١٠٠ درصد سوالات آزمون پاسخ صحیح بدهد که در تاریخ کنکور ایران بی‌نظیر بود.


محصلان مدارس خاص از آقای اعجوبه عقب ماندند

این جوان جوانرودی که در آن سال با اقتدار گوی سبقت را از دانش‌آموزان مدارس خاص تهران و مدارس دیگر شهرهای کشور ربود، فرزند خانواده‌ای ١٠ نفره است که پدرش کارگر ساختمان و مادرش خانه‌دار بوده و در انباری٢ در ٣ متری خانه اش برای کنکور مطالعه می‌کرد.

رستگار رحمانی سال١٣٨٢ با معدل ١١ و نیم در رشته ریاضی فیزیک دیپلم گرفت، ولی تا سال ١٣٨۵به دلیل مشکلات شخصی در کنکور شرکت نکرد.
سال ٨۵ پس از شرکت در کنکور موفق به کسب رتبه ٣٠ در گروه آزمایشی علوم ریاضی شد، اما به دلیل اعزام به خدمت سربازی نتوانست به دانشگاه راه یابد. او در سال ١٣٨٨ و چهار ماه پس از پایان دوره سربازی در کنکور ٨٨ رکوردشکنی کرد و در دو گروه آزمایشی رتبه اول را به‌دست آورد.

 


اعجوبه کنکور در شهر خودش خدمت می‌کند

رستگار رحمانی بعد از تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه تهران، دوره تخصص جراحی مغز و اعصاب را خواند و بعد از پایان تصیلاتش به کرمانشاه رفت تا در آن جا به طبابت بپردازد.

او اکنون استادیار جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه است و به اسم و آوازه او بسیاری از بیماران از تهران و سایر شهرهای کوچک و بزرگ دیگر راهی کرمانشاه می‌شوند تا از علم و دانش این پزشک برای درمان بیماری خود استفاده کنند.

 دروس را عمیق و مفهومی مطالعه کنید

اعجوبه کنکور ایران به داوطلبان توصیه می‌کند دروس مختلف را عمیق و مفهومی مطالعه کنند. او می‌گوید: «داوطلبان باید تغییراتی را که سازمان سنجش در روزهای قبل از کنکور اعلام می‌کند به خوبی رصد کنند و برای کنکور درس‌ها را به میزان ٩٠ درصد مفهومی بخوانند.

دانش‌آموزانی که از امکانات تحصیلی زیادی برخوردار نیستند و به توان علمی خودشان متکی هستند، معمولا مفهومی درس می‌خوانند و می‌توانند مطالب درسی را خوب تحلیل کنند، اما دانش‌آموزان شهرهای بزرگ به دلیل برخورداری از منابع مطالعاتی زیاد، فقط نکات را می‌خوانند و گاهی از درک و توجه به اصل و مفهوم مطالب درسی غفلت می‌کنند. »