فاجعه ی گرد و غبار به گیلان رسید/فیلم و عکس

هوای آلوده در شرق گیلان/ریزگرد در چند قدمی رشت


۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۱۵:۲۷ | کد خبر: ۳۶۳۷۹ چاپ

در حال حاضر ساکنان رودسر، لاهیجان، آستانه اشرفیه، کوچصفهان و لولمان در نزدکی شهرستان رشت با پدیده عجیب گردو غبار مواجه شده‌اند. شاید کمتر کسی تصور می‌کرد که این پدیده‌ی‌ نامطلوب با چنین سرعتی گیلان را هم در بربگیرد.

هوای آلوده در شرق گیلان/ریزگرد در چند قدمی رشت
اختصاصی کلانشهر: استان گیلان از زیرساخت‌های بسیاری محروم است اما یکی از ویژگی‌های مثبت این بخش از ایران شهره بودن به آب و هوای پاک بود. این روزها اما بخش‌هایی از ساکنان شمال ایران در حال تجربه یکی از عجیب‌ترین دوران زندگی خود هستند.

در شرق گیلان هم تعدادی از ساکنان رودسر، لاهیجان، آستانه اشرفیه، کوچصفهان و لولمان در نزدکی شهرستان رشت با پدیده عجیب گردو غبار مواجه شده‌اند. مردمانی که طی سال‌های اخیر شنونده اخبار ریزگرد در جنوب، جنوب شرق و غرب ایران بودند حالا خود توسط گردوخاک، ماسه و نمک محاصره شده و نفس‌شان بند آمده است. آنها به دلیل کاهش دید افقی تصویری محو از کوه و جنگل‌ و مناظر شهری پیرامون خود دارند.

شاید کمتر کسی تصور می‌کرد که این پدیده‌ی‌ نامطلوب با چنین سرعتی گیلان را هم در بربگیرد.

البته طی چند سال اخیر دو تن از پژوهشگران آب و هوا در گیلان یعنی نیما فریدمجتهدی دانش آموخته دکتری آب و هواشناسی و سمانه نگاه فارغ التحصیل دکتری هواشناسی با بررسی‌های مختلف نسبت به وقوع این پدیده سهمگین در گیلان هشدار داده بودند.

در همین ارتباط سمانه نگاه کارشناس هواشناسی به کلانشهر گفت: طی روزهای گذشته در شرق سواحلِ استان‌های گلستان و مازندران گردوخاک غلیظ با دید افقی پایین پدیدار شده است که منشا آن هم بیابان‌های شمال شرق است که با افزایش سرعت باد، به چشمه‌های تولید گردوخاک تبدیل می‌شود و با جریان‌های شمال شرقی به استان‌های‌های ساحلی شمال ایران می رسد.

نگاه توضیح داد در حال حاضر هوا در شرق گیلان به دلیل وجود گرد و غبار به شکل تیره درآمده و دید افقی برای ساکنان کم شده است. او در عین حال توضیح داد که غلظت آلاینده‌ها در گیلان مانند دو استان دیگر شمالی یعنی گلستان و مازندران نیست.

این کارشناس هواشناسی در ادامه به کلانشهر گفت: متاسفانه با شرایط فعلی و ادامه روند گرمایش جهانی و خشکسالی، جریانات شمالی و شمال شرقی برای مردم شمال ایران و طبیعتا گیلان خطرناک خواهد بود.

نگاه با اشاره به عقب نشینی آب دریای کاسپین گفت: افزایش چشمگیر سطح ماسه‌ای دریای کاسپین بخصوص در سواحل گلستان و شرق مازندران، مستعد تبدیل شدن به چشمه‌های تولید گردوخاک و گسیل ماسه و نمک به سمت گیلان است.

این کارشناس در پایان گفت: این نوع گردوخاک عمدتا در لایه‌های زیرین حرکت می کنند و حاوی شن و نمک هستند و بدون مانع طبیعی به ما می‌رسند.

در حالی که سرزمین ایران در حال دست و پنجه نرم کردن با یکی از بدترین دوره‌های آب و هوایی خود است وقوع چنین پدیده‌ای در شمال ایران می‌تواند تصویر ناامیدکننده‌تری از ایرانِ بی سلاح شده در مقابل بی آبی، خشکسالی و تدابیر ناموفق مدیریتی مقابل ما بگستراند.